Կոչ քաղաքական կուսակցություններին
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների  կոնգրեսի պատվիրակությունը կոչ է անում քաղաքական կուսակցություններին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
«Միջազգային չափանիշներին համապատասխան այս ընտրությունների իրականացման կապակցությամբ մենք արտահայտում ենք մեր զուսպ գոհունակությունը`պայմանավորված տեղական կառավարման մակարդակում քաղաքական կուսակցությունների ներգրավվածության բացակայությամբ»-, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական առաքելության ղեկավար Հենրի Ֆերալը(Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն, Ֆրանսիա):
2012 թվականի սեպտեմբերի 9-ին և 23-ին* տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների դիտարկման արդյունքում Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը գոհունակությամբ արձանագրել է ընտրական գործընթացների լրջության, խաղաղ ընթացքի և բավարար
մասնակցության փաստը: Ակնհայտ կեղծումներ դիտորդների կողմից չեն գրանցվել` չնայած  բազմաթիվ շահագրգիռ կողմերի կողմից քվեների հնարավոր առք ու վաճառքի մասին ահազանգերին:
Այնուամենայնիվ, պատվիրակությունը ցավով արձանագրել է քաղաքական կուսակցությունների թույլ մասնակցության փաստը:  Ընդունելով, որ այս իրավիճակը բազմաթիվ պատճառներ կարող է ունենալ, ինչպես օրինակ` ֆինանսական միջոցների, թեկնածուների և աշխատակազմի բացակայությունը, պատվիրակությունը,       այնուամենայնիվ,  կարծում է, որ քաղաքական կուսակցություններն անհրաժեշտ կարևորություն չեն տալիս տեղական մակարդակում կառավարմանն ու  ժողովրդավարությանը:
Ընդ որում, ողջունելով քաղաքացիական նախաձեռնությունները, որոնք ուղեկցել են ընտրական գործընթացները,  Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը կոչ է անում ողջ քաղաքացիական հասարակությանն ավելի ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ:
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը  միակ միջազգային դիտորդն է եղել ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում: Առաքելությունն իրականացվել է սեպտեմբերի 6-ից 10-ը և      19-ից  25-ը:  Կոնգրեսի պատվիրակությունը`բաղկացած 14 անդամներից, որոնց միացել են նաև Եվրամիության տարածաշրջանային     կոմիտեի 4  ներկայացուցիչները, հանդիպումներ է ունեցել  խորհրդարանի անդամների, կառավարության, քաղաքական կուսակցությունների, դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային համայնքի  ներկայացուցիչների, ինչպես նաև լրատվամիջոցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
* 2012 թ. սեպտեմբերի 9-ին Կոնգրեսի պատվիրակությունը դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Արմավիրի, Արարատի, Լոռու, Շիրակի մարզերում, իսկ սեպտեմբերի 23-ին՝ Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում:

Council of Europe Calls for Armenian Political Parties to Back Local Democracy
The mission of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe calls for a strong commitment of political parties to local democracy in Armenia.
"Our satisfaction with the fact that these elections take place according to international standards is mitigated by the lack of engagement of political parties with local governance," said Henry FERAL (France, EPP), head of the delegation for the observation of local government elections in Armenia.
Following the observation of part of local elections conducted on 9 and 23 September 2012 * the Congress noted with satisfaction that the voting took place in a serious and calm atmosphere and the level of participation was satisfactory. No observer detected any obvious fraud though the issue of possible vote buying was raised by many stakeholders.
However, the delegation noted the lack of commitment of political parties with regret. While recognizing that this is due to various reasons, such as lack of financial resources, staff and candidates, it believes that political parties do not pay enough attention to democracy and governance at the local level.
Moreover, while acknowledging the existence of initiative from citizens who have participated in the electoral process, the Congress calls for greater involvement of all of civil society.
The Congress was the only international observer to follow part of the local elections. The mission took place from September 6 to 10 and 19 to 25 September 2012. The Congress delegation comprising of 14 members plus four members of the Committee of the Regions of the European Union, met with representatives of the Government, members of Parliament, representatives of political parties, members of the diplomatic corps, representatives of the international community as well as representatives of the media and NGOs.
* On September 9, 2012 the Congress mission worked in the marzes of Armavir, Ararat, Lori, Shiraz; on September 23, 2012 they worked in the marzes of Gegharquniq, Aragatsotn, Kotayq, Tavush, Vayots Dzor.