Արտոնված թալանն ու «խելոք» դատավորներից մեկը
Ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը 2010 թ. նոյեմբերին դիմում է ներկայացրել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահին և հայտնել, որ իր ներդրումների հաշվին հիմնադրված «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊԸ-ի տնօրեն Էդուարդ Եսայանը, չարաշահելով Էդմոնդ Խուդյանի և տասնյակ գնորդների (հիմնականում սփյուռաքահայ) վստահությունը, շինարար Վլադիսլավ Մանգասարյանի և ընկերության մասնակից Ղևոնդ Ղալումյանի հետ մեկտեղ օտարել են ընկերությանը պատկանող Մաշտոցի 33ա հասցեի 5 հարկանի և 33/1 հասցեի 13 հարկանի շենքերի տարածքները, գրպանել են միլիոնավոր դոլարներ, Սպանդարյանի հարկային տեսչության պետի գիտությամբ չարամտորեն խուսափել են շուրջ $1.000.000 հարկեր վճարելուց և ընկերությանը սնանկացրել են:
2011թ. մայիսի 3-ին կանխամտածված սնանկության փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով ձևականորեն հարուցվել է թիվ 83159711 քրեական գործը:
Տասնյակ դիմումներ են ուղղվել բոլոր պատասխանատու բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, սակայն ՊԵԿ-ի և դատախազության համաձայնեցված գործողությունների, իսկ ավելի ստույգ` անգործության պայմաններում առայսօր քրեական գործով ոչ միայն կասկածյալներ չկան, այլ նաև` շարունակվել է արտոնված թալանը և վերջին մեկ տարվա ընթացքում Վլադիսլավ Մանգասարյանն արդեն ընկերության սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանի և դատարանի օժանդակությամբ, կեղծ պահանջների դիմաց, ստացել է «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊԸ-ի շուրջ $2.000.000 արժողությամբ վերջին տարածքները:
Այս գործով դատական նիստերը վերածվել են ֆարսերի: Երեկ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը դատական նիստը նորից հետաձգեց: ՊԵԿ-ի քննչական վրաչության ավագ քննիչ Տիգրան Հարությունյանn արդեն երրորդ նիստն է` դատարան չի գալիս եւ որեւէ բացատրություն չի ներկայացնում դատարանին: Դատավոր Մխիթար Պապոյանն էլ «խելոք-խելոք» հետաձգում է դատական նիստերը, կարծես ոչինչ չի եղել, կարծես այդ նրան` որպես դատավորի չեն արհամարհում: Էդմոնդ Խուդյանի փաստաբանները որոշել են սեպտեմբերի 25-ին մամուլի ասուլիս հրավիրել եւ խոսել տարիներ շարունակ կատարվող ապօրինությունների մասին:

Легализованный грабеж и один из «послушных» судей
Армянский предприниматель из Америки Эдмонд Худян в ноябре 2010 г. обратился к председателю Комитета госдоходов с заявлением о том, что директор основанного за счет его инвестиций ООО «Арин Капитал» Эдуард Есаян, злоупотребив доверием Э.Худяна и десятков покупателей (в основном зарубежных армян), вместе со строителем Владиславом Мангасаряном и сотрудником компании Гевондом Галумяном продал принадлежащие компании помещения в 5-этажном и 13-этажном зданиях по адресам Маштоца, 33а и 33/1. В результате этих сделок указанные лица прикарманили миллионы долларов, с ведома начальника налоговой инспекции Спандарянского района столицы уклонились от выплаты налогов почти на $1 млн и обанкротили компанию.
По факту умышленного банкротства 3 мая 2011 г. на основе ст. 193 УК РА было возбуждено уголовное дело N83159711.
Худян направил всем компетентным высокопоставленным должностным лицам десятки заявлений, однако в условиях согласованных действий, а точнее, бездействия КГД и прокуратуры по сей день по данному уголовному делу нет подозреваемых, более того, легализованный грабеж продолжается. В течение последнего года Владислав Мангасарян уже при содействии суда и управляющего по делу о банкротстве Гранта Гамбаряна на основе ложных требований получил принадлежащие инвестиционному ООО «Арин капитал» последние помещения стоимостью около $2 млн.
Судебные заседания по этому делу превратились в настоящий фарс. Вчера судья суда общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш Мхитар Папоян вновь отложил судебное заседание. Старший следователь следственного управления КГД Тигран Арутюнян без каких-либо объяснений не является уже на третье судебное заседание.
Между тем судья Мхитар Папоян тихо-молча переносит судебные заседания, как будто ничего не случилось, как будто тем самым его как судью не игнорируют.
Адвокаты Эдмонда Худяна решили созвать 25 сентября пресс-конференцию, чтобы рассказать о тех беззакониях, которые происходили в течение всех этих лет.