ԲՀԿ-ն կբաժանի «ճշմարտությունն արտացոլող փաստաթղթեր»
Քիչ առաջ ԲՀԿ-ն ավարտել է ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի նիստը, որը վերաբերում էր գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի՝ երեկ Ազգային Ժողով ներկայացրած գրավոր միջնորդագրին՝ ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին անձեռնամխելիությունից զրկելուն:
ԱԺ պատգամավոր, ԲՀԿ մամուլի խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ այն, ինչ պատգամավորները գլխավոր դատախազի միջնորդության հետ կապված այսօր գրավոր ստացել են, անհիմն է, եւ ԲՀԿ-ն որոշել է ԱԺ բոլոր պատգամավորներին բաժանել «ճշմարտությունն արտացոլող փաստաթղթեր»:
«Մեր գործողությունների եւ հայտարարությունների մասին ձեզ եւ հանրությանը հայտնի կդառնան, երբ միջնորդության փաստը տեղի ունենա ԱԺ լիագումար նիստին»,- ավելացրեց Տ. Ուրիխանյանը:
Հարցին, թե ինչ արդյունք կտան պատգամավորներին բաժանված նյութերը, երբ Վարդան Օսկանյանի հետ կապված մեղադրանքները ԲՀԿ-ն որակում է քաղաքական, իսկ խորհրդարանում մեծամասնությունը ՀՀԿ-ն է, Տիգրան Ուրիխանյանը նշեց, թե քաղաքական որակումներն ու մեկնաբանությունները եւս կարվեն դատախազի միջնորդությունը ԱԺ-ում քննարկվելուց հետո:
Հիշեցնենք, որ Վարդան Օսկանյանին անձեռնամխելիությունից զրկում են ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու համար:

ППА раздаст “документы, отражающие истину”
Несколько минут назад завершилось заседание политического совета партии “Процветающая Армения” (ППА), которое касалось представленного вчера в Национальное Собрание генпрокурором РА Агваном Овсепяном письменного ходатайства о лишении неприкосновенности депутата парламентской фракции “Процветающая Армения” Вардана Осканяна.
В беседе с “Hetq” депутат НС, пресс-секретарь ППА Тигран Уриханян сказал, что полученные сегодня депутатами бумаги о ходатайстве генпрокурора не имеют под собой оснований и что ППА раздаст всем парламентариям “документы, отражающие истину ”.
“Вы и общественность узнаете о наших действиях и заявлениях после того, как ходатайство будет представлено на пленарном заседании Национального Собрания“,- отметил Т.Уриханян.
На вопрос, что дадут предусмотренные для раздачи депутатам материалы, если выдвинутое Вардану Осканяну обвинение ППА расценила как политическое, а большинство в парламенте составляет Республиканская партия, пресс-секретарь ППА сказал, что политические оценки и комментарии последуют и после обсуждения в парламенте ходатайства генпрокурора.
Напомним, что Вардана Осканяна хотят лишить депутатской неприкосновенности с целью привлечь его в качестве обвиняемого к уголовному делу, которое находится в производстве следственного управления Службы национальной безопасности.