Լոս Անջելոսի շրջանի երկու կոնգրեսականների թեժ բանավեճը հայկական հարցերի շուրջ
Կոնգրեսականներ Հովարդ Բերմանը և Բրեդ Շերմանը (երկուսն էլ՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների ազդեցիկ հանձնաժողովի անդամներ), նոյեմբերի 6-ին կայանալիք ընտրություններում, ընտրատարածքների վերաձևման պատճառով ստիպված են մրցել միմյանց դեմ:
Երկու կոնգրեսականներն էլ դեմոկրատներ են, հրեական ծագում ունեցող ամերիկացներ և երկուսն էլ՝ հայկական հարցերի երկարամյա ջատագովներ: Այս թեժ մրցապայքարում 30-րդ կոնգրեսական ընտրատարածքի ընտրողները կանգնած են բարդ ընտրության առջև:
Ամերիկայի Արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախումբը Էնսինո քաղաքի Ֆերահյան դպրոցի Ավետիսյան դահլիճում սեպտեմբերի 29-ին հանրային բանավեճ էր կազմակերպել' հնարավորություն ընձեռելով կոնգրեսականներին հայկական հարցերի վերաբերյալ իրենց տեսակետները ներկայացնել ամերիկահայ ընտրողներին: Հայ դատի հանձնախմբի համանախագահ Նորա Հովսեփյանի ողջույնի խոսքից հետո մոդերատոր Զանգու Արմենյանը ներկայացրեց երկու թեկնածուներին:
Բանավեճը հենց սկզբից թեժացավ, երբ կոնգրեսական Շերմանը մատնանշեց, որ նա Կոնգրեսում բացառապես եղել է հայկական խմբի անդամ, սակայն կոնգրեսական Բերմանը եղել է և’ թուրքական, և’ հայկական խմբերի անդամ:
Կոնգրեսական Բերմանը հակադարձեց՝ հայտարարելով. «Կոնգրեսում շուրջ երեք տասնամյակ ծառայելու ընթացքում եղել եմ Հայ դատի եռանդուն, հետևողական և անկեղծ ջատագով: Ես համառորեն աշխատել եմ հասնել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Որպես Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ես մեծ ջանքեր եմ թափել՝ Հանձնաժողովի մակարդակով ցեղասպանության ճանաչման հաղթանակի համար»: Նա շարունակեց պնդել, որ իր առաջնահերթությունը կլինի Ներկայացուցիչների պալատին ճանաչել տալ Հայոց ցեղասպանությունը՝ մինչև դրա 100-ամյակը, և նա անձամբ է հորդորելու նախագահ Օբամային կատարել Ցեղասպանության վերաբերյալ տված իր խոստումը: Ցեղասպանության ճանաչման ձախողումը «բարոյական վիթխարի ստվեր է գցում այս մեծ ազգի վրա», նշեց կոնգրեսական Բերմանը: Այնուհետև նա հպարտորեն հայտարարեց. «Ես կանգնեցրել եմ վտանգավոր զենքերի փոխանցումը Ադրբեջանին, քանի որ կուշտ եմ և հոգնած Ադրբեջանի սպառազինությունների աճից և ռազմատենչ հռետորությունից: Հենց այս շաբաթ ես նամակ եմ գրել պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին ամենագարշելի արարքի մասին. որքան հիշում եմ նման բան չի կատարվել աշխարհի որևէ առաջնորդի կողմից. ես խոսում եմ նախագահ Ալիևի՝ ադրբեջանցի կացնահարող մարդասպանին ներում շնորհելու որոշման մասին, որը ցմահ բանտարկության էր դատապարտվել անմեղ հայ զինվորին քնած ժամանակ սպանելու համար.... Ես Քլինթոնից պահանջել եմ, նախ' ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամների անունից դատապարտել Ալիևի արարքը, և երկրորդ՝ կասեցնել Ադրբեջանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի հովանավորությամբ իրականացվող հետագա բոլոր միջոցառումներին»:
Ի պատասխան բանավեճի վարողներ' «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ Հարութ Սասունյանի և «Ասպարեզ» թերթի անգլերեն բաժնի խմբագիր Արա Խաչատուրյանի բարձրացրած հարցերի՝ կոնգրեսականներն անդրադարձան Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, Թուրքիայի փոխհատուցումների, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մերժման, Սիրիայում և Վրաստանում հայ համայնքների պաշտպանության, Թուրքիայի Ինջիրլիքի ռազմաօդային բազայի օգտագործման համար, այդ հողամասերի հայ սեփականատերերին ԱՄՆ-ի վարձակալության վճարման, Թուրքիայում եկեղեցիները քրիստոնայներին վերադարձնելու, Ադրբեջանին Իսրայելի զենքերի վաճառքի, Արցախին Միացյալ Նահանգների ֆինանսական օժանդակության, Ադրբեջանի և Հունգարիայի պատասխանատվության' կացնահարող մարդասպանին ազատ արձակելու համար, Արցախի անկախության, Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների առևտրի համաձայնագրերի և Ամերիկայում թուրքական Գյուլեն հանրակրթական դպրոցների խնդիրներին: Ստորև ներկայացվում են հատվածներ նրանց ելույթներից.
Կոնգրեսական Բերման. «Թուրքիան պետք է գիտակցի, որ իրենք ստիպված են առերեսվել իրենց սեփական պատմության հետ: Ես հրեա եմ: Այն մոտեցումը, թե զգացմունքների վիրավորումից խուսափելու համար մենք չենք ճանաչում Ցեղասպանության պատմական ճշմարտությունը, իմ կարծիքով, ահավոր ստվեր է գցում մեր երկրի վրա»:
Կոնգրեսական Շերման. «Ցեղասպանության ժխտումը ցեղասպանության վերջին քայլն է, և առաջին քայլը' հաջորդ ցեղասպանության համար: Այդ պատճառով էլ շատ կարևոր է, որ Ամերիկան ճանաչի 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը: Ես կաշխատեմ ... ինչքան որ անհրաժեշտ է, սակայն հուսով եմ հնարավորինս արագ հասնել Կոնգրեսի կողմից Ցեղասպանության ճանաչմանը.... Ժամանակն է ճնշում գործադրել վարչակազմի վրա, հատկապես առաջիկա 38 օրերի ընթացքում, դիմել նախագահի երկու թեկնածուներին՝ հստակ հայտարարություն ստանալով նրանց կողմից.... Մենք պիտի իմանանք, թե ինչ են նրանք պատրաստվում անել հաջորդ տարվա ապրիլին»:
Կոնգրեսական Բերմանը քննադատեց պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին' Հայոց ցեղասպանությունը որպես «պատմական բանավեճ» հիշատակելու համար: Նա ասաց. «Ոչ մեկը Կոնգրեսում չի վիճարկում, որ Ցեղասպանությունը տեղի չի ունեցել: Նրանք կարող են վիճել «ա~խ, մենք չենք կարող վնասել Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններին կամ նրանք մտերիմ են Թուրքիան ներկայացնող որոշ անձանց հետ... բայց հիմա այլևս որևէ տեղ ես չեմ լսում, որ «դա պատմական բանավեճ է» ... Շատ ցավալի է, որ մեր երկրի ղեկավարությունը հետ է գնում' բարձրացնելով այս հարցը.... Դա տեղի է ունեցել: Այն պետք ընդունել: Գերմանացիները ընդունեցին դա, և հատկապես որևէ հրեայի համար, այն տեսակետը, թե կարելի է խուսափել ժխտելով այն կամ փորձել քողարկել որպես պատմական վիճելի հարց, էական մի մեծ սխալ է»:

Cong. Howard Berman and Cong. Brad Sherman, both serving on the powerful Foreign Affairs Committee, are forced to run against each other in the November 6 elections, because of redistricting.
The two congressmen are both Democrats, Jewish Americans, and both consistently supportive of Armenian issues. Voters of the 30th congressional district have a difficult choice in this hotly contested congressional race!
The Armenian National Committee of America – Western Region hosted a public debate at the Ferrahian School’s Avedissian Hall in Encino on Sept. 29, giving the congressmen an opportunity to present their views on Armenian issues to Armenian-Americans voters. ANCA co-chair Nora Hovsepian delivered the welcoming remarks, followed by moderator Zanku Armenian who introduced the two candidates.
The debate got heated right from the start when Cong. Sherman pointed out that while he has been exclusively a member of the Armenian Caucus, Cong. Berman has been a member of both the Turkish and Armenian Caucuses in Congress.
Cong. Berman countered stating: “for nearly three decades of service in the Congress, I have been an ardent, consistent, and outspoken advocate for the Armenian Cause. I worked persistently to achieve US recognition of the Armenian Genocide. As Chairman of the House Foreign Affairs Committee, I led the successful effort to win that recognition at the Committee level.” He went on to affirm that it would be his priority to have the House recognize the Armenian Genocide before its 100th anniversary, and he would personally urge Pres. Obama to keep his pledge on the Genocide. The failure to recognize the Genocide is “a huge moral stain on this great nation’s record,” Cong. Berman stated. He then proudly announced: “I halted the transfer of sensitive arms to Azerbaijan because I grew sick and tired of Azerbaijan’s arms build up and bellicose rhetoric. Just this week, I wrote a letter to Secretary of State Hillary Clinton about one of the most disgusting actions any world leader has taken within memory -- I am talking about Pres. Aliyev’s decision to pardon an Azerbaijani axe-murderer who was serving a life sentence for killing an innocent Armenian soldier in his sleep…. I asked Secretary Clinton that first, all of NATO condemns Aliyev’s action, and secondly, that Azerbaijan is suspended from all future NATO-sponsored activities.”
In response to questions from panelists Harut Sassounian, publisher of The California Courier, and Ara Khachatourian, English editor of Asbarez, the congressmen addressed US recognition of the Armenian Genocide, reparations from Turkey, Israel’s refusal to recognize the Armenian Genocide, protection of Armenian communities in Syria and Georgia, payment of rent for US air base in Incirlik, Turkey to Armenian owners of that land, return of churches in Turkey to Christian communities, Israeli arms sales to Azerbaijan, US aid to Karabagh (Artsakh), Azerbaijan’s and Hungary’s culpability in releasing the Azeri axe-murderer, independence of Artsakh, US trade agreements with Armenia, and Turkish Gulen charter schools in the United States. Below are excerpts from their remarks:
Cong. Berman: “Turkey has to understand that they have to come to terms with their own history. I am Jewish. The notion that in order to avoid hurting sensibilities, we do not acknowledge the historical truth of the Genocide, to me, is a horrible stain on our country.”
Cong. Sherman: “Genocide denial is the last step in genocide; and the first step in the next genocide. That’s why, it is critical that America recognize the first genocide of the 20th century. I will work … as many years as it takes, but hopefully as quickly as possible, to get Congress to recognize the Genocide. … It is time to put pressure on the administration, especially in the next 38 days, to turn to both candidates for president and get a clear statement from them. … We should know what they are going to do next April.”
Cong. Berman criticized Secretary of State Hillary Clinton for having referred to the Armenian Genocide as an “historical debate.” He stated: “No one in the Congress makes the case that the Genocide didn’t happen. They may argue ‘oh, we can’t hurt our relationship with Turkey’ or may be they’re close to some people who are representing Turkey … but nowhere do I hear now, like I used to hear, ‘this is an historical debate.’ … It is very disappointing when the leadership of our country goes back to raising that issue…. This happened. It has to be acknowledged. The Germans acknowledged it, and particularly for somebody who is Jewish, the notion that you can get away with denying this or try to fuzz it up as a historically debatable point, is in a very fundamental sense wrong.”