Հայերը մասնակցեցին ԱՄՆ ականազերծման ուսուցողական ծրագրին
Սեպտեմբերի 27-ին Կանզաս նահանգի Ազգային գվարդիայի Գեներալ–մայոր Լիի Տաֆանելին  և պաշտպանութան նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հետևեցին Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական ​​ հայկական կենտրոնի 22 զինծառայողների և քաղաքացիական մասնագետների մասնակցությանը ԱՄՆ կողմից ֆինանսավորված ականազերծման ուսուցողական ծրագրին. ԱՄՆ Ռազմական համագործակցության գրասենյակի և Եվրոպական հրամանատարչության կողմից ֆինանսավորված ծրագիրը Էջմիածնում գտնվող Հայաստանի ականազերծման կենտրոնին ապահովում է ուսուցողական ծրագրով և սարքավորումներով:
Ականազերծման ուսուցողական ծրագիրը իրականացվում է Սեպտեմբերի 17-ից 28-ը և նպատակաուղղված է ականների պատշաճ տեղային նշման և մաքրման հմտությունների զարգացմանը: Բացի այդ, ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանի նորաստեղծ Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական ​​կենտրոնին տրամադրել է 20 ականորսիչներ և ականազերծման գործիքներ: Ուսուցողական ծրագիրը իրականացնում են Կանզաս նահանգի Ազգային Գվարդիայի նեռկայացուցիչները և ԱՄՆ Մարդասիրական ականազերծման և ուցուցողական կենտրոնի մեկ քաղաքացիական ներկայացուցիչ:  Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:

On September 27, Major General Lee Tafanelli of the Kansas National Guard and Deputy Defense Minister Davit Tonoyan observed 22 Armenian military and civilian members of the Armenian Center for Humanitarian Demining and Expertise, who are participating in a U.S.-funded Demining Training Program.
This program, funded by the U.S. Embassy’s Office of Defense Cooperation and the U.S. European Command, provides training and equipment to Armenia’s Demining Center in Etchmiadzin.
The demining training runs from September 17-28 and focuses on proper mine marking and clearance techniques. In addition, the U.S. Government provided 20 mine detectors, protective equipment, and demining toolsets to Armenia’s newly established Center for Humanitarian Demining and Expertise. Members of the Kansas National Guard and one civilian member of the U.S. Humanitarian Demining and Training Center are conducting the training.