«Հետքի» լրագրողին կանչել են ոստիկանություն. ինչո՞ւ
Մի քանի հեռախոսազանգերից ու բանավոր հրավերներից հետո «Հետքի» լրագրողն արդեն ծանուցագրով հրավիրվել է Լոռու մարզի քննչական բաժին՝ բաժնի պետի տեղակալ Վ. Հակոբյանի աշխատասենյակ, քանի որ, ըստ ծանուցագրի, նա «2011 թ. մայիսի 26-ին ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնի շենքում եւ Ստեփանավանի քննչական բաժանմունքում Սուսաննա Տրանդաֆիլովայի կողմից թույլ տրված իրավախախտման ժամանակ ներկա է գտնվել եւ տեսանկարահանել դեպքը»:
Ծանուցագրի մեջ նաեւ նշված է, որ լրագրողը բաժին ներկայացնի իր կողմից «վերը նշված դեպքի տեսանկարահանված նյութերը»:
Անհասկանալի է «վերը նշված դեպք» արտահայտությունը, քանի որ ծանուցագրի մեջ որեւէ «դեպք», այն էլ՝ «իրավախախտում», նկարագրված չէ: Լրագրողն էլ չի հիշում, որ ինքը որեւէ «իրավախախտման դեպքի» ականատեսը դարձած լինի եւ դրա վերաբերյալ «տեսանկարահանված նյութեր» ունենա: Մնում է ենթադրել, թե ինչը կարող էին իրավապահներն արձանագրած լինել որպես «դեպք» եւ «իրավախախտում»:
Նշված օրը՝ մայիսի 26-ին, «Հետքի» լրագրողն իսկապես եղել է ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնում: Նա գնացել էր Ստեփանավան քաղաքի բնակիչ, ներկայումս գողության համար դատապարտված Գագիկ Կարապետյանի մոր՝ Սուսաննա Սարգսյանի խնդրանքով (Գագիկ Կարապետյանի գործի մանրամասներին «Հետքն» անդրադարձել է):
Սուսաննա Սարգսյանը շարունակ պնդում է, որ որդին՝ Գագիկը, զոհ է դարձել հանցագործ խմբին, որը վայելում է Ստեփանավանի իրավապահների հովանավորչությունը: Մայրն ասում է, որ «հանցագործ խմբի» կատարած գողությունից առաջ էլ, որի համար միայն իր որդին է պատիժ կրում, ինքն էլ, Գագիկն էլ շատ անգամ ահազանգել են Ստեփանավանի իրավապահներին, հաղորդել են նրանց «հանցագործ խմբի» կողմից Գագիկի նկատմամբ գործադրվող ճնշումների ու հալածանքների մասին, բայց իրավապահներն իրենց դիմումներն անհետեւանք են թողել:
«Հետքի» լրագրողը բողոքի հետքերով ոստիկանության Ստեփանավանի բաժին էր գնացել անձամբ Սուսաննա Սարգսյանի հետ: Բաժնի պետ Ա. Ավետիսյանն ու նրա տեղակալ Վ. Դավթյանը աշխատանքային ժամին տեղում չէին (ի դեպ, այլ քաղաքից գործուղված լրագրողը, որպեսզի անպայման իրավապահներից ստանա իրեն հուզող հարցերի պատասխանները եւ ապահովի այս թեմայով գրվող հոդվածների համակողմանիությունն ու օբյեկտիվությունը, աշխատանքային օրվա վերջում նորից էր բաժին եկել, բայց ղեկավարների աշխատասենյակների դռները դարձյալ փակ էին: Լրագրողն էլ ստիպված իր հարցերը շարադրել է գրավոր՝ դիմումի տեսքով ոստիկանապետի անունով, և հանձնել քարտուղարություն: Դիմումը մուտքագրվել էր, եւ լրագրողին մուտքի կտրոն էր տրվել: Բայց պատասխան մինչ օրս չկա):
Այս պարագայում լրագրողին այլ բան չէր մնում, քան աշխատանքային ժամին կիսադատարկ շենքում լսել քաղաքացու բողոքը եւ վերադառնալ: Ի դեպ, այդ բողոքը կարճ տեւողությամբ՝ 1,5-2 րոպե, տեսագրվել եւ հրապարակվել է «Հետքի» կայքէջում:
Այլ բան է, որ իրավապահները, ըստ էության, չեն հանդուրժել, որ քաղաքացին «իրենց» շենքում է արտահայտել իրենց դեմ ուղղված բողոքը, եւ որոշել են «գործով» զբաղվել:
Վերոնկարագրյալը որակելով որպես «դեպք» եւ «իրավախախտում»՝ քաղաքացի Սուսաննա Սարգսյանին հունիսի 2-ին «դեպքի» առթիվ որպես «մեղադրյալ» հրավիրել են քննչական բաժին՝ հիշյալ պետի տեղակալ Վ. Դավթյանի աշխատասենյակ:
Վերջինս Սուսաննա Սարգսյանին զանգով տեղեկացրել էր, որ «նրա վրա բողոք կա»: Իսկ արդեն աշխատասենյակում «հիշեցրել է», որ նա լրագրողի հետ մտել է Ստեփանավանի ոստիկանության շենք, «անհանգստացրել է ոստիկաններին, վիրավորական բառեր է ասել, սկանդալ սարքել, նրանց գողեր ու թալանչիներ» անվանել: Վ. Հակոբյանը Սուսաննա Սարգսյանին «հիշեցրել է» հատկապես վերջինիս հետեւյալ բառերը՝ «կցրեմ, կփակեմ էս հիմնարկը»:
«Չեմ պատկերացնում, որ այդքան զորավոր դուրս գամ, որ կարողանամ նման բան անել»,- մեկնաբանում է տիկին Սուսաննան եւ զարմանում, որ իր այս բառերը վիրավորել են ոստիկաններին:
Լոռու մարզի քննչական բաժնում իր տված ցուցմունքը Սուսաննա Սարգսյանը փոխանցեց նաեւ «Հետքին». «Պատճառն ի՞նչ է, որ քաղաքացին մտնում է ոստիկանություն, հետն էլ՝ լրագրողի հետ: Խնդրել եմ՝ լրագրող գա, օգնության համար եմ դիմել, որ բողոքս տեղում լսվի, բողոքիս ընթացք տրվի: Եթե մի բան նկատել են իմ վարքագծի մեջ, ինչպես իրենք են ներկայացրել, բա չե՞ն ասել՝ դու ով ես, ինչի համար ես եկել, պատճառն ինչ է, որ նման բողոք ես անում: Չեն ասել, որովհետեւ իրենք գիտեն՝ ես ինչի մասին եմ խոսում: Վեճ չի եղել այնտեղ, ինչպես ներկայացրել են իրավապահներն իրենց բողոքներում: Նման բան չի եղել: Ես գործով էի գնացել լրագրողի հետ, ոչ թե վիճելու: Վիճելու համար ուրիշ օր կգնայի: Հո լրագրողին չէ՞ի կանչելու ու նրա ներկայությամբ վեճի բռնվեի:
Այն օրը քննչականում ասել եմ, չեմ հրաժարվում, ու իմ ցուցմունքի մեջ էլ եմ գրել՝ ամենամեծ գողը Ստեփանավանի դատախազ Գուրգեն Սաֆարյանն է, քանի որ նա է հաստատել ու իմ որդու գործն ուղարկել դատարան: Տեսանյութը կա՝ ինչպես եմ ես ինձ պահել: Թող ապացուցեն, ապացուցելու բան ունե՞ն: Ի՞նչ պետք է ապացուցեն, որ հանցագործ խմբի անդամներից Սուրեն Մանուչարյանը Վանաձորի կալանավայրում է եղել, իսկ քննիչ Արամ Մաթեւոսյանը նրան չի բերել որդուս հետ առերեսման: Հենց որդիս դատվել է, Սուրեն Մանուչարյանին հանել են բանտից: Դա՞ պետք է ապացուցեն:
Հանցավոր խմբին թաքցրել են, իսկ գողին՝ հանել: Չեն ուզում, որ իրանց կեղտերը բացահայտվեն: Ինչի՞ հիման վրա են իմ տղու վրա հոդված դրել, հիմա էլ տուժում են մեկուսարաններում: Տղես արդեն դատապարտված է: Նրան էնտեղ են բանտում ծեծի ենթարկում, ինձ էլ էստե՞ղ են սկսել նեղացնել: Մի կողմից հանցավոր խումբն է անհանգստացնում, մյուս կողմից էլ արդեն իրավապահներն են սկսել քաշքշուկների մեջ գցել: Սա արդեն քաղաքացիական հարց է: Մնում է՝ հրաժարվեմ Հայաստանի քաղաքացիությունից, քանի որ ինձ էստեղ հալածում են»:
Իր տված ցուցմունքում Սուսաննա Սարգսյանը գրել է նաեւ մայիսի 31-ի դեպքի մասին, որի առթիվ ինքը նույն օրը հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանության Ստեփանավանի բաժին: Այդ օրը «հանցագործ խմբից» Միքայել Ամիրխանյանը, ինչպես Սուսաննա Սարգսյանն է պատմում, իրեն հայհոյել է, ասել անվայել բառեր: Վերջին դեպքի հետ կապված՝ Սուսաննա Սարգսյանը մտաբերել եւ ցուցմունքի մեջ հիշատակել է նաեւ նախկինում տեղի ունեցած նմանատիպ մի քանի այլ դեպքեր, երբ «հանցագործներ Միքայելն ու Արտյոմն անհանգստացրել, անպատվել են» իրեն: Այդ դեպքերի առթիվ կինը նաեւ ականատեսների անուններ է նշել:

Журналистку “Hetq”-а вызвали в полицию. Почему?
После нескольких телефонных звонков и устных приглашений журналистку“Hetq”-а пригласили к замначальнику следственного отдела полиции Лорийской области В.Акопяну, поскольку, согласно повестке, “26 мая 2011 г. она присутствовала при допущении правонарушения Сусанной Трандафиловой в здании степанаванского отделения полиции и сняла инцидент на видеокамеру”. В повестке также говорилось, что журналистка должна представить “видеоматериал по вышеупомянутому случаю”.
Выражение “вышеупомянутый случай” вызвало удивление, так как в повестке не был описан какой-либо “случай правонарушения”. К тому журналистка не помнит, чтобы она была свидетельницей какого-либо инцидента и имела в связи с этим какие-либо “видеоматериалы”. Оставалось только предположить, что правоохранители могли расценить в качестве “случая” и “правонарушения”.
В указанный день, 26 мая, журналистка “Hetq”-а пришла в отделение полиции Степанавана. Она отправилась туда по просьбе жительницы Степанавана, матери осужденного в настоящее время за кражу Гагика Карапетяна, Сусанны Саргсян (газета “Hetq” писала о подробностях дела Г.Карапетяна).
Сусанна Саргсян постоянно твердила, что ее сын стал жертвой преступной группы, пользующейся покровительством степаванских правоохранителей. По словам женщины, до совершения этой группой кражи, наказание за которую несет только ее сын, она и Гагик неоднократно информировали правоохранительные органы Степанавана о давлении и преследовании, которым Г.Карапетян подвергался со стороны преступников, однако все их обращения оставались без ответа.
По следам жалобы журналистка “Hetq”-а в сопровождении Сусанны Саргсян отправилась в степанаванское отделение полиции. Однако в рабочее время ни начальника отделения А.Аветисяна, ни его заместителя В.Давтяна на месте не оказалось. (Отметим, что командированная из другого города журналистка, чтобы получить ответы на волнующие ее вопросы и обеспечить объективность статьи, в конце рабочего дня вновь пришла в полицию, однако кабинеты начальника и его заместителя опять были закрыты.
Журналистке пришлось изложить свои вопросы в виде письменного заявления на имя начальника полиции и оприходовать документ в секретариате, получив соответствующий талон. Однако до сих пор никаких ответов не получено.) В этой ситуации журналисту не оставалось ничего другого, как выслушать жалобу гражданина в полупустом здании полиции и уехать обратно. Кстати, эта жалоба была снята на видеокамеру и размещена на сайте “Hetq”-а.
Между тем правоохранителям не понравилось, что гражданин жаловался на них в их же здании, и решили заняться “делом”. Расценив эту ситуацию как “случай” и “правонарушение”, они 2 июня вызвали Сусанну Саргсян в качестве обвиняемой к замначальнику следственного отдела В.Давтяну. Последний по телефону сообщил С.Саргсян, что на нее “имеется жалоба”. А уже в кабинете заявил ей, что вместе с журналисткой она пришла в здание полиции, “побеспокоила полицейских, оскорбляла, устроила скандал, назвала их ворами и грабителями”. В.Акопян “напомнил” Сусанне Саргсян, в частности, следующие ее слова: “я разгоню, закрою это учреждение”.
“Не думаю, что я настолько могущественна, что смогу это осуществить”,- прокомментировала заявления представителей полиции Сусанна Саргсян, удивившись тому, что эти ее слова оскорбили полицейских.
Показания, которые Саргсян дала в следственном отделе полиции Лорийской области, она пересказала и “Hetq”-у:
“Я попросила журналистку придти, чтобы она помогла мне на месте представить свою жалобу, чтобы ей дали ход. Они знали, зачем я пришла. Конфликта не было, я пришла по делу, а не для того, чтобы конфликтовать. В тот день я сказала (и от своих слов не отказываюсь), что самый большой вор – это прокурор Степанавана Гурген Сафарян, поскольку он направил дело моего сына в суд. Есть видеоматериал, подтверждающий то, как я себя вела. Пусть докажут. Есть у них доказательства? Что они должны доказать, что член преступной группы Сурен Манучарян находился в ванадзорской тюрьме, а следователь Арам Матевосян не доставил его для очной ставки с моим сыном? Как только моего сына осудили, Сурена Манучаряна выпустили из тюрьмы. Они это должны доказать? Преступную группу покрывают, а вора выстаскивают из тюрьмы. Не хотят, чтобы всплыли их грязные делишки. На каком основании моему сыну дали статью? Мой сын уже осужден, его сейчас в тюрьме избивают, а правоохранители хотят сфабриковать дело и против меня. С одной стороны меня беспокоит преступная группа, а с другой – правоохранители шьют дело. Мне остается отказаться от гражданства Армении, поскольку здесь я подвергаюсь преследованиям“.