Ընդդիմադիր ՀՅԴ-ն սատարում է Վանաձորի ՀՀԿ-ական քաղաքապետի թեկնածությունը
Ընդդիմադիր ՀԱԿ դաշինքն ու Ժառանգություն կուսակցությունը Վանաձորի քաղաքապետի ընտրություններում թեկնածու չեն առաջադրել և առաջադրվածներից որևէ մեկին չեն սատարում: Մինչդեռ ընդդիմադիր Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը (ՀՅԴ) մասնակցում է առաջիկա ընտրությանը և, որքան էլ զարմանալի է, սատարում է գործող քաղաքապետ, Հանրապետական կուսակցության թեկնածու, ՀՀԿ-ական Սամվել Դարբինյանին: Այդ մասին քաղաքապետ Դարբինյանի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ Հովհաննես Թադևոսյանը:
«ՀՅԴ-ն, գտնվելով ընդդիմադիր դաշտում, միևնույն ժամանակ չէր կարող անտարբեր մնալ այնպիսի լուրջ գործընթացներին, ինչպիսին քաղաքապետի ընտրությունն է»,-ասաց դաշնակցականը՝ նշելով, որ ՀՀԿ-ական քաղաքապետին սատարելու որոշումը ՀՅԴ Վանաձորի կոմիտեն է կայացրել:
Նմանատիպ հայտարարություն արեց նաև «Օրինաց երկիր» կուսակցության Լոռու տարածքային կազմակերպության պատասխանատու քարտուղար Կարեն Դավթյանը: «Մեր կուսակցությունը որպես երկրում նշանակալի դեր ստանձնած քաղաքական ուժ՝ պարտավոր է իր քաղաքական դիրքորոշումը հայտնել ՏԻՄ ընտրությունների կապակցությամբ»,-ասաց ՕԵԿ Վանաձորի քաղաքային կառույցի ներկայացուցիչը՝ նույնպես հայտարարելով, որ ՕԵԿ-ը Սամվել Դարբինյանի թեկնածությունն է պաշտպանում:
ՕԵԿ-ն իր որոշումը հիմնավորող փաստարկ է նշում այն, որ քաղաքապետ Դարբինյանը ներկայացնում է Հանրապետական կուսակցությունը, որն իրենց կոալիցիոն գործընկերն է: Մինչդեռ ընդդիմադիր ՀՅԴ-ն որևէ քաղաքական մեկնաբանություն չի տալիս իր որոշման հետ կապված:

В Ванадзоре АРФД поддерживает кандидата-республиканца
На выборах мэра Ванадзора оппозиционные политические силы Армянский национальный конгресс и партия “Наследие” не выдвинули своих кандидатов и не поддержали других. Между тем Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн, также являющаяся оппозиционной партией, участвует в предстоящих выборах и, как ни странно, поддерживает действующего мэра, кандидата и члена правящей Республиканской партии Самвела Дарбиняна. Об этом на предвыборном митинге Дарбиняна заявил член Верховного органа АРФД Ованнес Тадевосян.
“Дашнакцутюн, действуя в оппозиционном поле, не могла остаться безразличной к такому серьезному процессу, как выборы мэра”,- сказал Тадевосян, отметив, что решение о поддержке мэра-республиканца принял ванадзорский комитет АРФД.
С аналогичным заявлением выступил также секретарь лорийской территориальной организации партии “Оринац еркир” Карен Давтян.
Свое решение “Оринац еркир” мотивировала тем, что мэр Дарбинян представляет Республиканскую партию, которая является их коалиционным партнером. Что касается АРФД, то эта партия никак не прокомментировала свое решение.