Սուրիահայ դպրոցները պիտի բացուին երկու շաբաթէն: Անելանելի դրութեան պիտի մատնուին անոնք, որովհետեւ շատ-շատերը անկարող պիտի ըլլան կրթաթոշակները վճարելու: Անցեալ տարեշրջանին եւ ընդհանրապէս հայկական դպրոցներու աշակերտութեան հարիւրէն տասնհինգը սաներ եղած են:
Դպրոցները միշտ բացի մէջ եղած են, զոր փակած են անհատ բարերարներու, նպատակաուղղուած ձեռնարկներու եւ միութիւններու օգնութեան շնորհիւ: Բոլոր հայկական վարժարաններուն մեծապէս օգնած է Գ. Կիւլպէնկեան հաստատութիւնը.. հիմա պիտի շարունակէ՞ օգնել, թէ՞ որոշում կայ Արեւելքէն եւ յատկապէս Սուրիայէն հեռու մնալ...
Ըստ Կրթական նախարարութեան յայտարարութեան վերամուտը պիտի սկսի Սեպտեմբեր 16-ին: Այս թուականը կը մնայ մեծ հարցականի տակ նկատի ունենալով որ Հալէպի 100 դպրոցներ այսօր բնակեցուած են պատերազմական դաշտի վերածուած թաղամասերու բնակիչներով: Միւս կողմէ նաեւ ապահովական ընդհանուր վիճակը այնքան ալ չ'արտօներ 2012-2013 ուսումնական շրջանի վերամուտը:
Բազմաթիւ մտահոգիչ հարցեր կան վերամուտի շէմին: Հարիւրաւոր ընտանիքներ կարօտ են օրուայ հացին, եթէ աւելի քան մէկ տարիէ մարդիկ գրեթէ անգործ են, իսկ վերջին մէկ ամիսը պարզապէս եթէ խանութները բացուին, պարզապէս տունէն քիչ մը հեռանալու եւ զիրար տեսնելու, իրար հետ խօսելու համար կը բացուին: Մարդիկ պիտի չկարենան վճարել դպրոցական կրթաթոշակները, իսկ վճարունակ մարդիկ արդէն իրենց զաւակները տարած են այլ երկիրներ առայժմ մէկ տարուան համար... գացողներուն մէջ շատ են նաեւ այնպիսիները, որոնք ոչ միայն իրենց զաւակներուն համար կը վճարէին այլ նաեւ մէկ կամ աւելի կարօտեալներու կրթաթոշակները կը հոգային...
Կան նաեւ ապահովական հարցեր: Մասնագէտներ կը պնդեն թէ դպրոցի մը մէջ հաւաքուած երեխաները դիւրին թիրախ պիտի ըլլան ահաբեկչական գործողութեան մը համար, եւ ճիշդ այս պատճառով է որ ծնողները չեն գիտեր ինչ ընել: Ոմանք արդեն փոխադրուած են դրացի Լիբանան, եւ կը փորձեն իրենց զաւակները հոն արձանագրել այս տարեշրջանին համար, «մինչեւ նայինք ինչ կ'ըլլայ»:
Գաղթականները կը փորձեն նիւթական դիւրութիւններ ապահովել դպրոցներէն, բայց այդ ալ խնդրականի տակ է, իսկ համալսարանականներ կրթաթոշակի համար դուռ չեն ձգեր որ չթակեն: Լիբանանահայ կազմակերպութիւններ կը փորձեն օգնել, գոնէ ծառայողական աշխատանքով եթէ ոչ նիւթական, բայց անշուշտ բուն խնդիրը կը մնայ նիւթականը: Եթէ մէկ երկու ամիս առաջ առաջնակարգը անվտանգութիւնն էր, այսօր առաջնակարգը նիւթականն է, եւ Լիբանանահայ գաղութը իր կազմակերպութիւններով ի վիճակի չէ նիւթապէս սատարելու սուրիահայ գաղութին, կամ հոնկէ հոս գաղթողներուն:

Armenian Schools in Syria Set to Open in 2 Weeks
The academic year for Armenian schools in Syria will begin in two weeks. Many will find themselves in a bind because they will be unable to pay the school fees. In the last school year and in Armenian schools in general, 15 out of 100 students were children.
The schools have always been open — thanks to the help of individual benefactors, and particular institutions and associations. The Calouste Gulbenkian Foundation has greatly helped all Armenian schools… now will it continue to provide assistance or has a decision been made to stay away from the East and Syria in particular?
According to the Ministry of Education, admission is to begin on Sept. 16. This date remains under question considering that 100 schools in Aleppo today are resided in by inhabitants of neighborhoods that have become war zones. On the other hand, the general security situation doesn't much allow for admission of the 2012–2013 academic year.
There are many issues of concern on the threshold of admission. Hundreds of families are unable to secure their daily bread, considering people are unemployed for nearly more than a year. And if in the last month the stores open, they will open simply so that people can leave the house for a bit, to see and speak to each other. People won't be able to pay the school tuition, while those who can have already taken their children to other countries for one year for now… many among those who have left are those who would pay the tuition of not only their children, but also one or two others in need…
There are also security issues. Experts say that children gathered in a school are an easy target for an act of terrorism, and it's for this reason that parents don't know what to do. Some have already moved to neighboring Lebanon and will try to register their children for this school year in schools there, "till we see what will happen."
The refugees will try to secure reduced fees from the schools, but that too is also questionable, while for university tuition there isn't a door left unknocked. Armenian organizations in Lebanon will try to help, at least with work if not financially, but of course the main issue will remain the financial. If one or two months ago the primary issue was safety and security, now it's financial means, and Lebanon's Armenian community is unable to financially support the Syrian-Armenian community or those fleeing Syria to Lebanon.