Դատախազություն. 9000 դոլար կաշառք վերցրած դատախազը հետախուզվում է
ՀՀ գլխավոր դատախազի սեպտեմբերի 6-ի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ քաղաքացու կողմից փաստաթղթեր կեղծելու և դրանց օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու, Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազին կաշառք տալու և ստանալու դեպքերի առթիվ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունից ստացված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կոտայքի մարզի բնակիչ Ս. Ափոյանը 2012 թ. մայիսի 8-ին վարկային կազմակերպություն է ներկայացրել տան նկատմամբ սեփականության իրավունքի նախապես կեղծված վկայականն ու նույն տան գնահատման տեղեկանքը, և այն գրավադնելով իր ծանոթի անվամբ՝ որպես վարկ ստացել է 4.400.000 ՀՀ դրամ ու խաբեությամբ հափշտակել:
Օրեր անց՝ մայիսի 31-ին, Ս.Ափոյանը նույն վարկային կազմակերպություն է ներկայացրել մեկ այլ տան նկատմամբ իրավունքների պետական գրացման վկայական, գնահատման տեղեկանքն ու անհրաժեշտ այլ փաստաթղթեր, որը գրավադնելով իր մեկ այլ ծանոթի անվամբ՝ ստացել է 43.000 ԱՄՆ դոլարի վարկ և հափշտակել: Օգոստոսի 31-ին նույն անձը փորձել է նույն վարկային կազմակերպությունից նույն եղանակով ստանալ ևս 40.000 ԱՄՆ դոլարի վարկ մեկ ուրիշ անձի անվամբ, սակայն գործարքը չի կարողացել ավարտին հասցնել՝ իր կամքից անկախ պատճառներով:
Վարկային կազմակերպության իրավախորհրդատու Լ.Զաքարյանը սեպտեմբերի 6-ին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչություն Ս.Ափոյանի կողմից կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ համապատասխանաբար 4.400.000 ՀՀ դրամ և 43.000 ԱՄՆ դոլար վարկ ստացվելու և յուրացվելու վերաբերյալ: Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Ս.Ափոյանը բացատրություն է տվել, որ կեղծ գործարքների վերաբերյալ հաղորդմանը պատշաճ ընթացք չտալու համար նախօրեին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Խ.Բաղդասարյանը պահանջել և ստացել է 9.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Նույն օրը ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշմամբ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նախաքննություն իրականացնելու:
Օպերատիվ ձեռնարկված քննչական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել հիմնավոր ապացույցներ ինչպես Ս.Ափոյանի կողմից կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարվելու, այնպես էլ վարկային կեղծ փաստաթղթերի վերաբերյալ ստացված հաղորդմանը ընթացք չտալու համար Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Խ.Բաղդասարյանի կողմից իրենց ընդհանուր ծանոթ Ա.Ղուկասյանի միջոցով առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք պահանջելու և ստանալու վերաբերյալ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա նախաքննական մարմինը որոշումներ է կայացրել ՝ Խ.Բաղդասարյանին, Ա.Ղուկասյանին և Ս.Ափոյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալներ ներգրավելու մասին: Ս.Ափոյանին մեղադրանք է առաջադրվել փաստաթղթեր կեղծելու և դրանք օգտագործելու, խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն, հափշտակության փորձ կատարելու, կաշառք տալու, Ա.Ղուկասյանին՝ կաշառքի միջնորդություն անելու համար:
Քննիչի որոշմամբ Խ.Բաղդասարյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի երկրորդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, հանձնարարություններ են տրվել համապատասխան մարմիններին օպերատիվ ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները Խ.Բաղդասարյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախաքննությունը շարունակվում է: Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:

Senior Yerevan Prosecutor Being Investigated on Charges of Taking $9,000 Bribe
Based on the September 6 decision of the Prosecutor General of Armenia, a criminal case was initiated against a citizen for falsifying documents, swindling a significant amount of money by using them, and bribing the senior prosecutor of the Arabkir and Qanaqer-Zeytun administrative districts.
The preliminary investigation of the case was assigned to the Special Investigation Service of the Republic of Armenia.
A study of the case materials received from the General Division of the Criminal Investigation revealed that on 8 May, 2012, M. Apoyan had submitted a previously falsified certificate of the right to the ownership of the house and the evaluation reference of the same house to the credit organization and hypothecating the house in the name of his acquaintance had received a credit of 4.400 000 AMD and had swindled by cheating.
Days later on 31 May M. Apoyan had submitted a state register certificate of rights to another house, the evaluation reference and other necessary documents to the same credit organization. Hypothecating it in the name of another acquaintance of his, he had received a credit of 43.000 USD and swindled. On 31 August the same person had tried to get a credit of 40.000 USD from the same credit organization in the same way in the name of another acquaintance of his, but he couldn't finish the bargain for the reasons irrespective of his will.
On 6 September the consultant of the credit organization N. Zaqaryan had reported about M. Apoyan's getting credit of 4.400.000 AMD and 43.000 USD accordingly using false documents and seizing them. On the base of the report during the preparation of materials M. Apoyan gad given an explanation that in order not to process appropriately the submitted report of N. Zaqaryan, the senior prosecutor of the prosecutor’s office of Arabkir and Qanaqer-Zeytun administrative districts Kh. Baghdasaryan had demanded and received a bribe.
On the same day, a criminal case was initiated and sent to the the Special Investigation Service of the Republic of Armenia to implement the investigation by the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia according to the materials received from the General Division of the Criminal Investigation of the Republic of Armenia.
As a result of operative investigative measures thorough evidence is obtained on how the senior prosecutor of the prosecutor’s office of Arabkir and Qanaqer-Zeytun administrative districts Kh. Baghdasaryan through their mutual acquaintance A. Ghukasyan had demanded and received a bribe of significant amount 9.000 USD for not processing the swindling of significant amount using false documents by M. Apoyan and the report received from the consultant of the credit organization.
According to the obtained evidence the preliminary investigation body made decisions on involving Kh. Baghdasaryan, A. Ghukasyan and M. Apoyan as defendants of the criminal case for receiving a significant amount of bribe, mediating for bribe and committing swindling of significant amount by cheating, attempt of swindling and giving bribe.
Prosecutor General’s Office of RoA reports that the preliminary investigation in the Special Investigation Service of the Republic of Armenia is going on.