Ամերիկայի հայ համայնքը դեմ է Օբամային
Մի քանի օրից հայերիս ուշադրության կենտրոնում դարձյալ Սպիտակ տունն է լինելու, այս անգամ Բարաք Օբաման 1915 թվականի դեպքերը կորակի ցեղասպանությո՞ւն, թե՞ կոտորած: Ի՞նչ աշխատանքներ եք կատարել անցած մեկ տարվա ընթացքում եւ ի՞նչ սպասելիքներ ունեք Սպիտակ տնից:
2009թ. ապրիլից մինչեւ տարվա վերջ Սպիտակ տունն օգտագործել է հայ-թուրքական արձանագրությունների փաստը, որ չճանաչեն Ցեղասպանությունը, եւ Բարակ Օբաման չհարգի իր նախընտրական խոստումը: Այդ ժամանակ մենք, հայ համայնքը օգնեց նրան եւ քվեարկեցինք Օբամայի օգտին, բայց հիմա դեմ ենք նրան: 2008-ին սա քաղաքական հարց էր, իսկ 2009թ. այն դարձավ արտաքին քաղաքականության խնդիր եւ մինչ օրս այդպես է:
Հետո Նենսի Փելոսին մեզ առիթ տվեց հավատալու, որ Ցեղասպանության բանաձեւը կընդունվի Կոնգրեսի կողմից: Ճանաչմանը շատ մոտ էինք, բանաձեւի օգտին ձայների մեծամասնություն ունեինք, անցկացնելու համար անհրաժեշտ էր 218 կոնգրեսական, իսկ մենք ունեինք 260 աջակից: Դժբախտաբար Փելոսին մեզ թույլ չտվեց, որ քվեարկություն լինի: Դա մեղք էր նրա կողմից, որովհետեւ անցած 30 տարիների ընթացքում ասել էր, որ աջակցում է Ցեղասպանության ճանաչմանը, բայց փաստն այն է, որ չօգնեց: Դա չի նշանակում, որ մենք դադարել ենք աշխատանքներ տանել այդ ուղղությամբ, արդեն աշխատում ենք նոր Կոնգրեսի հետ, որպեսզի ճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչքան մոտենում է ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրությունները, այնքան ավելի կարեւոր է դառնում Ցեղասպանության հարցի ճանաչումը: Օբաման այս հարցը ընտրվելուց հետո կապեց հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ, հիմա այդ հարցը չկա: Տեսնենք, թե ինչպես է վարվելու այս անգամ: Արդեն չեմ ուզում գուշակություններ անել:
Հայաստանում շատերն են կարծում, թե մեր երկրի ժողովրդավարական լինելու հիմնական ջատագովը ԱՄՆ է, եւ այդ երկրի դիրքորոշումով է պայմանավորված մեր ժողովրդավար լինել չլինելու հարցը: Արդյո՞ք ԱՄՆ-ն է ժողովրդավարության մեր երաշխիքը:
Այո, բայց եթե ԱՄՆ կառավարությունն աջակցում է, որ Հայաստանը լինի դեմոկրատական երկիր, մյուս կողմից դա նրա առաջնային եւ հիմնական նպատակը չէ: Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը պետք է օգտվի այն առավելություններից եւ հնարավորություններից, որ ԱՄՆ-ն տալիս է: Բայց Հայաստանի քաղաքացիներն իրենք պետք է երկրում կառուցեն ժողովրդավարություն: Օգնությունն այլ բան է, կատարելը` այլ: Հայ ժողովուրդը պատրաստ, խելացի ժողովուրդ է եւ գիտե, թե ինչ է պետք անել: Այլ բան է, որ չի անում: Առաջին հերթին մաքուր ընտրություններ եւ քիչ կոռուպցիա է պետք:
Հայաստանում գնալով մեծանում է սոցիալական լարվածությունը, հարթ չէ նաեւ ներքին քաղաքական կյանքը: Այս խնդիրներն արդյո՞ք ազդում են սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների գործունեության վրա, որպեսզի դրանք արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր բարձրացնեն միջազգային կազմակերպությունների եւ գերտերութունների առջեւ:
Հայ ժողովրդի պայքարը, որ Հայաստանն ավելի արդար, ժողովրդավարական երկիր լինի եւ մյուս կողմից էլ պայքար, որ Հայաստանի շահերի պաշտպանությունը ներկայացվի միջազգային աշխարհում, դրանց մեջ զորավոր կապ կա: Եթե ներքին կյանքում ամեն ինչ լավ է, լավ կլինի նաեւ միջազգային ասպարեզում, և մեր դիրքերն ավելի ամուր կլինեն, իսկ եթե ներքինը տկար է, արտաքին հարաբերություններում չի կարող ամեն ինչ լավ լինել:
Եթե մենք չեն կարողանում պաշտպանել Հայաստանի շահերը Թուրքիայի դեմ կամ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ջավախքի խնդիրները, ուրեմն տկար է Հայաստանի ներքին իրավիճակը: Եթե Հայաստանում ժողովուրդն իրավունքներ չունի, եւ աշխարհն էլ տեսնում է, որ այդ իրավունքները չեն հարգվում, ինչպե՞ս պետք է ստիպենք, որ օտարը մեզ հարգի: Այդ հարգանքը պիտի սկսվի պետության ներսում, եւ եթե ուրիշները տեսնեն, որ մինչեւ վերջին քաղաքացու իրավունքները պաշտպանված են, եւ այդ առումով անկեղծ ենք, իրենք էլ այլ վերաբերմունք կունենան մեր նկատմամբ:
Ձեր կարծիքով Հայաստանում մարդու իրավունքները պաշտպանվա՞ծ են:
Այդ առումով Հայաստանում շատ խախտումներ են լինում, բայց սա է մեր երկիրը; Մենք էլ խնդիրներ ունենք Ամերիկայում, թեեւ 200 տարի է` ժողովրդավարության ուղով է երկիրը գնում: Ես Հայաստանի ներքին կյանքից գիտեմ այնքանը, ինչ գրում են թերթերը:
Երբ երկրի ներսում ընդդիմությունը ցույցեր է անում, իշխանություններն ասում են, որ միջազգային ասպարեզում թուլանում է Հայաստանի դիրքերը եւ վտանգվում է Արցախի խնդրի կարգավորումը` մեղադրելով Ադրբեջանի ջրաղացին ջուր լցնելու մեջ: Դուք նման կապ տեսնու՞մ եք:
Սուտ է այն մարդկանց ասածները, թե մարդը, ով պայքարում է իր իրավունքների կամ ժողովրդավարության համար, վատ է անդրադառնում երկրի վրա: Հայաստանը զորավոր երկիր կլինի, եթե ժողովրդավար լինի: Եթե, Աստված մի արասցե, պարերազմ սկսվի, պիտի երկրի քաղաքացիները գնան պատերազմելու ու մեռնեն կռվի դաշտում: Չեն կարող ասել` դու հիմա խոսելու կամ այլ իրավունք չունես, բայց որ պատերազմ սկսվի, պիտի գնաս զոհվես քո երկրի համար: Նման բան լինել չի կարող: Հիմիկվանից պետք է մտածել այդ մասին:

Армянская община Америки против Обамы
Через несколько дней Белый дом вновь окажется в центре внимания нас, армян. Как на этот раз Барак Обама квалифицирует события 1915 года – как геноцид или резню? Какие ожидания есть от Белого дома?
С апреля и до конца 2009 года Белый дом использовал фактор армяно-турецких протоколов с тем, чтобы не признавать Геноцид и чтобы Барак Обама не выполнил свое предвыборное обещание. Тогда, во время выборов, армянская община поддержала Обаму и проголосовала за него, но сейчас мы против него. В 2008 г. это был политический вопрос, а в 2009-ом стал внешнеполитическим вопросом и таковым продолжает оставаться по сей день. Затем Нэнси Пелоси дала повод поверить в то, что резолюция о Геноциде будет принята Конгрессом. Мы были очень близки к признанию Геноцида, большинство конгрессменов поддерживало резолюцию. Для ее принятия требовалось 218 голосов, у нас было 260 сторонников. К сожалению, Пелоси не допустила проведения голосования. Тем самым она совершила грех, поскольку за прошедшие 30 лет утверждала, что поддерживает признание Геноцида. Однако факт, что она не помогла в этом вопросе. Это не означает, что мы прекратили работу в этом направлении. Мы уже работаем с новым Конгрессом, чтобы добиться признания факта Геноцида армян. Чем ближе президентские выборы США, тем большую важность приобретает вопрос признания Геноцида. После своего избрания Обама увязал этот вопрос с армяно-турецкими протоколами. Сейчас вопроса протоколов нет, посмотрим, как он поступит на этот раз. Я уже не хочу делать прогнозы.
В Армении многие считают, что основным апологетом утверждения в нашей стране демократии являются Соединенные Штаты и что именно позицией США обусловлено то, станет наша страна демократичной или нет. Действительно ли США являются гарантией нашей демократии?
Да, но если американское правительство содействует демократизации Армении, то это еще не означает, что для США это является первоочередной и основной задачей. Гражданское общество Армении должно воспользоваться теми преимуществами и возможностями, которые предоставляют Соединенные Штаты. Но граждане Армении сами должны построить в стране демократию. Помощь – это одно, реализация – совсем другое. Армянский народ очень образован, умен и знает, что делать. Другой вопрос, что он не делает. В первую очередь нужны честные выборы и сокращение коррупции.
В Армении постепенно усиливается социальная напряженность, непростая ситуация во внутриполитической жизни. Влияют ли эти проблемы на деятельность армянских организаций диаспоры в плане постановки внешнеполитических вопросов перед международнымих организациями и сверхдержавами?
Борьба армянского народа за то, чтобы Армения стала более справедливой и демократичной страной, является в то же время борьбой за защиту ее интересов на международной арене. Эти два вопроса тесно взаимосвязаны. Если во внутренней жизни все будет хорошо, то проблем не будет и во внешнеполитической сфере, наши позиции станут более сильными. Если же во внутриполитической жизни возникает напряженность, то не все может быть гладко и во внешнеполитических отношениях. Если мы не можем защищать интересы Армении в отношениях с Турцией или решать проблемы Нагорного Карабаха и Джавахка, значит внутриполитическая ситуация в Армении неблагоприятна. Если в Армении народ лишен прав, и мир видит, что права народа не уважаются, то как можно заставить другие страны уважать нас. Уважение должно проявляться в первую очередь в самой Армении, и когда другие увидят, что права всех без исключения граждан страны реально защищены, то и они начнут относиться к нам иначе.