Երիտասարդ պատգամավորները համեստ եկամուտներ ունեն, իսկ ինչ կունենան 5 տարի հետո
Ազգային ժողովի պատգամավորների մեծամասնությունը բիզնես ունի եւ հավելյալ եկամտի աղբյուր: Շատերը պատգամավորի մանդատն օգտագործում են որպես «տանիք»` իրենց բիզնեսը զարգացնելու համար եւ նրանց ամենեւին էլ պետք չէ խորհրդարանի «ձանձրալի» աշխատանքն ու ժամանակի անիմաստ կորուստը: Այս տեսանկյունից դեռեւս առանց բիզնեսի ու հավելյալ եկամուտի են մնացել առաջին անգամ ընտրված երիտասարդ պատգամավորները: Ներկայացնում ենք նրանցից մի քանիսի եկամուտները, դրամական միջոցներն ու անշարժ գույքը` գրեթե կասկած չունենալով, որ 5 տարի անց նրանցից շատերի դրամական միավորի կողքին մի քանի զրոներ են ավելանալու, էլ չենք խոսում անշարժ գույքի ու արժեթղթերի եւ այլ ներդրումների մասին:
Սամվել Ֆարմանյան (ՀՀԿ). Մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը Սամվել Ֆարմանյանը զբաղեցրել է «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» եւ «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ների լրատվական եւ վերլուծական հաղորդումների տնօրենի պաշտոնը: ԿԸՀ ներկայացրած գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրում, Ս. Ֆարմանյանը նշել է, որ համատեղ սեփականության իրավունքով Երեւանում ունի 96.36քմ եւ 117.5քմ մակերեսով 2 բնակարան, ինչպես նաեւ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղում 0.1200 հա հողամաս:
Պարզվում է` Սամվել Ֆարմանյանը ավտոմեքենա չունի, ոչ էլ թանկարժեք իրեր:
Որպես եկամուտ Սամվել Ֆարմանյանը 2012թ. մարտի 1-ի դրությամբ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հանրային հեռուստաընկերությունից ստացել է 7 մլն 480 հազար 221 դրամ, իսկ Հանրային ռադիոյից` 1 մլն 729 հազար 570 դրամ: Նորընտիր պատգամավորի հաշվեհամարին մարտի 17-ի դրությամբ առկա է եղել 10 հազար դոլար:
Նշենք, որ ԱԺ պատգամավորի պաշտոնում Սամվել Ֆարմանյանի աշխատավարձային տարեկան եկամուտը չի գերազանցելու 3.5 մլն դրամը, ինչը պատգամավորի համար գրեթե կրկնակի ֆինանսական կորուստ է:
Արփինե Հովհաննիսյան (ՀՀԿ). Այս պատգամավորը ոչ տուն ունի, ոչ թանկարժեք իրեր, ոչ էլ տնտեսած դրամական միջոցներ, իսկ միակ շարժական գույքը 2008թ. արտադրության «Նիսսան Տիդա» մակնիշի ավտոմեքենան է:
Մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը Արփինե Հովհաննիսյանի ֆինանսական եկամուտները գոյացել են երկու աղբյուրից: ԵՊՀ-ից դասախոսության համար ստացել է 1 մլն 425 հազար 870, իսկ Ազգային ժողովից (ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդականն էր,-հեղ.)` 2 մլն 952 հազար 370 դրամ:
Լեւոն Մարտիրոսյան (ՀՀԿ). Նա մինչեւ խորհրդարան մտնելը եղել է ՀՀ նախագահի օգնականը: Լեւոն Մարտիրոսյանը Երեւանի Սայաթ-Նովա փողոցում ունի 90 քմ մակերեսով բնակարան: Նա էլ այս տարվա մարտի 1-ի դրությամբ ոչ ավտոմեքենա ունի, ոչ արժեթղթեր ու այլ ներդրումներ, ոչ էլ թանկարժեք իրեր: Նախագահի օգնականի պաշտոնում վերջին մեկ տարվա ընթացքում ստացել է 2 մլն 956 հազար 500 դրամ, իսկ մարտի 19-ի դրությամբ հաշվեհամարին ունեցել է ընդամենը 895 հազար դրամ:
Նաիրա Կարապետյան (ՀՀԿ). Մինչեւ պատգամավորի պաշտոն զբաղեցնելը Ն. Կարապետյանն աշխատել է ՀՀ ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ազգային խորհրդի քարտուղարությունում որպես հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու:
Նաիրա Կարապետյանը Երեւանում ունի 93 քմ մակերեսով մեկ բնակարան: Նրա միակ եկամուտը եղել է աշխատավարձը` 2 մլն 880 հազար դրամ: Մարտի 19-ի դրությամբ Ն. Կարապետյանն ունեցել է 3 մլն 100 հազար դրամ:
Վահան Բաբայան (ԲՀԿ). Նա մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը եղել է գործազուրկ, հետեւաբար ոչ դրամական միջոցներ է ունեցել, ոչ էլ եկամուտ: Վահան Բաբայանի միակ ունեցվածքը Արմավիրի մարզի Եղեգնուտ գյուղում ընդհանուր համատեղ սեփականությամբ ունեցած 161.7 քմ շինությունն է եւ 0.22 հա հողամասը:
Էլինար Վարդանյան (ԲՀԿ). Աշխատել է «Առաջին հիպոթեքային ընկերություն» ՈւՎԿ ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան-ֆինանսական դիտարկումների մասնագետ:
Էլինար Վարդանյանը Երեւանում ունի 72.5 քմ մակերեսով բնակարան եւ ուրիշ ոչ մի անշարժ եւ շարժական գույք: Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, ապա ապրիլի 1-ի դրությամբ «Գլոբալ լիֆտ կոմպլեկտ» ՍՊԸ-ից ստացել է 660 հազար դրամ աշխատավարձ, 6 մլն դրամ էլ նույն ընկերությունից ստացել է որպես շահաբաժին:
Էլինար Վարդանյանը մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը ունեցել է ավտոմեքենա, որը վաճառել է 1.5 մլն դրամով: Ապրիլի 2-ի դրությամբ պատգամավորն ունեցել է 26 մլն դրամ եւ 15 հազար 300 դոլար:
Տիգրան Ուրիխանյան (ԲՀԿ). Բացի պատգամավոր լինելուց, Տ. Ուրիխանյանը նաեւ ԲՀԿ մամուլի պատասխանատուն է, իսկ մինչ այդ, նրա աշխատանքի մասին հայտարարագրում տեղեկություն չկա:
Տիգրան Ուրիխանյանը Երեւանում ունի 84.47 քմ մակերեսով բնակարան, ինչպես նաեւ 1999թ. արտադրության «Չեռոկի կլասիկ» մակնիշի ավտոմեքենա: Նա մեկ տարվա ընթացքում եկամուտ չի ունեցել, փոխարենը ապրիլի 2-ի դրությամբ հաշվեհամարին առկա է եղել 10 հազար դոլար:
Դավիթ Քոչարյան (ԲՀԿ). Մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը Դավիթ Քոչարյանը ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայությունում աշխատել է որպես մաքսային տեսուչ:
Նա Հրազդանում ուի 2 բնակարան, 2 ոչ բնակելի տարածք եւ 3 հողամաս: Նշված անշարժ գույքերի մակերեսների մասին պատգամավորը հայտարարագրում նշումներ չի կատարել:
Դավիթ Քոչարյանն ունի նաեւ 3 ավտոմեքենա` «Տոյոտա Լանդ Կռազեր Պռադո-2.7», «Տոյոտա Պռադո V4-2.7» եւ «ՈւԱԶ 3962» մակնիշի:
Դավիթ Քոչարյանը ապրիլի 1-ի դրությամբ ՊԵԿ-ից ստացել է 1 մլն 864 հազ 320 դրամ աշխատավարձ, իսկ ապրիլի 2-ի դրությամբ հաշվեհամարին ունեցել է 19 մլն դրամ եւ 130 հազար դոլար:
Կարեն Բոթոյան (ՕԵԿ). 29-ամյա պատգամավորը մինչեւ ԱԺ-ում հայտնվելը զբաղեցրել է «Եվրոպա» ՍՊԸ-ի տնօրենի տեղակալի պաշոնը: Նա ոչ տուն ունի, ոչ ավտոմեքենա ու արժեթղթեր, փոխարենը հայտարարագրել է 18 մլն 100 հազար դրամ արժողության կահույք:
Կարեն Բոթոյանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում, որպես եկամուտ 993 հազ. 400 դրամի աշխատավարձ է ստացել «Եվրոպա» ՍՊԸ-ից: Պատգամավորին 37 մլն դրամ եւ 10 հազար դոլար էլ նվիրել է նրա հայրը` Հովսեփ Բոթոյանը:

У молодых депутатов скромные доходы. А что они будут иметь через 5 лет?
Большинство депутатов Национального Собрания имеет бизнес и дополнительный источник дохода. Многие используют депутатский мандат в качестве “крыши” для развития своего бизнеса, и им совершенно не нужна “скучная” работа и напрасная трата времени в парламенте. С этой точки зрения впервые избранные в Национальное Собрание молодые депутаты пока не имеют бизнеса и дополнительного дохода. Ниже представляем доходы, денежные средства и недвижимость некоторых молодых законодателей, нисколько не сомневаясь в том, что через 5 лет рядом с данными о денежных средствах многих из них появится несколько нулей, не говоря уже о недвижимости, ценных бумагах и других вложениях.
Самвел Фарманян (РПА). До избрания депутатом Самвел Фарманан занимал должность директора информационных и аналитических программ ЗАО “Общественное телевидение Армении” и “Общественная радиокомпания Армении”. В представленной в ЦИК декларации об имуществе и доходах Фарманян указал 2 квартиры в Ереване площадью 96.36 кв.м и 117,5 кв.м, которыми он владеет на правах собственности, а также 0,1200 га земли в селе Дзорахбюр Котайкской области. Оказывается, у Самвела Фарманяна нет ни автомобиля, ни предметов роскоши.
По положению на 1 марта 2012 г. Фарманян в течение одного года получил на Общественном телевидении 7 млн 480 тыс. 221 драм, а на Общественном радио – 1 млн 729 тыс. 570 драмов. По положению на 17 марта на расчетном счете новоизбранного депутата было 10 тысяч долларов.
Отметим, что в Национальном Собрании ежегодная зарплата С.Фарманяна не будет превышать 3,5 млн драмов, что вдвое меньше его предыдущего дохода.
Арпине Ованнисян (РПА). Этот депутат не имеет ни дома, ни предметов роскоши, ни денежных сбережний. Единственным ее движимым имуществом является автомобиль марки “Ниссан Тида” производства 2008 г.
До избрания депутатом финансовые доходы Арпине Ованнисян поступали из двух источников: за преподавательскую работу в Ереванском государственном университете она получала 1 млн 425 тыс. 870 драмов, а в качестве советника спикера НС Овика Абрамяна – 2 млн 952 тыс. 370 драмов.
Левон Мартиросян (РПА). До избрания в парламент Мартиросян был помощником президента РА. У него есть квартира площадью 90 кв.м. на улице Саят-Нова в Ереване. По положению на 1 марта с.г., Левон Мартиросян не имел ни автомобиля, ни ценных бумаг, ни вложений, ни предметов роскоши. В должности помощника президента он за последний год получил 2 млн 956 тыс. 500 драмов. По положению на 19 марта у Мартиросяна было всего 895 тыс. драмов.
Наира Карапетян (РПА). До избрания депутатом Н.Карапетян работала в секретариате национального совета безопасности дорожного движения РА, где отвечала за связи с общественностью. У Наиры Карапетян квартира в Ереване площадью 93 кв.м. Ее единственным источником дохода была зарплата в размере 2 млн 880 тыс. драмов. По положению на 19 марта Н.Карапетян имела 3 млн 100 тыс. драмов.
Ваан Бабаян (ППА). До избрания депутатом Бабаян был безработным, а значит не имел ни денежных средств, ни дохода. Единственным имуществом Ваана Бабаяна является строение площадью 161,7 кв.м в селе Ехегнадзор Армавирской области, которым он владеет на правах совместной собственности, а также земельный участок площадью 0,22 га.
Элинар Варданян (ППА). Работала в ООО “Первая ипотечная компания“ в качестве специалиста по юридическому и финансовому мониторингу. Э.Варданян имеет в Ереване квартиру площадью 72,5 кв.м и больше ничего. Что касается доходов, то по положению на 1 марта она получала в ООО “Глобал лифт комплект” зарплату в размере 660 тыс. драмов, еще 6 млн драмов составила ее доля от прибыли компании.
До избрания депутатом Элинар Варданян имела автомобиль, который продала за 1,5 млн драмов. По положению на 2 апреля у нее было 26 млн драмов и 15 тыс.300 долларов.
Тигран Уриханян (ППА). Помимо выполнения депутатских обязанностей Тигран Уриханян является также пресс-секретарем партии “Процветающая Армения. У него квартира в Ереване площадью 84,47 кв.м и автомобиль “Чероки классик” производства 1990 г. В течение года Уриханян не получал дохода, зато по положению на 2 апреля на его расчетном счете было 10 тысяч долларов.
Давил Кочарян (ППА). До избрания депутатом Давид Кочарян работал таможенным инспектором в таможенной службе Комитета госдоходов. У него в Раздане 2 квартиры, 2 нежилых помещения и 3 земельных участка. Данные о площади указанной недвижимости в декларации депутата отсутствуют.
Кочарян также имеет 3 автомобиля – “Тойота Ланд Крузер Прадо-2,7”, “Тойота Прадо V4-2.7“ и “УАЗ 3962”. По положению на 1 апреля Кочарян получил в КГД зарплату в размере 1 млн 864 тыс. 320 драмов, а по положению на 2 апреля на его расчетном счете было 19 млн драмов и 130 тыс. долларов.
Карен Ботоян (ПОЕ). До прихода в Национальное Собрание 29-летний депутат занимал пост заместителя директора ООО “Европа”. У него нет ни дома, ни автомобиля, ни ценных бумаг. Вместо этого Кочарян задекларировал мебель стоимостью 18 млн 100 тыс. драмов. В течение последнего года Карен Ботоян получил в ООО “Европа” зарплату в размере 993 тыс. 400 драмов. 37 млн драмов и 10 тысяч долларов депутату подарил его отец Овсеп Ботоян. По положению на 3 апреля на расчетном счете Карена Ботояна было 37 млн драмов и 10 тыс. долларов.