«20 տարում ընդամենը ծեծն են հանել ընտրատեղամասից դուրս». Ստեփան Սաֆարյան
«Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը ՏԻՄ ընտրություններին իր գնահատականը տալիս նշեց, որ դրանք ևս մեկ անգամ ապացուցելում են, որ ընտրությունները բավականին հղկված եղանակով վերածվել են քվեարկության մեխանիզմի: »Ընտրությունը կատարվում է հետևյալ սկզբունքով` «մեր ախպոր ախպերն ա թեկնածուն, քվեարկենք, որ ընտրվի» »,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Նա նշեց, որ ծրագրային քննարկումներ որպես այդպիսին տեղի չեն ունենում, թեկնածուները չեն խոսում նույնիսկ ամենապարզ բաներից, օրինակ` այն քաղաքի զարգացմանն ուղղված իրենց ծրագրերից, որի քաղաքապետն ուզում են դառնալ:
«Համեմատաբար ազդեցիկ թեկնածուները, որոնք, որպես կանոն կամ թաղային նեղինակություններ են, կամ սոցիալական նպաստ տրամադրողներ ու բանկիրներ, զբաղված են իրենց հասու ռեսուրսներով ընտրատեղամաս «մարդ հասցնելով» »,- ասաց Ստեփան Սաֆարյանը: Ավելացրեց, որ իր դիտարկմամբ 20 տարվա ընթացքում ընտրական գործընթացը Հայաստանում իր զարգացման մեջ հասել է միայն այն բանին, որ ընդամենը ծեծն է դուրս հանվել ընտրատեղամասից. «Այսպիսի պատկերի պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ընտրազանգվածն ինչ-որ առումով դարձել է ապաքաղաքականացված և ապագաղափարականացված»:

За 20 лет они смогли лишь перенести драки за пределы избирательного участка – С.Сафарян
Секретарь партии “Наследие” Степан Сафарян, давая оценку прошедшим недавно выборам в органы местной власти, отметил, что они еще раз доказали: выборы превратились в механизм голосования. “Выборы проводятся по следующему принципу: “родной брат нашего брата выдвинут кандидатом, так что давайте проголосуем так, чтобы он прошел”,- сказал С.Сафарян.
Программные обсуждения, по словам Сафаряна, не проводятся, кандидаты не говорят даже о самых простых вещах, например, о своих планах по развитию города, мэром которого они хотят стать.
“Более влиятельные кандидаты, которые, как правило, являются местными авторитетами, лицами, выплачивающими социальные пособия, или работниками банков, заняты тем, что за счет доступных им ресурсов доставляют на участки людей”,- отметил Степан Сафарян, добавив, что за 20 лет развития избирательного процесса в Армении удалось добиться лишь одного – перенести драки за пределы избирательного участка. “Одна из причин такой ситуации в том, что электорат в каком-то смысле стал деполитизированным и деидеологизированным”,- сказал представитель “Наследия”.