Վարչապետը ծանոթացել է Միջուկային բժշկության ազգային կենտրոնում ստեղծված պայմաններին և առաջիկա ծրագրերին
Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանն Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցության այցելել է Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն ՓԲԸ-ի միջուկային բժշկության ազգային կենտրոն: Վարչապետը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին և առաջիկա ծրագրերին:
«Կենտրոնը 2025թ-ին վերազինվել և ընդլայնել է իր գործունեության շրջանակը։ Պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ներդրումը կազմել է ավելի քան 1 մլրդ 444 մլն դրամ: Կենտրոնի մասնակի վերանորոգման շինարարական աշխատանքների համար հատկացվել է ավելի քան 36 մլն դրամ, ձեռք են բերվել ավելի քան 1 մլրդ 407 մլն դրամի սարքավորումներ: Պետական բյուջեի հաշվին կատարված ներդրումների շնորհիվ կենտրոնը համալրվել է նորագույն, թվային ՊԷՏ/ՀՏ համակարգով, բարձր դասի սոնոգրաֆիկ ու մամոգրաֆիկ սարքավորումներով, կոլոնոսկոպիկ ու կոլպոսկոպիկ համակարգերով, ինչպես նաև անխափան սնուցման սարքավորումներով։
Միջուկային բժշկության ազգային կենտրոնը եզակի մասնագիտացված կենտրոն է, որը համալրված է բելգիական IBA ընկերության արտադրության ցիկլոտրոնով։ Կենտրոնի զարգացման շրջանակում արդեն իսկ իրականացված մրցութային գործընթացների արդյունքում ձեռք են բերվել համապատասխան սարքավորումներ՝ թեռանոստիկ բժշկության զարգացման նպատակով։
Ըստ պատասխանատուների, ենթակառուցվածքային և տեխնոլոգիական ստեղծված հնարավորությունները կարևոր նախադրյալներ են միջուկային բժշկության ախտորոշիչ և բուժական ուղղությունների հետագա զարգացման, նոր ռադիոֆարմպրեպարատների կիրառման, թեռանոստիկ մոտեցումների ներդրման, ինչպես նաև համապատասխան մասնագիտական ներուժի ձևավորման համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Новое оборудование и методы лечения: Премьер-министр посетил Центр ядерной медицины
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра здравоохранения Анаит Аванесян и министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян посетил Национальный центр ядерной медицины при ЗАО «Национальный центр онкологии имени В.А. Фанарджяна».
Глава правительства обошел территорию медицинского учреждения, ознакомился с созданными условиями и перспективными программами развития.
В 2025 году центр был переоснащен и расширил рамки своей деятельности. За счет средств государственного бюджета инвестиции составили более 1 млрд 444 млн драм. На строительные работы по частичному ремонту центра было выделено более 36 млн драм, было приобретено оборудование на сумму более 1 млрд 407 млн драм. Благодаря инвестициям, осуществленным за счет государственного бюджета, центр пополнился новейшей цифровой системой ПЭТ/КТ, сонографическим и маммографическим оборудованием высокого класса, колоноскопическими и кольпоскопическими системами, а также оборудованием бесперебойного питания.
Национальный центр ядерной медицины — это уникальный специализированный центр, оснащенный циклотроном производства бельгийской компании IBA. В рамках развития центра в результате уже проведенных тендерных процессов было приобретено соответствующее оборудование в целях развития тераностической медицины.
По словам ответственных лиц, созданные инфраструктурные и технологические возможности являются важными предпосылки для дальнейшего развития диагностических и лечебных направлений ядерной медицины, применения новых радиофармпрепаратов, внедрения тераностических подходов, а также формирования соответствующего профессионального потенциала.