Մեկնարկում է աշխարհի առաջնության ընտրական փուլը. այսօր՝ Մալթա-Հայաստան
Այսօր ֆուտբոլի աշխարհի 2014 թ. առաջնության ընտրական փուլի առաջին տուրում Հայաստանի ազգային հավաքականը կմրցի Մալթայի ընտրանու հետ: Խաղը տեղի կունենա մրցակցի հարկի տակ եւ կսկսվի Երեւանի ժամանակով 22:00-ին: Խաղը կդատի ավստրիական մրցավարական բրիգադը՝ Ռենե Էյսների գլխավորությամբ:
Մալթայի ընտրանու հետ նախկինում Հայաստանի հավաքականը հանդիպել է 3 անգամ: 1994-ի հունիսի 16-ին Երեւանում կայացած ընկերական խաղում Արսեն Ավետիսյանի գոլը ոչ միայն առաջինն էր մեր թիմի պատմության մեջ, այլեւ առաջին հաղթանակը բերեց Հայաստանին: Հաջորդ հանդիպումը՝ կրկին ընկերական, կայացել է 2007-ի սեպտեմբերի 12-ին, որում մեր թիմին հաջողություն բերեց Արթուր Ոսկանյանի գոլը: Իսկ 2008-ի փետրվարի 2-ին Մալթայի միջազգային մրցաշարի շրջանակներում կայացած խաղում միակ գոլը խփեց Արա Հակոբյանը:
Այս պահին ՖԻՖԱ-ի վարկանիշային աղյուսակում մեր թիմը 53-րդն է, իսկ Մալթան՝ 139-րդը: Ամեն ինչ խոսում է Հայաստանի հավաքականի գալիք հաջողության մասին: Կարեւոր է մեկնարկային խաղում վստահ ու արդյունավետ խաղը, ինչը ամսի 11-ին բուլղարների դեմ արտագնա խաղում լավ ազդակ կլինի թիմի համար:

Стартует отборочный тур чемпионата мира по футболу: сегодня - матч Мальта-Армения
В первом отборочном туре чемпионата мира по футболу 2014 года национальная сборная Армении встретится сегодня со сборной Мальты. Игра пройдет на поле соперника и начнется в 22.00 по ереванскому времени. Судит матч судейская бригада из Австрии во главе с Рене Эйснером.
Армянские футболисты встречались со сборной Мальты 3 раза. В товарищеской игре, которая состоялась 16 июня 1994 г. в Ереване, гол Арсена Аветисяна стал не только первым в истории нашей команды, но и принес Армении первую победу.
Во второй товарищеской встрече 12 сентября 2007 г. сборная Армения одержала еще одну победу благодаря голу Артура Восканяна.Третий матч прошел 2 февраля 2008 года в рамках международного турнира в Мальте. Единственный гол забил Ара Акопян.
В настоящее время в рейтинговой таблице ФИФА наша команда занимает 53-е место, сборная Мальты – 139-е. Все говорит в пользу нового успеха армянской сборной. Главное – показать в стартовой игре уверенную и результативную игру, которая станет хорошим стимулом для наших футболистов в выездной встрече с болгарами 11 сентября.