Ֆրանսահայ «Նուվել դ’Արմենի» ամսագրին Հայաստանի խոշորագույն օլիգարխ, առայժմ
իրադարձությունների պատճառահետևանքային կապերն ու իշխանություն-օլիգարխիա և միջօլիգարխիկ հարաբերությունների ողջ բովանդակային ու կառուցվածքային նկարագիրը:
Միանգամից հարկ է նկատել, որ չնայած հարցազրույցի անցակացման և դրանում ներկայացված մտքերի` իրականությանը համապատասխանելու վերաբերյալ ներկայումս արտահայտվող որոշ երկմտանքին, այն որևէ կասկած չի հարուցում: Եվ ոչ միայն այն պատճառով, որ ամբողջությամբ արտացոլում է նեմեցական աշխարհընկալումն ու մտքերի, արտահայտչամիջոցների առանձնահատկությունները, որոնք կարող էր մատուցել միմիայն անձամբ Ռուբեն Հայրապետյանը, այլև այն փաստը, որ չնայած սենսացիոն բնույթի, հենց օլիգարխին խիստ անհարմար դրության մեջ դնող մի քանի մտքերին, Նեմեց Ռուբոն այս ընթացքում ամսագրի խմբագրությունից հերքում պահանջելու նախաձեռնություն չցուցաբերեց: Դա վկայում է այն մասին, որ նա առավել քան վստահ է հարցազրույցի ձայնագրության առկայության և ինչ-որ պահի խմբագրության կողմից նաև դա հրապարակելու իրատեսականության մեջ:
Հավատարմության գինը
Հարցազրույցի, թերևս, ամենաքաղաքականացված մասը վերաբերում է Հայաստանի երեք նախագահների անուղղակի համեմատություններին: Նեմեց Ռուբոյի որոշ մոտեցումներից, մասնավորապես՝ կապված ընդդեմ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի և երկրի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և Գագիկ Ծառուկյանի միավորման հետ, հասկանալի է դառնում, որ քաղաքականությունից նա առանձնապես շատ բան չի հասկանում և երևույթների մասին դատողություններ է անում «բեսեդկաների քաղաքագետների» մակարդակով:
Սակայն բանը դա չէ, այլ այն, որ դրանով Հայրապետյանը տենդագին փորձում է նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ վերականգնել հարսնաքարյան հայտնի ողբերգության հետևանքով սասանված իր հեղինակությունը իշխանական վերնախավի համար լրիվ ստանդարտ մի ճանապարհով` պարզապես նախագահին հավատարմության ու նվիրվածության շռայլ երդումներ տալով: Հարցազրույցում նրա ակնարկներն այն մասին, որ միայն ինքն է մնացել Սերժ Սարգսյանի հավատարիմ զինակիցը, իսկ մյուսները տարբեր խաղեր են տալիս, այդ երդումների միայն, ինչպես ասում են, «ժուռնալն» է: Իրական գաղափարը նա փորձում է հասունացնել շատ պարզ, կենցաղային մի միջոցով. ուղղակի քար նետելով նախորդ երկու նախագահների «բոստանը»` ցույց տալու համար Սերժ Սարգսյանի բացառիկությունն ու անփոխարինելիությունը:
Սակայն, գաղափարը հասունացնելիս նա այնքան հեռու է գնում, այնպիսի ջանասիրություն է հանդես բերում, որ ուղղակի չափն անցնում է և անհեթեթ, ծիծաղելի հակասությունների մեջ ընկնում: Օրինակ` նա պնդում է, որ այն կարծիքը, թե երկրում անպատժելիություն է տիրում, իրականությանը չի համապատասխանում միայն այն պատճառով, որ նախագահը դա չի հանդուրժում: Եվ փորձում է դա հիմնավորել նրանով, որ եթե ինքը «Հարսնաքարի» ողբերգական դեպքերին ինչ-որ ձևով ներգրավված լիներ, նախագահը ոչ ավել-ոչ պակաս... իրեն անմիջապես կազատազրկեր: Թողնենք նախագահի` որպես ինչ-որ դատախազի կամ դատավորի վերաբերյալ Հայրապետյանի ուենցած ունիկալ պատկերացումները: Բայց նման բան ասելով` նա չգիտակցելով հաստատում է, որ այս երկրում ամեն ինչ, առաջին հերթին՝ պատժելու և խրախուսելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է հենց նախագահին: Եվ ինքը, բնականաբար նաև իր նման օլիգարխները, փաստորեն, ենթակա և հաշվետու են ոչ թե օրենքի, այլ բացառապես նրա առջև: Սակայն խնդիրն անգամ սա էլ չէ:
Պնդելով, թե անպատժելիության մթնոլորտ երկրում չկա` Հայրապետյանն, այնուամենայնիվ, այդպես էլ չի բացատրում, թե եթե չի օգտվել իշխանական երաշխավորության «գրին քարտից», ինչպե՞ս է հնարավոր, որ նախաքննական մարմինը փորձաքննության ենթարկած լինի իր հեռախոսը, դետալիզացրած լինի հարսնաքարյան դեպքերի ընթացքում իր հեռախոսազանգերը, ինչպես ինքն է հաստատում հարցազրույցում, բայց դրանք ընդհանրապես ընդգրկված չլինեն արդեն դատարան ուղարկված քրեական գործի նյութերում: Կամ` ինչո՞ւ հենց կոնկրետ Հայրապետյանի պարագայում, նրան հարցաքննության ենթարկելուց անմիջապես հետո, նախաքննական մարմինը փաստացի խախտեց նախաքննության գաղտնիության «սուրբ» ռեժիմը` հայտարարելով, թե «Հարսնաքարում» ծավալված իրադարձությունների պահին նա ռեստորանում չի եղել, որի վրա էլ հետագայում կառուցվեց ողջ քրեական գործը:
Հետաքրքրական են հատկապես Սերժ Սարգսյանի ֆոնին երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ստվերում թողնելու, ավելին` անվանարկելու, այդպիսով գործող նախագահի աչքին բարձրանալու փորձը, որն այս հարցազրույցի «ամենահամեղ պատառներից» է: Հայրապետյանը, թերևս փորձելով ընդգծել Քոչարյանի անհանդուրժողականությունն ու մենիշխանության ձգտումները, հայտարարում է, թե նա իրեն ստիպել է վաճառել «Գրանդ Տոբակո» ընկերությունում ունեցած պատկառելի բաժնեմասերը: Դրանով նա նաև փորձում է Սերժ Սարգսյանի լոյալության կողքին ստեղծել Քոչարյանի՝ որպես բռնակալի, գործարարությունը, ազատ տնտեսվարումը խեղդողի կերպար: Բայց նա, թերևս, մոռանում է, որ մինչ այդ էլ պնդում էր, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանության օրոք ավելի վատ վիճակում է եղել, ընդհուպ այն աստիճանի, որ ֆիզիկական գոյությունը պահպանելու նկատառումներից ելնելով՝ ստիպված է եղել երկու անգամ լքել երկիրը կամ անցնել ընդհատակ (թեև տարօրինակ կերպով նաև հենց այդ ընթացքում էլ հասցրել է հաղթական կերպով Ավանի թաղապետի պաշտոնը նվաճել ընտրությունների միջոցով):
Տրամաբանորեն, եթե մինչև 1998թ. նրան երկրում պարզապես շնչելու հնարավորություն չեն տվել, նշանակում է իր ահռելի կարողությունները Հայրապետյանը պետք է կուտակած լիներ հենց Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանավարման տարիներին և նրա հովանու ներքո: Որովհետև պարզ է՝ եթե նա կարողացել է ստիպել գործարարին վաճառել իր բաժնեմասերը, ուրեմն միայն նա կարող էր Հայրապետյանին հարստանալու հնարավորություն ու միջավայր տրամադրել: Իսկ եթե ոչ, ապա Հայրապետյանը լավ կաներ նախ մարդավարի բացատրեր, թե եթե ոչ Տեր-Պետրոսյանն է իրեն օր ու արև տվել, ոչ էլ Ռոբերտ Քոչարյանը, ապա այդ ե՞րբ, որտե՞ղ, ինչպե՞ս, կախարդական այդ ի՞նչ փայտիկի օգնությամբ է կարողացել կուտակել իր առհելի կարողությունը և դառնալ երկրի առաջին օլիգարխներից մեկը:
Մյուս կողմից, հարցազրույցում նա պնդում է, որ 2009թ. Սուքիասյանների ընտանիքից խլված «Բջնի» գործարանը, որը դրվել էր աճուրդի, ինքը գնել է չափազանց թանկ գնով: Այսինքն` նա այն ժամանակ հասկացել է, որ չարժե այդքան վճարել «Բջնիի» դիմաց, բայցևայնպես, վճարել ու սեփականացրել է այն:
Պարզ է, որ նման բան կարող է տեղի ունենալ միայն մեկ դեպքում, երբ ստիպված է եղել դա անել կամ երբ նրան ուղղակի պարտադրել են այդպես վարվել: Իսկ 2009-ին Նեմեց Ռուբոյին ինչ-որ բան պարտադրել կարող էր միայն մեկ անձ` Սերժ Սարգսյանը: Իսկ եթե այդպես է, ապա ստացվում է, որ նա ոչնչով էլ Քոչարյանին չի զիջում. եթե երկրորդ նախագահը ստիպում էր վաճառել, երրորդը ստիպում է գնել: Երկու դեպքում էլ գործ ունենք պարտադրանքի հետ: Բայց չգիտես ինչու, Քոչարյանի պարտադրանքն այդպես «վառել» է Հայրապետյանին, մինչդեռ Սարգսյանինը` հակառակը` կարծես թե «զովացնում» է:
Հետևաբար, կարելի է ենթադրել, որ եթե վաղն էլ Սերժ Սարգսյանն իշխանության չլինի, Հայրապետյանը նույնքան «շնորհակալ» կլինի Սերժ Սարգսյանից: Սրանք լավագույն ցուցիչը կարող են լինել գործող նախագահի համար` ըմբռնելու, թե քանի գրոշի արժեք ունի իր «միակ հավատարիմ զինակցի» նվիրվածությունը:

Два лица искренности: Рубен Айрапетян – 1
Сенсационное интервью крупнейшего олигарха Армении, пока еще депутата Национального Собрания РА, председателя Федерации футбола Рубена Айрапетяна, которое он дал издающемуся во Франции армянскому журналу “Нувель д’Армени”, не только содержит объективную характеристику личности Айрапетяна, но и вскрывает причинно-следственные связи происходящих в последнее время вокруг него событий, а также содержание и структуру отношений как между олигархами, так и между властью и олигархией.
Сразу отметим, что, несмотря на высказываемое сейчас сомнение в достоверности интервью и содержащихся в нем мыслях, оно не вызывает никаких сомнений. И не только потому, что полностью отражает мировосприятие, мысли, специфику выражений Немеца, которые мог использовать только Рубен Айрапетян, но и потому, что, несмотря на сенсационный характер интервью и некоторые мысли, ставящие в неловкое положение самого олигарха, Немец Рубо до сих пор не потребовал опровержений от редакции журнала. Это свидетельствует о том, что он более чем уверен в существовании аудиозаписи беседы и в том, что в какой-то момент редакция ее обнародует.
Цена преданности
Пожалуй, самую политизированную часть интервью составляет косвенное сравнение трех президентов Армении. Судя по некоторым подходам Немеца Рубо, касающимся, в частности, объединения Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна и Гагика Царукяна против действующего президента Сержа Саргсяна, он не очень разбирается в политике и судит о явлениях на уровне “политологов из беседок”.
Однако дело не в этом, а в том, что свой пошатнувший вследствие известной традегии в ресторане “Арснакар” авторитет Айрапетян судорожно пытается восстановить в глазах Сержа Саргсяна стандартным для властной элиты путем – он просто щедро клянется президенту в преданности и верности. Содержащиеся в интервью намеки Айрапетяна на то, что только он остался верным соратником Сержа Саргсяна, в то время как остальные ведут свою игру, лишь цветочки. Добиться созревания реальной идеи он пытается примитивным бытовым способом – бросает камни в огород двух предыдущих президентов с целью показать исключительность и незаменимость Сержа Саргсяна. Однако в этом вопросе он заходит настолько далеко и проявляет такое усердие, что перегибает палку и запутывается в смехотворных противоречиях. Так, Айрапетян утверждает, что мнение о том, будто в стране царит безнаказанность, не соответствует действительности только по той причине, что президент этого не потерпит. Пытаясь обосновать эту мысль, он заявляет, что если бы он в какой-либо форме был вовлечен в трагические события в “Арснакаре”, то президент ни много-ни мало сразу арестовал бы его. Оставим в стороне уникальные представления Айрапетяна о президенте как о некоем прокуроре или судье. Однако заявляя об этом, он невольно подтвердил, что в этой стране все права, и в первую очередь исключительное право наказывать и поощрять, принадлежат именно президенту. И Айрапетян, как и другие олигархи, фактически подчиняется и отчитывается не перед законом, а исключительно перед президентом. Однако проблема даже не в этом.
Утверждая, что в стране нет атмосферы безнаказанности, Айрапетян, тем не менее, не объясняет следующее: если он не пользовался “грин-картой” гарантий властей, то как стало возможно, чтобы детализированные органом предварительного следствия телефонные звонки, сделанные олигархом во время событий в “Арснакаре”, что он подтверждает в своем интервью, не были включены в направленные в суд материалы уголовного дела? Или почему сразу после допроса Айрапетяна орган предварительного следствия фактически нарушил “священную” тайну следствия и подтвердил, что в момент событий в “Арснакаре” Айрапетяна в ресторане не было, на чем в дальнейшем и было построено все уголовное дело.
Особенно примечательны попытки (это самые “лакомые кусочки” интервью) на фоне Сержа Саргсяна оставить в тени второго президента Роберта Кочаряна, более того, навесить на него ярлыки и тем самым подняться в глазах действующего главы государства. Пытаясь подчеркнуть нетерпимость Кочаряна и его стремление к единоличной власти, Айрапетян заявляет, что тот заставил его продать принадлежащую ему значительную часть акций компании “Гранд Тобакко”. Тем самым он пытается также на фоне лояльности Сержа Саргсяна создать образ Кочаряна-диктатора, который душит предпринимательство и свободное хозяйствование. Однако Айрапетян, видимо, забыл свои предыдущие утверждения о том, при Левоне Тер-Петросяне он был в худшем положении, что, исходя из необходимости сохранить свое физическое существование, вынужден был дважды покидать страну (хотя странным образом именно в этот период он успел посредством выборов с триумфом занять пост руководителя столичного административного района Аван).
По логике, если до 1998 г. Айрапетяну в стране просто не давали дышать, значит свое огромное состояние он должен был сколотить именно в годы правления Роберта Кочаряна и под его покровительством. Понятно, что если второй президент сумел заставить предпринимателя продать свою долю акций, значит дать возможность Айрапетяну обогатиться тоже мог только он. В противном случае Айрапетяну нужно дать вразумительный ответ на следующий вопрос: если ни Левон Тер-Петросян, ни Роберт Кочарян не давали ему дышать, то с помощью какой волшебной палочки он смог сколотить свое огромное состояние и стать одним из первых олигархов страны?
С другой стороны в интервью Немец Рубо утверждает, что отнятый в 2009 г. у семьи Сукиасянов завод “Бжни”, который был выставлен на торги, он купил по очень высокой цене. То есть тогда он понял, что не стоит платить за этот завод такие деньги, но все же заплатил и приватизировал предприятие.
Понятно, что это могло произойти только в одном случае – если бы Айрапетяна заставили так поступить. А в 2009 г. заставить Немеца пойти на тот или иной шаг мог только один человек – Серж Саргсян. Тогда получается, что Саргсян ничем не лучше Кочаряна: если второй президент заставил продать, то третий – заставил купить. В обоих случаях мы имеем дело с принуждением. Но почему-то принуждение Кочаряна вызвало у Рубена Айрапетяна возмущение, а принуждение Саргсяна – противоположную реакцию.
Из этого можно предположить, что если завтра Серж Саргсян отойдет от власти, то точно так же Айрапетян будет “благодарен” и ему. Для действующего президента это может стать наилучшим показателем того, какую цену имеет преданность его “единственного верного соратника”.