Ինչպես համաներել նախկին հանցագործությունները
2010-ի դեկտեմբերին ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը պաշտոնանկ արվեց այն հիմնավորմամբ, որ իր աշխատասենյակում ենթակային ստորացնելու և ծեծի ենթարկելու համար նկատողություն չէր արել Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պետ, գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանին: Վերջինս իր արարքի համար, սակայն, ոչ միայն որևէ պատասխանատվության չենթարկվեց, այլև 2012-ի փետրվարին նախագահի կողմից ստացավ արդարադատության գեներալ-մայորի կոչում:
2011-ին տեղեկատվություն տարածվեց բանակում հնդկական գոմեշի ժամկետանց միս իրացնելու մասին, որից հետո բանակին մսամթերք մատակարարելու ոլորտում հայտնաբերված խախտումների կապակցությամբ հարուցվեց քրեական գործ: Սկանդալային այս պատմության մեջ շրջանառվում էր հատկապես ՊՆ գլխավոր շտաբի պետի` գնումների և սպառազինության գծով տեղակալ Արշալույս Փայտյանի անունը: Սեպտեմբերի 16-ին հանրապետության նախագահը հրավիրած կառավարության խորհրդակցության ժամանակ գրեթե հաստատեց այդ կապը` նշելով, որ չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է նշանակում`գլխավոր շտաբի պետը պարտք է վերցրել մատակարարից: Եվ չնայած ակնհայտ է, որ «պարտքը» պարզապես կարող էր առձեռն վերցրած կանխիկ գումարը, այլ կերպ ասած` կաշառքը լեգալացնելու ձևակերպում լինել, ինչից ակնհայտորեն քրեական հացագործության հոտ է փչում: 2012-ի սեպտեմբերի 6-ին Փայտյանը առանց որևէ պատճառաբանության ՀՀ նախագահի հրամանագրով միայն ազատվում է զբաղեցրած պաշտոնից:
2012-ի օգոստոսին ՀՀ գյուղատնտեսության սննդի անվտանգության պետական տեսչությունը հրապարակեց, որ իրենց անցկացրած լաբորատոր ուսումնասիրությամբ կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող մի քանի ընկերությունների արտադրած կաթի մեջ հայտնաբերվել է սոդա, որն արգելված հավելանյութ է: Մոտ մեկ շաբաթ անց տեսչության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը ասուլիս հրավիրեց` հայտարարելու, որ կատարված երկրորդ հետազոտությամբ այդ ընկերությունների արտադրանքի մեջ սոդա չի հայտնաբերվել: Արդյունքում հնարավոր չեղավ խախտումներ կատարած ընկերություններին պատասխանատվության ենթարկել, ինչը հաջողվեց փաստորեն միայն պատճառով, որ տեսչությունը, հրապարակելով նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքները, այդ ընկերություններին հնարավորություն ու ժամանակ տվեց մինչև պաշտոնական լաբորատոր ուսումնասիրությունները կաթնամթերքի նոր խմբաքանակն արտադրել առանց հավելանյութերի:
2012-ի հունիսին «Հարսնաքար» ռեստորանում դաժան ծեծի հետևանքով մահանում է զինվորական բժիշկ Վահե Ավետյանը: Հարուցված քրեական գործում, սակայն, բացակայում են ռեստորանի տիրոջ` Աժ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի հեռախոսազանգերի դետալիզացման արդյունքները, թեև ինքը` պատգամավորը, պնդում է, որ նախաքննական մարմինն այդ աշխատանքը կատարել է: Ավելին՝ չնայած Հայրապետյանը պնդում է, թե իր առանձնատան մոտ կազմակերպված հանրային բողոքի ակցիայի ժամանակ իր ընտանիքի անդամները վախեցել են, որը կարող էր լինել միայն նրանց` այդ պահին տանը լինելու դեպքում, հետո գործից հայտնի է դառնում, որ Հայրապետյանն իր ընտանիքի հետ միասին տևական ժամանակ, ընդհուպ հարսնաքարյան ողբերգության պահին, հանգրվանած է եղել ռեստորանին հարակից Հայաստանի ֆուտբոլի ակադեմիայում, ինչը փաստացի կարող է բացատրել դեպքի ողջ ընթացքում հենց այդ տարածքից Հայրապետյանի կողմից հեռախոսազանգեր կատարելու կամ ստանալու հանգամանքը: Եվ հարցը` արդյոք այս ամենը չի՞ արվել` հանցագործության հետ Հայրապետյանի ուղղակի կապը բացառելու համար, մնում է անպատասխան:
2012-ի օգոստոսի 24-ին Գյումրու առայժմ գործող քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդին` Սպարտակ Ղուկասյանը, իր թայֆայով դեբոշ է սարքում քաղաքի «Հրաշքների աշխարհ» մանկական խաղասրահի դիմաց` դիմելով հրազենի օգնությանը: Շիրակի մարզի քննչական բաժնում դեպքի կապակցությամբ, սակայն, քրեական գործը հարուցվում է միայն երեք օր անց: Եվ երեք օր էլ պահանջվում է իրավապահներից` Սպարտակ Ղուկասյանին մեղադրանք առաջադրելու և կալանավորման որոշում կայացնելու համար` փաստորեն լրիվ մեկ շաբաթ տրամադրելով Վարդան Ղուկասյանին` որդու երկրից հանելու և պատասխանատվությունից ազատելու համար:
Բնույթով տարբեր այս իրադարձություններն ու փաստերը միայն առաջին հայացքից միմյանց հետ կապ չունեն: Դրանց միավորողը ընդհանուր կոռուպցիոն, հովանավորչական, քրեական պատճառահետևանքային կապն է, որը հնարավոր է դարձնում ցանկացած տեսակի քրեական, տնտեսական, վարչական բնույթի իրավախախտում, հացագործություն և չեզոքացնում պատասխանատվության, օրենքի առջև բոլորի հավասարության ելակետային սկզբունքը:
Ահա այս ընդհանուր խորապատկերին է, որ առանձնակի հմայք են ստանում սեպտեմբերի 16-ին հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրավրիրված կառավարության խորհրդակցությունը և դրա ընթացքում նրա հնչեցրած գնահատականներն ու տված հանձնարարականները:
Ըստ էության, Սերժ Սարգսյանն առաջին անգամ գրեթե բաց տեքստով հայտարարեց, որ կառավարման համակարգը ուղնուծուծով կոռումպացված է, և որ դրա չեզոքացման կամ գոնե ծավալների փոքրացման ուղղությամբ նրա ղեկավարած իշխանությունը ոչինչ անել այս ընթացքում չի կարողացել: Սակայն նախագահի ելույթի մեխը արած այն հայտարարությունն էր, թե նման դեպքերի հայտնաբերման դեպքում այլևս չեն բավարարվելու միայն պատասխանատուներին ու մեղավորներին աշխատանքից ազատելով և սկսելու են «մեծերին գլխից բռնել»:
Նախագահն, իհարկե, չմանրամասնեց` որտեղ է վերջանում այդ գլուխը` ըստ էության դա թողնելով միայն իր հայեցողությանը: Իսկ որ մեծերին գլխից բռնելը տեղի է ունենալու բացառապես նրա հայեցողությամբ` նա հասկացրեց հենց նույն խորհրդակցության ժամանակ, երբ հանձնարարեց ազգային անվտանգության ծառայությանը և գլխավոր դատախազությանը` լրջորեն զբաղվել իր վերահսողողության ծառայության կողմից պետական գնումների և այդ նպատակով իրականացվող մրցույթների ոլորտում կատարած ստուգումների, ուսումնասիրությունների արդյունքներով: Փաստորեն նախագահը երկու համակարգերին հրահանգ է տալիս ոչ ավել ոչ պակաս զբաղվել իրենց բուն գործառույթներով` հանցագործությունները բացահայտելով, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ եթե նա այդ հրահանգը չտար, ոչինչ տեղից չէր շարժվելու: Որ այդպես էլ լինելու էր, ապացուցում է թեկուզ ՀՀ վերահսկիչ պալատի գործունեությունը: Արդեն տարիներ շարունակ այս կառույցը տարբեր գերատեսչություններում պետական հսկայական միջոցների աննպատակ վատնման, յուրացման փաստեր է հայտնաբերում, սակայն իրավապահները դրանք ոչ մի կերպ նկատել չեն ցանկանում:
Բայց սա դեռ հարցի միայն մեկ կողմն է: Երկրորդ կողմն այն է, թե ինչու է նախագահը հանձնարարում դատախազությանն ու ազգային անվտանգության ծառայությանը զբաղվել միայն այդ հարցով, այն դեպքում, երբ մինչ այդ էլ տեղի էին ունցել սկանդալային իրավախախտումներ, որոնցից ակնհայտորեն կոռուպցիայի, հովանավորչության հոտ է գալիս, ինչպես վերոնշյալ դեպքերը:
Երբ նախագահը խոսում է հետայսու միայն աշխատանքից ազատմամբ պատժելով չբավարարվելու մասին, միանգամից տպավորություն է ստեղծվում, թե սրանով փակվում է նախկինում կատարված այդ հանցագործությունների կամ զանցառությունների թեման, ինչը հավասարազոր է դրանց նկատմամբ ամենաբարձր մակարդակով յուրօրինակ համաներում հայտարարելուն:
Հետևաբար կարելի է եզրակացնել, որ «մեծերին գլխից բռնելու» կամ «աշխատանքից ազատմամբ չբավարարվելու» հավաստիացումները ևս հովհարային բնույթ են ունենալու և գործելու են այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխատանքից ազատվելով չբավարարվելու նոր հանձնարարականով նոր համաներում իրականացնելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Գուցե նախագահն իսկապես տրամադրված է ամեն ինչ մաքուր էջից սկսել: Ի վերջո սա էլ տարբերակ է: Սակայն դրան հավատալուն գոնե այս պահին հասարակությունը պատրաստ չէ: Որպեսզի այդ հավատը նախագահը ներշնչի հանրությանը, նախ պետք է պատասխանի այն հարցին, թե ինչու, երբ առողջապահության նախարարին հանձնարարում է կարգավորել դեղերի շուկան, նույնը չի անում, ասենք` բենզինի, շաքարավազի, բուսական յուղի և այլ շուկաների պարագայում, որոնք գտնվում են Հայաստանի մի խումբ օլիգարխիկ կլանների ու ընտանիքների բացառիկ տնօրինման շրջանակում: Կամ ինչո՞ւ է նա Վճռաբեկ դատարանում անցկացրած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ խոսում միայն արդարադատություն իրականացնող պաշտոնատարների անպատժելիության անթույլատրելիության, իրավական միասնական պրակտիկայով առաջնորդվելու մասին, և ոչ մի խոսք չի ասվում արդարադատության ոլորտի ամենալուրջ ու հիմնական գերխնդիրը լուծելու` դատական իշխանության գրեթե կատարյալ անկախության ապահովման մասին: Ի վերջո ակնհայտ է, որ առանց անկախ դատական համակարգի գործարկման և քաղաքական կամքի դրսևորման, ինչքան էլ ուժեղ հարվածես սեղանին, կառավարությանը քավության նոխազ սարքես, միևնույնն է, հարցերը չեն լուծվելու:

Как амнистировать прошлые преступления
В декабре 2010 г. министр юстиции РА Геворк Даниелян был отстранен от должности по той причине, что не объявил выговор начальнику Службы принудительного исполнения судебных актов Миграну Погосяну, унизившему и избившему в своем кабинете подчиненного. Однако Погосян не только не понес наказания за свой поступок, но и в феврале 2010 г. указом президента получил звание генерал-майора юстиции.
В 2011 г. появилась информация об использовании в армии просроченного индийского буйволиного мяса, после чего по нарушениям, выявленным в сфере поставок армии мясопродуктов, было возбуждено уголовное дело. В этой скандальной истории больше всего муссировалось имя заместителя начальника генштаба МО по линии закупок и вооружений Аршалуйса Пайтяна. На созванном 16 сентября заседании правительства президент фактически подтвердил эту связь, отметив, что не может понять, как начальник генштаба берет деньги в долг у поставщика. Очевидно, что взятие в “долг” могло быть формой легализации взятки, а значит уголовным преступлением. 6 сентября 2012 г. Пайтян без каких-либо объяснений, всего лишь указом президента РА был освобожден от занимаемой должности.
В августе 2012 г. госинспекция по безопасности сельскохозяйственных продуктов сообщила, что в результате лабораторных исследований в молоке нескольких компаний, производящих молочную продукцию, обнаружена сода, которая является запрещенной добавкой. Примерно через неделю начальник инспекции Абрам Бахчагулян созвал пресс-конференцию, на которой заявил, что второе лабораторное исследование не обнаружило в продукции этих компаний соду. В результате привлечь к ответственности допустившие нарушения компании стало невозможно. Этого удалось добиться только благодаря тому, что инспекция, обнародовав результаты предварительных исследований, дала этим компаниям возможность и время до официальных лабораторных исследований выпустить новую партию молочной продукции без добавок.
В июне 2012 г. в результате жестокого избиения в ресторане “Арснакар” умер военный врач Ваге Аветян. Однако в возбужденном уголовном деле отсутствуют данные детализации телефонных разговоров владельца ресторана, депутата парламента Рубена Айрапетяна, хотя сам депутат настаивает на том, что орган предварительного следствия провел эту работу. Более того, хотя Айрапетян утверждает, что организованные перед его особняком акции протеста напугали членов его семьи, из материалов дела стало известно, что Айрапетян длительное время, вплоть до трагедии в “Арснакаре”, вместе с семьей находился в расположенной по соседству с рестораном Футбольной академии Армении, что фактически может объяснить то обстоятельство, что в течение этого времени Айрапетян, находясь на данной территории, звонил или получал телефонные звонки. И вопрос о том, не было ли все это сделано с целью исключить причастность Айрапетяна к данному преступлению, остается без ответа.
24 августа 2012 г. Спартак Гукасян, сын пока еще действующего мэра Гюмри Вардана Гукасяна, со своими дружками устроил дебош напротив детского игрового зала “Мир чудес”, применив при этом огнестрельное оружие. Однако уголовное дело по этому факту следственный отдел полиции Ширакской области возбудил лишь через три дня. Именно столько времени потребовалось правоохранителям, чтобы выдвинуть Спартаку Гукасяну обвинение и принять решение о его аресте. Тем самым Вардану Гукасяну фактически была дана неделя на то, чтобы вывезти сына из страны и освободить его от ответственности.
Эти разные по своему характеру события и факты лишь на первый взгляд не связаны друг с другом. Между тем их объединяет общая коррупционная, протекционистская, криминальная причинно-следственная связь, которая делает возможным любое уголовное, экономическое, административное правонарушение, преступление и нейтрализует исходный принцип ответственности и равенства всех перед законом.
И вот на этом фоне особое звучание получают созванное президентом РА Сержем Саргсяном совещание правительства и прозвучавшие на нем оценки и поручения.
По сути Серж Саргсян впервые открытым текстом заявил, что система управления коррумпирована до мозга костей и что руководимая им власть за это время ничего не смогла сделать для нейтрализации или хотя бы сокращения масштабов коррупции. Однако гвоздем выступления президента стало заявление о том, что в случае выявления подобных фактов они уже не ограничатся снятием с должностей виновных, а “а будут ловить с головы крупных”.
Президент, разумеется, не объяснил, на ком заканчивается упомянутая им голова, оставив это на собственное усмотрение. А что ловить с головы крупных будут исключительно по его усмотрению, он дал понять на том же совещании, когда поручил Службе национальной безопасности и Генпрокуратуре серьезно заняться результатами проверок, проведенных его контрольной службой в сфере госзакупок и тендеров. Президент фактически дал указание обеим системам заняться ни больше-ни меньше своей прямой обязанностью – раскрытием преступлений, из чего можно заключить, что если бы он не отдал такое поручение, то дело не сдвинулось бы с мертвой точки. То, что так и должно было быть, доказывает хотя бы деятельность Контрольной палаты РА. Уже много лет эта структура выявляет факты бесцельной траты и хищений огромных бюджетных средств различными ведомствами, однако правоохранительные органы не хотят их замечать.
Однако это лишь одна сторона вопроса. Вторая состоит в том, почему президент поручил прокуратуре и СНБ заняться только этим вопросом, в то время как до этого были допущены скандальные правонарушения, от которых, как и от вышеупомянутых случаев, явно попахивало коррупцией и протекционизмом.
Когда президент говорит о том, что впредь они не будут удовлетворяться только освобождением от должностей, то сразу создается впечатление, что тем самым тема совершенных ранее преступлений закрывается, что равнозначно объявлению своеобразной амнистии на самом высоком уровне.
Отсюда можно заключить, что заверения в том, что “будут ловить с головы крупных” или “не ограничатся увольнением с работы”, носят “веерный” характер и будут действовать до тех пор, пока не возникнет необходимость в осуществлении новой амнистии посредством нового поручения не удовлетворяться снятием с работы.
Может, президент действительно настроен на то, чтобы начать все с чистого листа. В конце концов это тоже вариант. Однако общество не готово поверить в это, во всяком случае сейчас. Для того, чтобы внушить обществу эту веру, президент в первую очередь должен ответить на вопрос, почему, когда он поручает министру здравоохранения отрегулировать рынок лекарств, он не делает то же самое в отношении рынков бензина, сахарного песка, растительного масла и других рынков, находящихся в исключительном распоряжении кланов и семей группы армянских олигархов. Или почему во время рабочего совещания в Кассационном суде он заявляет только о недопустимости безнаказанности отправляющих правосудие должностных лиц и о том, чтобы руководствоваться единой правовой практикой, но ни слова не говорит о сверхзадаче сферы юстиции – обеспечении полной независимости судебной власти. В конце концов очевидно, что как сильно ни ударяй кулаком по столу, как ни превращай правительство в козла отпущения, без задействования независимой судебной системы и проявления политической воли вопросы не будут решены.