Բոզոյան. Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում մեզ կարող ենք դադար թույլ տալ
Քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը կարծում է, որ այս պահին Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը դեստրուկտիվ քայլ կլինի, իսկ ահա Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում դադար կարող ենք մեզ թույլ տալ, և միջազգային հանրությունը դրան ըմբռնումով կմոտենա, քանի որ Սաֆարովի դեպքից հետո բոլորի համար պարզ է դարձել, որ այդ երկրին չվստահելը հիմնավորումներ ունի:
Ըստ Ե. Բոզոյանի` մեր պետությունը պետք է լրջորեն զբաղվի իր ներքին զարգացմամբ, որպեսզի հասարակ քաղաքացին զգա, որ ոչ միայն ինքն է պետք պետությանը, այլ պետությունն է պետք իրեն: Դրա անհրաժեշտությունն իրոք կա, որպեսզի ցանկացած պահի պատրաստ լինենք պատերազմի, քանի որ Ադրբեջանում տիրող միլիտարիստական հիստերիան կարող է մթագնել նաև այդ երկրի ղեկավարների ուղեղները, ու նրանց գործողությունները դուրս գան տրամաբանության սահմաններից:
Քաղաքագետը հիշեցնում է, որ Հունգարիան իր քայլի համար փաստացի չպատժվեց, միայն մի փոքր Ադրբեջանին մեղադրեցին, և այդպիսի դեպքեր եղել են պատմության մեջ: Ամենավառ օրինակը 1938 թ.-ին Գերմանիայի հարձակումն է Չեխոսլովակիայի վրա, երբ Եվրոպան լռում էր, ու միայն այն բանից հետո, երբ օկուպացվեց նաև Լեհաստանը, որոշեց խաղաղություն հաստատել, բայց արդեն ուշ էր` սկսվեց երկրորդ համաշխարհայինը: Ճիշտ է, Ադրբեջանի ֆաշիզմը լոկալ տարածաշրջանային բնույթ է կրում, բայց նրա գործողությունները ևս ոչ ոք չի փորձում սաստել: Ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում մեզ համար դա կլինի հայրենական պատերազմ, իսկ Ադրբեջանի կողմից` նվաճողական նկրտումներ:

Е.Бозоян: “В переговорном процессе с Азербайджаном мы можем позволить себе паузу”
Признание в настоящий момент Арменией НКР станет деструктивным шагом, а вот в переговорном процессе с Азербайджаном мы можем позволить себе паузу, и международное сообщество отнесется к этому с пониманием, поскольку после случая с Сафаровым всем стало ясно, что недоверие к этой стране вполне обоснованно, считает политолог Ерванд Бозоян.
По его мнению, наше государство должно серьезно заняться своим внутренним развитием, чтобы простые граждане почувствовали, что не только они нужны государству, но и государство нужно им. Необходмость в этом действительно есть – мы в любой момент должны быть готовы к войне, поскольку охватившая Азербайджан милитаристская истерия может затуманить мозги руководителям этой страны, и их действия выйдут за рамки разумного, сказал Е.Бозоян.
Политолог напомнил о том, что Венгрия фактически не подверглась наказанию за свой шаг, лишь немного обвинили Азербайджан. В истории такие случаи были. Самый яркий пример – нападение Германии на Чехословакию в 1938 г. Тогда Европа промолчала, и лишь после того, как была оккупирована также Польша, она решила установить мир, но было уже поздно – началась Вторая мировая война. Правда, в Азербайджане фашизм носит локальный характер, но действия этой страны никто не пытается сдержать. В случае возобновления военных действия для нас это будет отечественная война, а для Азербайджана – экспансионистские притязания, отметил Ерванд Бозоян.