Խաթարվող ճակատագրեր. գյուղապետի վարքի մասին գիտեին բոլորը
Երբ գրեցի հարթաշենցի Աննա Մկրտչյանի պատմությունը, որ նա բռնության է ենթարկվել այժմ արդեն նախկին գյուղապետի կողմից, հետո էլ իր ձեռքով ազատվել իր նորածնից, մտքովս էլ չէր անցնում, որ կարող եմ խախտել լրագրողի չգրված պարտականություններից մեկը` չվնասել: Չէի մտածել, որովհետև Աննան հրապարակավ այդ մասին նախ հայտարարել էր նաև օգոստոսի 23-ին՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրում շարունակվող Գորիսի տարածաշրջանի Հարթաշենի գյուղապետ Ազատ Ղուկասյանի գործով դատական նիստում:
Ինչպե՞ս կարող էի ենթադրել, որ դատարանում հնչած նրա հայտարարությունն անտեսվելու էր, բայց օրեր անց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի հատկանիշերով ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում Հարթաշեն համայնքի ղեկավար Ա. Ղուկասյանի կողմից անչափահաս Աննային իր հետ սեռական հարաբերություն ունենալուն հարկադրելու դեպքի առթիվ նոր գործ հարուցվելուց հետո աղջիկը հայտնվելու էր անազատության մեջ: Մեկ այլ պարագայում թերևս ոգևորվեի, որ իրավապահներն արագ արձագանքել են կատարվածին, բայց այս դեպքում, երբ մտածում եմ, որ 22-ամյա աղջիկը տարիներ անց քաջություն է ունեցել բարձրաձայնելու իր հետ կատարվածի մասին, փորձելով այս կերպ մեղմացնել ապրած ցավը` անգամ իր ձեռքով երեխային եղինջների մեջ նետելու խոստովանության գնով, առնվազն ատարօրինակ է: Հետաքրքիրն այն է, որ այս դեպքին գուցե ոչ ուղղակի առնչություն ունեցող որոշ մարդիկ դեռևս շարունակում են իրենց առօրյան` ինչպես, օրինակ դպրոցի տնօրենը, այն մանկավարժները, ովքեր ուշադրություն չեն դարձրել տուժողի համադասարանցիների հորդորներին, թե իրենց ընկերուհուն ուսուցիչը փակել է դասասենյակում, ավելին, ասել են` «մենք շուտ ենք իմացել, մտածել ենք՝ թող անցնի գնա»:
Ի՞նչ բարոյականությամբ են նույն այդ մանկավարժները հիմա դասավանդում նույն այն դասարանում, որտեղ նախկինում սովորում էր դասերի ընթացքում սեռական բռնության ենթարկված աղջնակը: Ոչ պակաս հետաքրքրական է և այն, որ թե առաջին և թե երկրորդ տուժողների հետ կատարվածի մասին, ըստ էության տեղյակ էին ամբողջ գյուղում, նաև իրավապահները, բայց այդ ընթացքում որևէ մեկն աղջկա ճակատագրով չէր հետաքրքրվել, ավելին, ոչ պաշտոնական տվյալներով այդ դեպքի համար որպես մեղադրյալ շրջանառվել է բոլորովին այլ երիտասարդի անուն:
Գուցե Աննայի՝ ազատությունից զրկվելուն ուղղված մտահոգությունս անհամեմատելի է այն փաստին, որ այնուամենայնիվ, երեխայի կյանքն է եղել նժարին, բայց արդյո՞ք նույն ջանասիրությամբ «հետաքննություն», անցկացվեց, երբ անցյալ տարի նույն մարզում 13-ամյա աղջնակը հղիացավ: Մեկ տարի անց, այսօր էլ նույն աղջիկը, առանց կրթության շարունակում է հոգեբուժարանից-ոստիկանություն տեղափոխվել, անհանդուրժող հարևանների պատճառով մոր և քրոջ հետ վարձակալված տներ փոխել և այն պատճառով, որ որևէ մեկն այդպես էլ չպատժվեց, հուսահատ և արդեն ինչ որ տեղ նյարդային ու չարացած մայրն…այլևս չի կարողանում «կառավարել» սթրեսից դեռևս դուրս չեկած աղջնակին ու շարունակում է պաշտոնյաների դռներ թակել:
Գուցե տարիներ հետո սեռական բռնության արդյունքում հղիացած այս աղջնակին էլ մեղադրեն, որ համաձայնվել է արհեստականորեն ընդհատել իր հղիությունը, մանավանդ, որ իրավապահները կարծես թե իրենց գործն ավարտված են համարում, ասելով, թե աղջիկը սեփական հորից չի հղիացել…
Հնարավոր է, եթե տարիներ առաջ բռնության ենթարկված աղջկա թեկուզ ուշացած ՕԳՆՈՒԹՅԱՆ ձայնը պաշտպանություն չգտնի հասարակության շրջանում:

Искалеченные судьбы: о поведении сельского старосты знали все
Когда я решила рассказать историю жительницы села Арташен Анны Мкртчян, которая подверглась насилию со стороны уже бывшего старосты села, а потом избавилась от своего новорожденного ребенка, мне даже в голову не приходило, что тем самым могу нарушить одно из неписаных правил журналистской этики – не навредить. Я не могла представить такую ситуацию, потому что Анна публично заявила об этом на состоявшемся 23 августа судебном заседании по делу старосты Арташена Азата Гукасяна.
Как я могла предположить, что прозвучавшее в суде заявление девушки будет проигнорировано, однако спустя несколько дней, когда по факту вступления главой сельской администрации в половую связь с несовершеннолетней в следственном управлении по особо важным делам полиции РА будет возбуждено новое уголовное дело, и девушка окажется за решеткой. В другой ситуации я бы, наверное, воодушевилась оперативной реакцией правоохранителей, но в данном случае, когда спустя годы 22-летняя девушка нашла в себе силы публично рассказать о том, что произошло с ней, пытаясь тем самым смягчить пережитую боль, пусть даже ценой признания собственной вины в гибели новорожденного ребенка, это по меньшей мере странно.
Примечательно, что некоторые люди, имеющие отношение к данному случаю, пусть и косвенное, продолжают жить обычной жизнью. Это, в частности,  директор школы, учителя, которые не обратили внимание на предупреждение учеников о том, что учитель запер в классе их одноклассницу. Мало того, учителя заявили: “мы и раньше знали об этом, но подумали: авось все обойдется”.
Насколько нравственно то, что эти же педагоги продолжают преподавать в классе, где училась подвергшаяся сексуальному насилию девочка? Не менее примечательно и то, что о произошедшем как с первой, так со второй пострадавшей знало фактически все село, в том числе правоохранители, но никто за это время не поинтересовался судьбой девушки. Более того, по официальным данным, в качестве обвиняемого называлось имя другого молодого человека.
Возможно, моя тревога в связи с задержанием Анны несопоставима с тем фактом, что на чашу весов все же поставлена жизнь ребенка. Но разве когда в прошлом году в той же области забеременела 13-летняя девочка, “расследование” проводилось с таким же рвением?
Сегодня, спустя год, девочку продолжают переводить из психбольницы в полицию, а ее матери и сестре из-за нетерпимости соседей постоянно приходится менять жилье. Но поскольку никто не понес наказание за совершенное преступление, то отчаявшаяся и озлобленная женщина уже не может “управлять” так и не оправившейся после стресса дочерью и продолжает ходить по кабинетам чиновников.
Возможно, через несколько лет обвинят и забеременевшую в результате сексуального насилия эту девочку, которая осмелилась искусственно прервать беременность, тем более, что правоохранители считают расследование завершенным, утверждая, что девочка забеременела не от собственного отца...
Да, это может произойти, если крик о ПОМОЩИ, пусть даже запоздалый, подвергшейся несколько лет назад насилию девочки не будет услышан в обществе.