Լեռնագոգի դպրոցում բացվեց Հայաստանում առաջին ստեղծագործարանը
Այսօր Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի աջակցությամբ Արմավիր մարզի Լեռնագոգ համայնքի դպրոցում բացվեց ժամանակակից կրթական միջավայրի բոլոր պահանջներին համապատասխանող դասասենյակ՝ Ստեղծագործարան: Ստեղծագործարանը 40-50 աշակերտի համար նախատեսված մեծ լուսավոր սենյակ է, որտեղ հատուկ շարժական կահույքը հնարավորություն է տալիս աշակերտներին կատարել ինչպես անհատական, այնպես էլ զույգերով կամ փոքր ու մեծ խմբերով աշխատանք:
Այս նորատիպ դասասենյակում տեղադրած է նաև 16 նոր համակարգիչ և ժամանակակից դիզայն ունեցող գրադարակներ: Ստեղծվել է բազմանպատակ գործունեությանը նպաստող միջավայր, որտեղ հնարավոր են քննարկումն ու դասախոսությունը, ընթերցանությունն ու խաղը, բեմադրությունն ու հանգիստը։
Բացմանը արարողությանը ներկա էր և ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը: Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչը պարգևատրեց Լեռնագոգի դպրոցի աշակերտ Հասմիկ Ստեփանյանին, որը ճանաչվել էր լուսանկարչական հանրապետական մրցույթի հաղթող։
Ներկայացնելով Ստեղծագործարանի գաղափարը Հայաստանի մանուկների հիմնադրամի տնօրեն Սերոբ Խաչատրյանն ասաց. «Այսօրվա աշակերտները չեն սիրում միապաղաղ և միօրինակ դասեր, և դպրոցական գրավիչ միջավայրը կարող է մեծապես խթանել ուսման գործընթացում բազմատեսակ աշխատանքների կատարումը»:
Լեռնագոգի դպրոցի տնօրենն էլ հավելեց, որ նման ազատ և ստեղծագործ միջավայր ունենալու գաղափարը ծագել է դպրոցի ուսուցիչների մոտ և շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամին այն իրականություն դարձնելու համար:
Ստեղծագործարանի գաղափարի իրագործման համար պահանջվել է շուրջ 20 հազար ԱՄՆ դոլար, որը ներդրվել է Հիմնադրամի մի քանի բարերարների, այդ թվում՝ Դանիել և Միլա Սահակյանների և Գրեգորի ու Մարիան Սարայդարյանների կողմից: Տեր և տիկին Սարայդարյանները ներկա էին իրենց անունը կրող դասասենյակի բացման արարողությանը: Ստեղծագործարանում տեղադրված համակարգիչները և ուսուցողական ցուցանակները նվիրաբերվել են HSBC բանկի կողմից:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը բարեգործական կազմակերպություն է, որի նպատակն է կրճատել գյուղական աղքատությունը համայնքային զարգացման երեխայակենտրոն ծրագրերի միջոցով: Հիմնադրամի համակողմանի ծրագրային մոդելի իրագործումը սկսվել է 2004 թ. և այդ ժամանակից ի վեր իրականացվել են կրթական, առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական ծրագրեր, ինչպես նաև հիմնանորոգվել են համայնքի համար կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքներ: Այս ծրագրերի շահառուներն են Հայաստանի Արմավիր և Արագածոտն մարզերի Բաղրամյանի և Թալինի շրջանների 11 գյուղական համայնքների ավելի քան 27,000 բնակիչները:

First Creativity Lab in Armenia Opens in Lernagog School
A classroom meeting all the requirements of a modern educational environment opened today in Lernagog, Armavir marz. The Children of Armenia Fund (COAF) supported this imitative that has already received the name Creativity Lab. The facility represents a spacious sunlit room that accommodates 40-50 children. Its mobile furniture can be rearranged in a way that allows for individual, au pair and group work.
The Creativity Lab also boasts 16 computers and bookshelves with modern design. These features create a multifunctional environment that makes possible different work formats including discussion and lecture, reading and playing, performances and rest.
Present at the opening ceremony was the Armavir marzpet Ashot Ghahramanyan. The representative of of the National Center of Educational Technologies handed an award to Lernagog school student Hasmik Stepanyan, the winner of the republican photo contest.
Speaking of the concept of the Creativity Lab, Serob Khachatryan, COAF director, noted, "Today's students do not favor monotonous and boring classes. In this respect the appealing school environment can be a significant incentive for diversifying learning activities."
The principal of Lernagog school emphasized that the idea of the creative learning environment was suggested by the school teachers and thanked Children of Armenia Fund for making it happen.
Around 20,000 USD was invested into the establishment of the Creativity Lab through contributions from a number of COAF benefactors including Daniel and Mila Sahakyans and Gregory and Marian Saraydaryans. Mr. and Ms. Saraydaryans were present at the opening of the classroom that bears their name. The computers and educational posters placed in the Creativity Labe are donated by HSBC Armenia bank.
Children of Armenia Fund (COAF) is a charitable organization working to reduce poverty through child centered development projects. The implementation of COAF's comprehensive community development program started in 2004 and since then several educational, health, social and economic initiatives have been undertaken. Most importantly, the organization has supported beneficiary communities through rehabilitating vital community infrastructure such as schools, health units and community centers. 11 rural communities from Baghramyan region of Armavir marz and Talin region of Aragatsotn marz are the beneficiaries of COAF's programs.