Սեֆիլյանը պատասխանել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին
Ապրիլի 8–ին ՀԱԿ կազմակերպած հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանին ուղղված «մեր պատասխանը Չեմբեռլենին» արտահայտության կապակցությամբ զանգվածային տարբեր լրատվամիջոցներ ցանկանում էին Ժիրայր Սեֆիլյանից ստանալ պարզաբանում այդ արտահայտության կապակցությամբ։
Ստորև ներկայացնում ենք Ժիրայր Սեֆիլյանին ԶԼՄ–ների կողմից ուղղված հարցը և տրված պատասխանը։
Հարց - Պարոն Սեֆիլյան, ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը հանրահավաքի ժամանակ, մասնավորապես այդ ելույթում Ձեզ վերաբերող հատվածը։
Պատասխան – Հարցումի առաջին մասին կպատասխանեմ հակիրճ: Որպես ընդդիմադիր ամենամեծ բևեռի առաջնորդի ելույթ`այն գնահատում եմ որպես խիստ պարտվողական: Իսկ ինչ վերաբերում է ինձ ուղղված հատվածին, կասեմ հետևյալը։
Իմ վերջին` մարտի 30-ի ասուլիսի նախօրյակին Լևոն Զուրաբյանը բարձրաձայնել էր, որ մինչև ապրիլի 8–ը իրենք պատրաստ են լսել ցանկացած առաջարկություն ՀԱԿ-ի գործունեության կամ գործողությունների վերաբերյալ: Իմ առաջարկության փաթեթը եղել է հենց այդ  տրամաբանության համատեքստում և Տեր-Պետրոսյանի հիշատակած միտքը եղել է ընդամենը մեկ առանձնացված կետ այդ փաթեթից:
Մենք ականատեսն ենք եղել, թե ինչպես հանրահավաքների ժամանակ բեմահարթակից տարբեր գործիչներ, ներառյալ Տեր-Պետրոսյանը, ժողովրդի կողմից ինքնաբուխ հնչեցված «ՀԻՄԱ» բացականչությունների նկատմամբ կիրառել են ճնշում և լռեցնելու փորձեր, որոնք  պսակվել են հաջողությամբ:  Կարծում եմ` «Լևոն Նախագահ» «ինքնաբուխ» բացականչությունը ևս հանգիստ կարելի էր լռեցնել հենց Տեր-Պետրոսյանի կողմից, խնդրելով ժողովրդին, որ մինչև այն ժամանակը, երբ չի վերացել բռնապետությունը՝ հանուն դիմադրական ընդհանուր գործին ավելի լայն զանգվածների համախմբման ու ներգրավման, լավ կլինի չհնչեցնել այս կարգախոսը: Առավել ևս, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ի սկզբանե համաժողովրդական շարժմանն աջակցող ժողովրդի հետ ուներ պայմանավորվածություն, որ վերջինս իրեն օգտագործի որպես ավազակապետության կազմաքանդման «ԳՈՐԾԻՔ»։
Եվ վերջապես, իշխող ռեժիմին ուղղված պարտվողական դիմումների փոխարեն, շատ ավելի լավ կլիներ, որ ենթատեքստ ունեցող ուղերձներ ուղղվեին չգիտես ինչու արդեն մոռացված «թաթար–մոնղոլական ավազակապետության» պարագլուխներին, և ոչ թե գործընկերներին, որոնք պայքարել և պայքարելու են այս ռեժիմից օր առաջ ազատվելու համար։
Բռնապետության դեմ պայքարի ներկա փուլում ինձ համար անընդունելի է ընդդիմադիր գործիչների կողմից իրար նկատմամբ հրապարակային որևէ հեգնանք, առավել ևս անհանդուրժողականության ցանկացած դրսևորում։ Եվ բոլորովին այլ բան է հրապարակայնորեն բանավիճել քաղաքական, գաղափարական ու մարտավարական հարթություններում։

Ответ Сефиляна Левону Тер-Петросяну
В связи с тем, что на организованном 8 апреля митинге Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян использовал в адрес члена инициативной группы движения “Сардарапат” Жирайра Сефиляна выражение “наш ответ Чемберлену”, различные средства массовой информации захотели услышать комментарий Ж.Сефиляна по этому поводу.
Ниже представляем вопрос, адресованный СМИ Жирайру Сефиляну, и его ответ.
Вопрос. – Г-н Сефилян, как Вы прокомментируете выступление Левона Тер-Петросяна на митинге и в частности ту часть выступления, которая касалась Вас?
Ответ. – На первую часть вопроса отвечу коротко. В качестве выступления лидера самого большого оппозиционного полюса расцениваю как крайне пораженческое. Что касается адресованной мне части вопроса, то скажу следующее. Накануне состоявшейся 30 марта моей последней пресс-конференции Левон Зурабян заявил, что до 8 апреля АНК готов выслушать любое предложение о своей деятельности или действиях. Мой пакет предложений укладывался именно в эту логику, а высказанная Тер-Петросяном мысль касалась лишь одного пункта этого пакета. Мы стали свидетелями того, как во время митинга различные деятели, в том числе Тер-Петросян, в ответ на скандирование народом лозунга “Сейчас!” пытались с трибуны оказать давление и заставить людей замолчать, однако эти попытки не увенчались успехом. Я думаю, что тот же Тер-Петросян мог спокойно прекратить стихийное скандирование лозунга “Левон – президент!”, попросив народ во имя объединения более широких масс для участия в общем движении сопротивления не скандировать этот лозунг до тех пор, пока диктатура не будет ликвидирована. Тем более, что Левон Тер-Петросян изначально договорился с поддерживающим общенародное движение народом о том, что последний использует его в качестве “ИНСТРУМЕНТА” демонтажа бандократии. И, наконец, вместо того, чтобы обращаться с пораженческими заявлениями к правящему режиму, было бы лучше, если бы имеющие подтекст послания адресовались не коллегам, которые боролись и будут бороться за скорейшее избавление от этого режима, а уже почему-то забытым главарям “татаро-монгольской бандократии”.
На нынешнем этапе борьбы с бандитским государством для меня неприемлемы любые публично высказываемые ироничные выражения оппозиционных деятелей в адрес друг друга, а тем более любое проявление нетерпимости. Совсем другое дело, когда ведется публичная  дискуссия вокруг политических, идейных и тактических вопросов.