Washington Post-ն անդրադարձել է Օսկանյանին. «Ճնշելով հասարակական կազմակերպությանն ու քաղաքական բանավեճը Հայաստանում»
Washington Post թերթի փոխխմբագիր և սյունակագիր Դևիդ Իգնատիուսը սեպտեմբերի 28-ին հոդված է հրապարակել Սիվիլիթաս հիմնադրամի և նրա հիմնադիր Վարդան Օսկանյանի դեմ քաղաքական հետապնդումների մասին: Հոդվածը թարգմանաբար ներկայացված է ստորև:
«Հայաստանում տարածում է գտնում Արևմուտքի աջակցությամբ աշխատող հասարակական կազմակերպությունների դեմ արշավը: Նախկին արտգործնախարարը մեղադրվում է «փողերի լվացման» գործով, քանի որ քաղաքացիական հասարակության զարգացման ծրագրերի աջակցության համար նվիրատվություններ է ընդունել Ջոն Հանթսմանից՝ ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկանուծուի հորից:
Թիրախը Վարդան Օսկանյանն է, Միացյալ Նահանգներում կրթություն ստացած հայ, որը 1988-2008 թթ. եղել է արտաքին գործերի նախարար, ապա հիմնադրել ոչ կառավարական Սիվիլիթաս կազմակերպությունը: Մեղադրանքն այն է, որ Ջոն Հանթսման Ավագի մոտ 2 միլիոն դոլարի նվիրատվությունը, որը մանրամասնորեն ներկայացված է Սիվիլիթասի կայքում, խախտում է Հայաստանի օրենքները:
Հայաստանյան վերլուծաբանների համաձայն՝ գործի հիմքում քաղաքականությունն է և այն, թե արդյոք Հայաստանը կունենա ազատ, բազմակուսակցական բանավեճեր, թե կհետևի Ռուսաստանին` վերադառնալով խորհրդային ոճի ավտորիտար ղեկավարմանը: Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը փորձում է չեղյալ հայտարարել Օսկանյանի պատգամավորական անձեռնմխելիությունը, որը տեղական լրատվամիջոցները որակում են որպես քրեական հետապնդման նախաբան:
Օսկանյանին հետապնդելու շարժումը սկսվեց ճիշտ այն բանից հետո, երբ նա 2012թ. սկզբին անդամակցեց ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը և հետո հայտարարեց, որ դեմ է Սերժ Սարգսյանի և նրա իշխող կուսակցության հետ կոալիցիա կազմելուն: Սարգսյանի կառավարությունը Ռուսաստանի ամուր դաշնակիցն է: Օսկանյանը ընկալվում է որպես առավել անկախ և պոտենցիալ արևմտամետ:
Իրավական այս պայքարը Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում փոքր երևույթ կարող է թվալ համաշխարհային մասշտաբով, սակայն դա կարևոր և մտահոգիչ միտում է Մոսկվայում և խորհրդային նախկին այլ մայրաքաղաքներում, որտեղ ՀԿ-ները ճնշումների են ենթարկվում իշխանությունների կողմից, քանի որ վերջիններս նրանց դիտարկում են որպես հասարակական ընդվզման և քաղաքական փոփոխության լծակներ: Այս ամիս Ռուսաստանը հայտարարեց, որ արգելում է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության գործունեությունը երկրում, որը ռուսաստանյան բազմաթիվ ՀԿ-ների է ֆինանսավորել: Նման ճնշումներն ակնհայտ են նաև Ադրբեջանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, ինչպես նաև իսլամական շատ երկրներում, օրինակ՝ Եգիպտոսում և Պակիստանում:
Սիվիլիթասի դեպքը հետաքրքիր է նրանով, որ դրանում ներգրավված նաև է Ջոն Հանթսման հոր անունը: Ավագ Հանթսմանը 1988թ. երկրաշարժից սկսած՝ ակտիվ բարեգործություններ է արել Հայաստանում և, ըստ Սիվիլիթասի, շուրջ 20 միլիոն դոլար է նվիրաբերել երկրին: Երբ Հանթսմանների ընտանիքին պատկանող «Հանթսման Ինթերնեշնլ» ընկերությունը 2010թ. որոշեց փակել Հայաստանում իր դուստր ձեռնարկությունը` «Հանթսման բիլդինգ փրոդաքթսը», ընկերությունը գրավոր տեղեկացրել է, որ վաճառքից ստացված հասույթը պետք է փոխանցվի Օսկանյանին` ի նպաստ Սիվիլիթասի: Վաճառքից ստացվել է մոտ 2 միլիոն դոլար, որից 577 000 դոլարը ուղղակիորեն ստացել է Սիվիլիթասը և 1.4 միլիոնը՝ Օսկանյանը` Սիվիլիթասին ավելի ուշ հատկացնելու համար:
(Օսկանյանը հայտարարել է, որ Սիվիլիթասին արդեն իսկ փոխանցել է 548 000 դոլար և մնացածը դեռ փոխանցվելու է):
Սիվիլիթաս հիմնադրամը հրատարակում է թերթ և ունի ինտերնետային հեռուստատեսություն, որոնք անկախ ձայներ են մի երկրում, որտեղ լրատվամիջոցների մեծ մասը վերահսկվում են իշխանությունների կողմից: Օսկանյանը և Սիվիլիթասը միջազգային նվիրատվություններ են ստացել , այդ թվում՝ Գերմանիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության և ԱՄՆ կառավարությունների կողմից: Նրանք նաև մասնավոր գրանտներ են ստացել Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամից և Գերմանական Մարշալի հիմնադրամից (ԳՄՀ): (Ասեմ ավելին՝ ես ԳՄՀ-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ եմ և Օսկանյանին հանդիպել եմ մի քանի միջազգային համաժողովների ժամանակ):
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը եվրոպացի մի շարք դեսպանների հետ հունիսին այցելել է Սիվիլիթաս, ապա հարցազրույց տվել «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին, որտեղ Սիվիլիթասի դեմ սկսված արշավը որակել է «մտահոգիչ» և ասել. «Սիվիլիթասը շատ կարևոր գործընկեր է մեզ համար, և մենք կարծում ենք, որ այն շատ կարևոր է Հայաստանի քաղաքականության և լրատվամիջոցների համար»: Սիվիլիթասը միջազգային խորհուրդ ունի, որի կազմում է ԱՄՆ նախկին դեսպան Ստիվեն Բոսուորթը, որը ներկայում ղեկավարում է Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և քաղաքագիտության դպրոցը, որտեղ Օսկանյանը ստացել է իր մագիստրոսական կրթությունը:
Երկու ականավոր և հարգանք վայելող գործիչներին` Օսկանյանին և Հանթսմանին, հետապնդելու որոշումը վախեցնող է, քանի որ այն ցույց է տալիս, թե նախկին խորհրդային երկրներում իշխանությունները որքան հեռու կարող են գնալ, որպեսզի սահմանփակեն քաղաքական բանավեճը: Ընդամենը մի քանի տարի առաջ Ռուսաստանում և նախկին խորհրդային հանրապետությունները լեփ-լեցուն էին քաղաքացիական հասարակության աջակցության ծրագրերով և ՀԿ-ներով, որոնց կապերը Արևմուտքի հետ կոսմոպոլիտ շունչ էին հաղորդում խորհրդային երբեմնի մռայլ մայրաքաղաքներին: Անցած տարվա զարգացումներից արդեն կարելի է տեսնել փոխաբերական այն դուռը, որը փակվում է, որպեսզի ճնշի արևմտյան վարակը՝ ՀԿ-ների կողմից խրախուսվող ազատ քաղաքական բանավեճը»:

Washington Post: Curtailing an NGO and political debate in Armenia
The campaign against Western-backed NGOs is spreading to Armenia, where a former foreign minister is accused of “money laundering” because he accepted contributions from the father of former U.S. presidential candidate Jon Huntsman to support civil-society projects.
The target is Vartan Oskanian, a U.S.-educated Armenian who served as foreign minister from 1998 to 2008 and then started a nongovernmental organization called Civilitas. The allegation is that Jon Huntsman Sr.’s contribution of nearly $2 million, described in detail on Civilitas’s Web site, violates Armenian laws.
At the heart of the case, according to analysts in Armenia, is politics — and whether Armenia will have open, multiparty debates or follow Russia back into Soviet-style authoritarian government. The Armenian National Security Service has revoked Oskanian’s parliamentary immunity, in what’s described by the local media as a prelude to criminal prosecution.
The move to prosecute Oskanian began after he allied himself in early 2012 with the opposition Prosperous Armenia Party and then announced that he would not support a coalition with President Serze Sarkisian and his ruling party. Sarkisian’s government has been a solid ally of Russia; Oskanian is seen as more independent and potentially pro-Western.
The legal battle in Yerevan, Armenia’s capital, might seem like a small sideshow on the world stage, but it illustrates an important and worrying trend. In Moscow and other former Soviet capitals, NGOs are being squeezed by the authorities, who see them as potential vehicles for popular protest and political change. This month, Russia announced it was expelling the U.S. Agency for International Development, which has funded many Russian NGOs. A similar squeeze is evident in Azerbaijan, Ukraine and Belarus, as well as in many Muslim countries, such as Egypt and Pakistan.
The Civilitas case is interesting in part because of the involvement of the father of Jon Huntsman. The senior Huntsman has an active philanthropist in Armenian since the 1988 earthquake and is said by Civilitas to have contributed about $20 million to Armenian causes. When Huntsman International, a family company, decided in 2010, to close its Armenian subsidiary, Huntsman Building Products, the company directed in a written message that the proceeds should go to Oskanian for the benefit of Civilitas. The sale produced about $2 million, of which $577,000 went directly to Civilitas and $1.4 million to Oskanian, for future distribution. (Oskanian said he has already sent another $548,000 to Civilitas, with the rest to follow.)
Civilitas produces a newspaper and an Internet television news show, which are independent voices in a country where most media outlets are controlled by the government. Oskanian and Civilitas have attracted international donations, including government grants from Germany, Netherlands, Norway, Poland, Switzerland, the U.K. and the United States. They have also received private grants from the Eurasia Partnership Foundation and the German Marshall Fund (GMF). (Full disclosure: I am a GMF trustee and have met Oskanian at several international conferences.)
John Heffern, the U.S. ambassador to Armenia, visited Civilitas in June, along with a group of European ambassadors, and then spoke with a reporter from Radio Free Europe/Radio Liberty’s Armenia service. He called the move against the organization “troubling” and added: “Civilitas is a very important partner for us, and we think it’s really important for Armenia politically and for the media.” Civilitas has an international advisory board that includes Stephen Bosworth, a U.S. former ambassador who is dean of Tufts University’s Fletcher School of Law and Diplomacy, where Oskanian took a graduate degree.
The decision to go after Oskanian and Huntsman, two prominent and widely respected figures, is scary because it illustrates how far the authorities are willing to go in the former Soviet republics in curtailing debate. Just a few years ago, Russia and its former satellites were brimming with civil-society projects and NGOs, whose links to the West gave a cosmopolitan feel to once-dreary capitals of the old Soviet empire. You can see a figurative door swinging shut in the moves over the past year to suppress Western contamination — and the freer political debate the NGOs have encouraged.