Վարչապետը ծանոթացել է Կիևյան կամրջի երթևեկելի հատվածի հիմնանորոգման ավարտված աշխատանքներին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Կիևյան կամրջի երթևեկելի հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքներին, որոնք ավարտվել են երկու շաբաթ շուտ՝ օգոստոսի 14-ին՝ նախատեսված օգոստոսի 29-ի փոխարեն։
«Ծրագրի պատասխանատուներն ընդգծել են, որ իրականացված բոլոր աշխատանքների առաջնային նպատակը երթևեկության անվտանգության բարձրացումն ու քաղաքացիների համար առավել անվտանգ և հարմարավետ պայմանների ապահովումն է։ Մասնավորապես՝ վերականգնվել են դեֆորմացիոն կարերը, վերականգնվել և ներդրվել են ջրահեռացման և ջրամեկուսացման համակարգեր, տեղադրվել են նոր, ցինկապատ արգելափակոցներ, լուսավորության սյուներից էլեկտրական մալուխներն ապամոնտաժվել և տեղափոխվել են մայթի տակ գտնվող դիտահորեր, տեղադրվել է ասֆալտբետոնե վերին շերտը, ասֆալտապատվել են երկու կողմերի մայթերը, իրականացվել են ճանապարհային գծանշման աշխատանքներ։
Դեֆորմացիոն կարերի հատվածում օգտագործվել է պոլիմեր-բետոնային հատուկ նյութ, որը Հայաստանում կիրառվում է առաջին անգամ։ Այն նախատեսված է տրանսպորտային միջոցների անցման ժամանակ հարվածներն ու տատանումները հնարավորինս նվազեցնելու, կամրջի շահագործման անվտանգությունն ապահովելու և երթևեկությունն ավելի հարմարավետ դարձնելու համար։ Մինչև տարեվերջ կշարունակվեն կամրջի թռիչքային կամարի և հենարանների վնասված հատվածների ամրացման ու վերականգնման, ինչպես նաև նախատեսված մյուս աշխատանքները՝ առանց երթևեկությանը խոչընդոտելու։
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում կամուրջների կառուցման և հիմնանորոգման ծրագրերը և ընդգծել, որ Կառավարությունը նախատեսում է 2026–2031 թվականների ընթացքում կառուցել կամ հիմնանորոգել շուրջ 40 կամուրջ։
Կիևյան կամուրջը վերջին անգամ հիմնանորոգվել է 1995 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին՝ ջրահեռացման խնդիրները լուծելու նպատակով: Աշխատանքներն իրականացվել են Երևանի քաղաքային իշխանության և Տրանսպորտի և շինարարության նախարարության համագործակցությամբ: Հիմնանորոգումն իրականացվել է 20 տարվա երաշխիքով»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Никол Пашинян ознакомился с итогами капитального ремонта Киевского моста в Ереване
Премьер-министр Никол Пашинян ознакомился с результатами капитального ремонта проезжей части Киевского моста. Работы были завершены 14 августа — на две недели раньше запланированного срока (29 августа).
Как отметили ответственные лица, ключевая цель проекта — повышение безопасности дорожного движения и создание комфортных условий для водителей и пешеходов.
В частности, были отремонтированы деформационные швы, восстановлены и внедрены системы водоотвода и гидроизоляции, установлены новые оцинкованные ограждения, осветительные столбы, электрические кабели были демонтированы и перенесены в смотровые люки под тротуаром, уложен верхний слой асфальтобетона, заасфальтированы тротуары с обеих сторон, а также проведены работы по дорожной разметке.
На участке деформационных швов использован специальный полимербетонный материал, который в Армении применяется впервые. Он предназначен для максимального снижения ударов и вибраций при проезде транспортных средств, обеспечения безопасности эксплуатации моста и повышения комфорта движения. До конца года продолжатся работы по укреплению и восстановлению поврежденных участков пролетной арки и опор моста, а также другие запланированные работы без создания препятствий для дорожного движения.
Премьер-министр отметил важность программ строительства и капитального ремонта мостов в Армении и подчеркнул, что правительство планирует в течение 2026—2031 гг. построить или капитально отремонтировать порядка 40 мостов.
В последний раз Киевский мост капитально ремонтировался в июле-августе 1995 года с целью решения проблем водоотвода. Работы были проведены в сотрудничестве с городскими властями Еревана и министерством транспорта и строительства. Капитальный ремонт был осуществлен с гарантией на 20 лет.