Հույսի նշույլ՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի շուրջ ծագած տարաձայնությունում
«Կա ժամանակ դատ բացելու և ժամանակ՝ համաձայնվելու» վերտառությամբ իմ վերջին հոդվածում ես հորդորեցի ամերիկահայ համայնքին համախմբվել և սկսել կյանքի կոչել Հայոց ցեղասպանության թանգարանը և հուշահամալիրը, որը գտնվում է Վաշինգտոնում Սպիտակ տնից երկու թաղամաս այն կողմ։
Ես այդ առաջարկությունը ներկայացրեցի այն բանից հետո, երբ դաշնային դատավորը վճիռ կայացրեց, որ «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամը» թանգարանի շենքերի օրինական սեփականատերն է։ Բազմաթիվ ամերիկահայեր հույս ունեին, որ դատարանի վճիռը վերջ կդներ արդեն մի քանի տարի շարունակվող իրավական քաշքշուկներին, որոնց պատճառով ձգձգվեց Ցեղասպանության թանգարանի ստեղծումը և ծախսվեց մի քանի միլիոն դոլար փաստաբանների վրա։
Թեև հայկական համայնքում շատերը ողջունեցին իմ կոչը՝ համախմբել ջանքերը և կյանքի կոչել Թանգարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, այնուամենայնիվ Հայկական համագումարի առաջնորդները չհամաձայնեցին և որոշեցին բողոքարկել դատարանի վճիռը։ Անշուշտ, Համագումարն իրավունք ունի բողոքարկելու , սակայն դա չի կարող լինել գործի ճիշտ ընթացքը։ Դատավարությունը շարունակելն էլ ավելի կձգձգի ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ստեղծումը և կվնասի ոչ միայն ամերիկահայ համայնքի, այլ նաև հենց Համագումարի շահերը։
Համագումարի անդամներին ու սատարողներին պետք է մտահոգի իրենց որոշ առաջնորդների՝ դատական վեճը շարունակելու համառությունը։ Շատ ավելի նախընտրելի կլիներ, եթե նրանք իրենց սահմանափակ միջոցներն ուղղեին կազմակերպության սոցիալական և քաղաքական գործունեությունը ընդլայնելուն, որոնք վերջին տարիներին զգալիորեն նվազել են տնտեսության անկման և Վաշինգտոնի, Լոս Անջելեսի և Երևանի իր գրասենյակներից աշխատակազմի փորձառու անդամներին աշխատանքից հեռանալու պատճառով։ Կազմակերպության եկամուտն առավել ևս նվազեց՝զրկվելով Համագումարի մի քանի դոնորների աջակցությունից, այն բանից հետո, երբ Համագումարի առաջնորդներից ոմանք ներգրավվեցին վիճահարույց Հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովում (ՀԹՀՀ)։ Համագումարը հաստատեց, որ ֆինանսական միջոցների սակավությամբ էր պայմանավորված Միացյալ հայկական հիմնադրամից իր հեռանալը, որը հանդիսանալով յոթ խոշորագույն հայամերիկյան բարեգործական և կրոնական կազմակերպությունների կոալիցիա՝ 1988 թվականի երկրաշարժից ի վեր Հայաստանին և Արցախին տրամադրել է ավելի քան 600 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մարդասիրական օգնություն։
Նման հանգամանքներում, Համագումարի առաջնորդների համար կարող է անարդյունավետ լինել մի քանի միլիոն դոլար ևս ծախսել վճիռը բողոքարկելու վրա, հատկապես, երբ Դատավորը վճռել է, որ իրենց սեփական իրավաբանական ծախսերը վճարելուց բացի, պարտավոր են փոխհատուցել նաև Ջերարդ Գաֆեսճյանի փաստաբանական ծախսերի մի մասը, որը կարող է զգալի գումար կազմել։ Այս միջոցները կարող էին առավել արդյունավետ օգտագործվել Վաշինգտոնում Համագումարի լոբբիստական գործունեությունը կրկին ակտիվացնելու համար կամ ֆինանսավորելու համար այլ արժանի ծրագրեր, ինչպիսին է Ցեղասպանության թանգարանը։
Համագումարի առաջնորդները չպետք է նաև իրենց ջանքերը վատնեն դատական գործը մամուլի միջոցով մի անգամ ևս դատելու վրա։ Անցած շաբաթ «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթը ստացել է խմբագրին ուղղված մի նամակ՝ Հայկական համագումարի հիմնական սատարողներ ազնիվ և բարերար մի զույգի անունից։ Նրանք իրենց անհամաձայնությունն էին հայտնում «Կա ժամանակ դատ բացելու և ժամանակ՝ համաձայնվելու» վերտառությամբ հոդվածիս կապակցությամբ։ Հետաքրքրական է, որ այս նամակի որոշ տողեր նման էին Համագումարի կողմից մեկ շաբաթ առաջ հրապարակված մամլո հաղորդագրությանը։ Իրականում, տեքստը նման էր փաստաբանի կողմից կազմված դատական գործի շարադրանքի, քան ընթերցողի կարծիքն արտահայտող նամակի։ Զարմանալիորեն, այս նամակն ուղարկվել է ԱՄՆ-ում և Կանադայում 10 հայկական թերթերի և կայքեջերի՝ խնդրելով նրանց հրապարակել դա որպես պատասխան իմ հոդվածին, որը սակայն լույս չէր տեսել այդ թերթերից շատերում:
Ես իսկապես հույս ունեմ, որ Համագումարի առաջնորդներն իզուր չվատնեն իրենց ջանքերը նամակագրական արշավներ կազմակերպելով և ապարդյուն բանավեճերի մեջ մտնելով մամուլի անդամների հետ, քանի որ ոչ մի իմաստ չկա թերթերի միջոցով դատավարությունը նորից կրկնելու։ Այս հարցն արդեն իսկ լուծվել է դատական կարգով՝ անկախ դաշնային դատավորի կողմից։
Այնուամենայնիվ, անցած շաբաթ վեճերի և մեղադրանքների տակ խորը թաքնված հույսի մի նշույլ հայտնվեց։ Հայկական համագումարի նախագահ պարոն Հրայր Հովնանյանը «Բաց նամակով» առաջարկեց, որ «միգուցե նա կարողանա համոզել բոլոր շահագրգիռ կողմերին համաձայնել բողոքարկում չներկայացնել», եթե պարոն Գաֆեսճյանը երաշխավորի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ստեղծումը։
Քանի որ պարոն Գաֆեսճյանն արդեն իսկ հայտնել է դատարանում նման պատրաստակամությունը, ժամանակն է վայր դնել սրերը և փորձել իրականացնել մեր հիմնական խնդիրը՝ հիմնել համահայկական մի մարմին, որը կստեղծի Հայոց ցեղասպանության թանգարանը Վաշինգտոնում մինչև 2015 թվականի ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։

A Glimmer of Hope, Amid the Discord On the Armenian Genocide Museum
In a recent column titled, "There is a Time to Sue and a Time to Settle," I urged the Armenian-American community to come together and launch the long-awaited Armenian Genocide Museum and Memorial in Washington, located two blocks from the White House.
I made that suggestion after a federal judge ruled that the Cafesjian Family Foundation is the rightful owner of the Museum buildings. Many Armenian-Americans were hopeful that the court’s verdict would put an end to several years of legal wrangling that delayed the development of the Genocide Museum and cost millions of dollars in attorney fees.
Although many in the Armenian community welcomed my call for a united effort to make the Museum a reality on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenian Assembly’s leadership disagreed, and proceeded to appeal the court’s verdict. Of course, the Assembly has the right to appeal, but doing so may not be the right course of action. Continuing the litigation would further delay the creation of an Armenian Genocide Museum in the nation’s capital, and undermine not only the interests of the Armenian-American community, but also the interests of the Assembly itself!
Members and supporters of the Assembly must be concerned about the insistence of some of their leaders to prolong this legal dispute. It would have been far more preferable to devote their limited resources to expand the organization’s social and political activities that have been considerably curtailed in recent years because of the economic downturn and the departure of key staff members from its offices in Washington, Los Angeles, and Yerevan. The organization’s finances were also impacted due to the loss of several Assembly donors after some of its leaders got involved in the highly controversial Turkish-Armenian Reconciliation Commission (TARC). The Assembly acknowledged that shortage of funds was the reason for its decision to withdraw from the United Armenian Fund, a coalition of seven largest Armenian-American philanthropic and religious organizations that has provided over $600 million of humanitarian aid to Armenia and Artsakh since the 1988 earthquake.
Under these circumstances, it may be counterproductive for the Assembly’s leaders to spend millions of more dollars to appeal the verdict, particularly since the Judge ruled that in addition to paying their own legal expenses, they have to reimburse Mr. Gerard Cafesjian for a portion of his attorney fees, which could be a substantial sum! Those funds could be better utilized to re-energize the Assembly’s lobbying work in Washington or to fund other worthy projects, such as the Genocide Museum.
The Assembly leaders also do not need to waste their efforts by re-trying their legal case in the media. The California Courier received last week a letter to the editor signed by a gracious and generous couple who are major supporters of the Armenian Assembly. They were expressing disagreement with my column titled, "There is a Time to Sue and a Time to Settle." Interestingly, parts of this letter bore some similarity to a press release issued by the Assembly a week earlier. In fact, the text reads more like a court brief drafted by an attorney than a letter expressing a reader’s opinion. The letter was sent to 10 Armenian newspapers and websites in the U.S. and Canada, asking them to publish it as a response to my column which did not appear in some of these news outlets.
I sincerely hope that the Assembly leaders are not engaged in wasteful efforts to conduct letter-writing campaigns in a vain attempt to win a war of words with the media, because there is no point in re-trying a lawsuit in the pages of a newspaper! That issue has already been settled in a court of law by an independent federal judge.
Nevertheless, a hopeful sign emerged last week, buried deep amid the disputes and recriminations. In an "Open Letter," Mr. Hirair Hovnanian, Chairman of the Armenian Assembly, suggested that he "may be able to convince all interested parties to agree not to file an appeal," if Mr. Cafesjian would guarantee the development of the Genocide Museum.
Since Mr. Cafesjian has already made such a commitment in court, the time has come to bury the hatchet, end all lawsuits and appeals, and go on with the important task of forming a pan-Armenian entity that would establish an Armenian Genocide Museum in Washington by April 24, 2015, the 100th anniversary of the Armenian Genocide.