Վարդան Օսկանյանին չե՞ն ձերբակալի
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը գլխավոր դատախազից հետաքրքրվեց, թե ինչ յուրացման մասին է խոսքը, երբ Վարդան Օսկանյանի կողմից պատգամավորներին փոխանցված նյութերից երեւում է, որ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները տեղյակ են եղել 1 մլն 427 հազար դոլարի մասին, որ փոխանցվել է Վարդան Օսկանյանի հաշվեհամարին: «Այսինքն` դա տեղի է ունեցել հոգաբարձուների խորհրդի անդամների համաձայնությամբ»,- ասաց Կարինե Աճեմյանը:
Աղվան Հովսեփյանն ասաց, որ պատգամավորներին բաժանված նյութերում բացակայում է այն փաստաթուղթը, որ այդ գումարները փոխանցվել են Վարդան Օսկանյանի հաշվեհամարին: Բացի այդ, ըստ Աղվան Հովսեփյանի, տարբեր հարցաքննությունների ժամանակ հոգաբարձուների խորհրդի մի քանի անդամներ հայտարարել են, թե իրենք տեղյակ չեն եղել այդ գումարների մասին:
Պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանն էլ հետաքրքրվեց, որ եթե Վարդան Օսկանյանի փոխարեն լիներ սովորական քաղաքացի, նա կկալանավորվե՞ր, եւ արդյո՞ք Վարդան Օսկանյանին միայն գործում մեղադրյալ ներգրավելու համար է դատախազությունը միջնորդում անձեռնմխելիությունից զրկել:
Աղվան Հովսեփյանը նշեց, թե պատգամավորին կալանավորելու կամ ձերբակալության հարց առաջ չի քաշվում: «Գործում որպես մեղադրյալ ներգրավելը Վարդան Օսկանյանին չի զրկում զբաղվել պատգամավորական գործունեությամբ, օգտագործել ԱԺ ամբիոնը, ազատ տեղաշարժվել եւ այլն»,- ասաց Աղվան Հովսեփյանը:
Պատասխանելով այլ հարցերի՝ գլխավոր դատախազը նշեց, թե, բանկային գաղտնիքից ելնելով, չի կարող նշել, թե այդ գումարներով Վարդան Օսկանյանը որ հյուրանոցների ու ռեստորանների հաշիվներն է փակել:
Այս պահին ընդմիջում է, պատգամավորները գլխավոր դատախազին կշարունակեն հարցերով դիմել մեկ ժամից:
Աղուան Յովսէփեանը պէտք է անմիջապէս կալանքի միջնորդութիւն ներկայացնէ նաև միւս յանցագործ Վարդանի` Այվազեանի դէմ:

Вардан Осканян не будет задержан?
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Карине Ачемян поинтересовалась у генпрокурора Агвана Овсепяна, о каком хищении идет речь, если из розданных депутатам материалов Вардана Осканяна видно, что члены совета попечителей фонда «Сивилитас» знали о перечисленной на счет Осканяна сумме в $1 млн 427 млн. «То есть это было сделано с согласия членов попечительского совета»,- отметила К.Ачемян.
По словам Агвана Овсепяна, в представленных депутатам материалах отсутствует документ о том, что эти деньги были перечислены на счет Вардана Осканяна. Кроме того, во время допросов несколько членов совета попечителей сказали, что они не знали об этих деньгах.
Депутат Наира Карапетян задала генпрокурору следующий вопрос: если бы вместо Вардана Осканяна был рядовой гражданин, стали бы его задерживать, и, кроме того, с какой целью генпрокурор ходатайствует о лишении Осканяна депутатской неприкосновенности – только дляпривлечения его в качестве обвиняемого по уголовному делу?
Агван Овсепян отметил, что вопрос об аресте или задержании депутата не стоит. «Привлечение Вардана Осканяна в качестве обвиняемого не лишает его возможности заниматься депутатской деятельностью, использовать трибуну Национального Собрания, свободно перемещаться и так далее»,- заявил генпрокурор.
Отвечая на другие вопросы, А.Овсепян сказал, что, исходя из банковской тайны, не может сообщить, в каких гостиницах и ресторанах Вардан Осканян закрывал счета на эти деньги.
В настоящее время в парламенте объявлен часовой перерыв, после чего депутаты продолжат задавать вопросы генпрокурору.