Միակ բեռնակիրը էշն է, բայց Արզումանի կամուրջը կվերակառուցվի և «Սյունիք կբերի ուխտավորների»
Սիսիանի տարածաշրջանի Լորձորի հովտում է տեղակայված Դարբաս (նախկինում՝ Ծղուկ գավառի Ըղուերծ, հետո՝ Դարաբաս) գյուղը: Մոտ 20 տարի է` այդ գյուղի զավակներ Արամ և Արմեն Ստեփանյանները բնակվում են Մոսկվայում, բայց շարունակում են գործել նաև հայրենի գյուղում: Նրանց միջոցներով է Դարբասում կառուցվել Սբ. Ստեփանոս եկեղեցին:
Իսկ այս անգամ Ստեփանյաններն իրենց ուշադրությունը սևեռեցին Դարբաս գյուղից ներքև՝ Որոտան գետի վրա գտնվող Արզումանի կամրջի վրա: Նրանց նախաձեռնությամբ բացված «Դարբաս» հայրենասիրական միություն» հիմնադրամի հավաքված գումարով էլ հոգում են Արզումանի կամրջի վերակառուցման ծախսերը:
«Ստեփանյանների կատարած ահռելի աշխատանքի շնորհիվ տարեցտարի պակասում է գյուղացիների արտագաղթը: Կարևորն այն է, որ մեր երիտասարդներն իրենց հացը վաստակում են հենց տեղում: Ներկայումս Շամբ, Դարբաս և շրջակա գյուղերից գործարաններում աշխատում են մոտ 150 գյուղաբնակներ»,- պատմում է Դարբաս համայնքի նախկին գյուղապետ Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Կամրջից պահպանված միակ արձանագրության համաձայն՝ այն կառուցվել է 1675թ.-ին: 17-րդ դարում կառուցված կամուրջը տարիներ շարունակ ավերված վիճակում էր:
Կամուրջ հնարավոր է միայն ոտքով հասնել. ճանապարհ գրեթե չկա: Շինարարական աշխատանքները մեծ դժվարությամբ են ընթանում, քանի որ միակ բեռնակիրն էշն է: Պահպանված միակ արձանագրությունը տեղադրվել է կամրջի ճակատային մասում: Հարևանությամբ կառուցվում է նաև դիտակետ, որը հնարավորություն կտա մարդկանց ավելի մոտից գնահատելու բնության գեղեցկությունը: «Դիվան հայ վիմագրության» գրքում (հեղինակ` Սեդրակ Բարխուդարյան) կամրջի մասին ասվում է. «Կամուրջ. գտնվում է գյուղից ներքև, Որոտան գետի վրա. Միակամար գեղեցիկ կառուցվածք է, կամարը սրբատաշ քարերով. Աջ ափն հենված է քարաժայռերի վրա, իսկ ձախ, ցածր ափը արհեստականորեն բարձրացված է պատնեշներով ու թմբով: Համաձայն արձանագրության` շինված է 1675թ.: Իսկ արձանագրությունը տեղադրված էր միակամար կամուրջի ձախափնյա կրունկի հարավային կողին. 9 տող. Գրված է բարձր և անմատչելի տեղում և միայն հեռադիտակով հնարավոր է կարդալ: Վերջին տողը փոքր տառերով է գրված, տեղի նեղության պատճառով»:
Կամուրջի դիտակետը |
Իսկ Գուրգեն Ալավերդյանի «Ըղուվերձ – Դարբաս» գրքում ասվում է. «... Կամուրջը կառուցվել է Ռզվան աղայի հիշատակին, պարսից շահ Սուլեյմանի և տեղի իշխան Մախսութ բեկի օրոք: Սերնդից սերունդ անցնելով` կամուրջը կոչվել է Ըրզմանի կամ Արզումանի: Այդ կամրջով է կապ պահպանվել Տաթևի և Ծղուկի գավառի մյուս գյուղերի միջև: Այդ կամրջով է անցել Խութիս- Շամբ- Դարբաս- Լծեն- Տաթև քարավանային ճանապարհը, որով Պարսկաստան և Արևելքի մյուս երկրներ էին շարժվում Ծղուկ գավառի, Սյունիքի բեռնավորված քարավանները»:
«Տաթև տանող այս կամրջի վերաբացումը նորից կամրապնդի կապը հոգևոր մշակույթի հետ: Արզումանի կամուրջը իր մոտ կկանչի հազարավոր ուխտավորների: Փորձենք բացահայտել բնությունից ժառանգած մեր ազգային հարստությունները»,- ասում է Դարբաս գյուղի քահանա Տեր Ընծան:
«Երեխաներս մոտ են կանգնած իրենց ակունքներին,- հպարտությամբ պատմում է բարերար եղբայրների հայրը՝ Ներսես Ստեփանյանը: - Նրանց հիմնական նպատակն է խթանել գյուղի բարգավաճմանն ու կանխել արտագաղթը: Ու չնայած Մոսկվայում ունեն սեփական բիզնես, այնուամենայնիվ, որդիներս իրենց երեխաների ապագան տեսնում են հայրենիքում»:
Հ.Գ.Գործարար եղբայրները 2010թ.-ին Շամբ գյուղում կառուցել են ջրերի («Արսեն և Ներսես» ՍՊԸ) և պահածոների («Շամբ բիզնես» ՍՊԸ) արտադրության գործարանները: Դրանք ղեկավարում են ծնողները՝ Ամալյա և Ներսես Ստեփանյանները:

Donkey Power: Brothers Finance Restoration of Historic Bridge in Native Village
Even though Aram and Armen Stepanyan have been living in Moscow for the past twenty years, they haven’t forgotten their native village of Darbas, nestled in the picturesque Lordzor valley of Syouniq.
The two brothers have financed the restoration of the St. Stepanos Church in Darbas and have now set their sights on the historic Arzouman Bridge that spans the Vorotan River.
They have set up the Darbas Patriotic Union to collect funds from former village residents to finance such restoration projects which they believe can spur local development and stem the tide of further exodus.
"Due to the tremendous work carried out by the Stepanayan brothers, the numbers of those leaving the village is decreasing annually. What’s most important is that our young people are now making a living right in the village. There are about 150 residents from the villages of Shamb, Darbas and other nearby communities working in local factories," says Darbas Mayor Robert Khachatryan.
According to the only remaining inscription, the bridge was built in 1675 but has been unusable for many decades.
It can only reached by foot. The only way to get construction materials to the site is by donkey.
An observation site will also be built nearby, allowing visitors to enjoy the spectacular natural landscape up close and in person.
The arched bridge is made of polished stones. One side of the bridge had to be artificially elebvated to correspond to the height of the other.
Father Untza, the village priest, says that the reopening of the bridge will allow pilgrims to more directly travel to the Monastery of Tatev.
Nerses Stepanyan, the father of Aram and Armen, proudly says that his sons remain close to their roots and that their primary objective to assist in the improvement of conditions in the village and to keep residents from leaving.
"Even though my sons have their own business in Moscow, they see the future of their children in the motherland," says Nerses.
In 2010, the brothers built water and canning factories in the village of Shamb taht are run by their parents Amalya and Nerses.
(This article is part of the OSCE sponsored "Raising Public Awareness and Participation in Syouniq Province Through Developing Reporters Resources" project)