Սերժ Թանգյան. «Օսկանյանի հետապնդումն ակնհայտորեն քաղաքական բնույթ ունի»
Վարդան Օսկանյանի դեմ սկսված քաղաքական հետապնդման առթիվ հայտարարություն է տարածել Սերժ Թանգյանը: Այն ներկայացված է ստորև:
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հետապնդումն ակնհայտորեն քաղաքական բնույթ ունի:
2011 թ. Ջոն Հանթսմանի հիմնադրամը «Սիվիլիթասի» մոջոցով գումար էր տրամադրել Օսկանյանին: Մինչդեռ պարոն Օսկանյանի դեմ գործողությունները ձեռնարկվեցին այն բանից հետո, երբ նա 2012 թ. քաղաքականություն վերադարձավ:
«Սիվիլիթաս» հասարակական կազմակերպությունը, որ հիմնադրել է պարոն Օսկանյանը, հրաշալի աշխատանք է կատարել Հայաստանում, իսկ երկրից դուրս՝ դիվանագիտական գործ Հայաստանի համար:
Այն չափազանց կարևոր է զարգացող ժողովրդավարություն ունեցող երկրի համար, որը պետք է վերջ դնի մամուլի, տնտեսության և պետական կառույցների նկատմամբ մենաշնորհին: Չափազանց կարևոր է, որ Հայաստանի քաղաքացիները կարողանան ազատ արտահայտել իրենց նախապատվություններն ու բողոքները՝ ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների դիտարկմամբ:
Հարյուրամյակներ շարունակ մենք եղել ենք այս կամ այն օտար երկրի լծի տակ: Եվ չնայած որպես պետություն մենք ունենք հավատարիմներ ու դաշնակիցներ և որպես ազգ՝ աջակցության կարիք, սակայն մեր ժողովրդավարությունն ու տնտեսությունը չպետք է զոհաբերվեն Արևմուտքից (գլխավորապես՝ ԱՄՆ-ից) կամ Ռուսաստանից եկող ազդեցություններին:
Մենք պետք է միահամուռ հաղթահարենք խորհրդային շրջանից ժառանգած տնտեսությունն ու քաղաքականությունը վերահսկելու անհեռատես այս քաղաքականությունը և մեր քաղաքացիներին ընձեռենք դարերի ընթացքում վաստակած կամաարտահայտության ազատությունը:

Singer, Musician, Political Activist
The persecution of Vartan Oskanian, former foreign minister of Armenia, is clearly politically motivated.
The funds from Jon Huntsman Sr were donated to Civilitas via Oskanian in early 2011.
Yet the proceedings against Mr. Oskanian were brought on only after he re-entered politics in Armenia this year.
Civilitas, the non-profit organization started by Mr. Oskanian, has done amazing work in Armenia, as well as diplomatically abroad, for Armenia.
It is extremely important for a developing democracy to shun the monopolization of media, industries, and political offices.
It is also very important for Armenian citizens to be able to express their choices and grievances by voting in free and fair elections, monitored by reputable international polling organizations.
For centuries we have been controlled by one foreign entity or another. Although we have allegiances, allies, and the need for aid as a nation, our democracy and economy should not be victimized by influences from the West (U.S. mainly), nor Russia.
We must collectively rise out of this short sighted Soviet-era need to control industries and politics to allow our countrymen the freedom of expression earned over centuries of struggle.