Քննիչի խոստովանությունը. «Ես մեր աշխատանքը 2 եմ գնահատում»
Մանկավարժ Նադեժդա Պարոնյանն այցելել է «Հետքի» խմբագրություն՝ իր հետ բերելով ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում կատարած գաղտնի ձայնագրառումը: Նա ոստիկանություն է գնացել իր բողոքի հետքերով, եւ միացրած ձայնագրիչով մտել գործը քննող Գագիկ Ավագյանի աշխատասենյակ:
«Գնացել եմ զեկուցման մեր վարչություն: Ինձ (իմ վերադասը, իմ պետը) բանավոր ցուցում է տվել՝ կգնաս եւ շուտափույթ կհարուցես քրեական գործ, եթե նույնիսկ քննությամբ չպարզվի, կարող ես նորից կարճել, բայց հարուցիր (քրեական գործ)»,- լսվում է քննիչ Ավագյանի ձայնը:
Նադեժդա Պարոնյանի հետ կատարվածը եզակի դեպք չէ. նմանատիպ պատմությունները բազմաթիվ են՝ այլ գործող անձանց մասնակցությամբ: Պատմության, աշխարհագրության եւ իրավունքի ուսուցչուհին տնից զրկվելու վտանգի տակ է:
Գեղանուշ Եղյանը դիմել է Երեւանի Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան եւ պատմել, որ Նադեժդա Պարոնյանին հենց այնպես՝ առանց տոկոսի, գրավադրված բնակարանի դիմաց պարտքով գումար է տվել՝ սկզբում 10 միլիոն դրամ, հետո 1650 դոլար: Սակայն վերջինս տարբեր պատճառաբանություններով պարտքը չի վերադարձրել, բայց փոխարենն ինքը Պարոնյանին վստահել ու հավելյալ գումար է տվել՝ այս անգամ 13 հազար դոլար: Դատավոր Վլադիմիր Ասլանյանն այս պատմությանը հավատացել է, եւ Նադեժդա Պարոնյանի բացակայությամբ վճռել՝ վերջինիցս բռնագանձել 41 հազար 550 դոլարին համարժեք դրամ՝ գումարած Կենտրոնական բանկի սահմանած դրույքաչափով հաշվարկված տոկոսները:
Մինչդեռ Պարոնյանը հավատացնում է, որ իրականում Գեղանուշ Եղյանից տոկոսով գումար է վերցրել՝ մոտ 15 հազար դոլար՝ 1 տարի անց 26 հազար 900 դոլար վերադարձնելու պայմանով:
«Ես մայր գումարից մի բան էլ ավելի՝ 17 հազար 400 դոլար վերադարձրել եմ: Ժամկետը լրացել է, մնացածը չեմ կարողացել, բայց չեմ էլ հրաժարվել: Խնդրում էի վերադարձնել տանս սեփականության վկայականը, որ գոնե գրավով բանկից գումար վերցնեմ, այդ տոկոսները վճարեմ, իսկ ինքը (Գեղանուշ Եղյան) դիմեց դատարան ու դատը փախցրեց»,- ասում է Նադեժդա Պարոնյանը:
Նա վստահեցնում է, որ վճիռը կայացվել է կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա, քանի որ 41 հազար 550 դոլարի պարտքի մասին վկայող փաստաթղթի տակ դրված ստորագրությունները (իր, ամուսնու եւ դստեր) կեղծ են: Բայց փորձաքննությունը հիմնավորել է հակառակը:
«Փորձագետին կաշառել են, ամուսինս այդ ընթացքում հանրապետությունում չէր. ինչպե՞ս կարող են ստորագրություններն իրական լինել: Ես Գագիկ Ավագյանին խնդրել եմ գործի նյութերը, այդ թվում՝ այդ փաստաթուղթը տրամադրել, որ հանձնենք կրկնակի փորձաքննության: Բայց քննիչը ոչ մի թուղթ չտվեց»,- ասում է Պարոնյանը:
Այն բանից հետո, երբ Գեղանուշ Եղյանը դիմել է դատարան, Նադեժդա Պարոնյանը վաշխառության առնչությամբ ոստիկանությունում հաղորդում է տվել՝ միաժամանակ իրավապահներին տրամադրելով Եղյանի ձեռագրով կատարված հաշվարկները՝ վճարվելիք տոկոսների վերաբերյալ: «Նշանակեցին փորձաքննություն եւ հաստատվեց, որ դա իր (Գեղանուշ Եղյանի) ձեռանգիրն է»,- ասում է Պարոնյանը:
Վաշխառության մասին ներկայացրած հաղորդումից մոտ 4 ամիս անց մանկավարժ Պարոնյանը քննիչի աշխատասենյակում իմանում է, որ, ի վերջո, վերադասի՝ ոստիկանության Նոր Նորքի քննչական բաժնի պետ Մ. Վարդանյանի հանձնարարականով պետք է հարուցվի քրեական գործ: 51-ամյա կինն արտասվում է, իսկ քննիչն անմիջապես հավելում. «Շուտ եք հուզվում... Պետք չի (լացել), մերժած ա, հասկանո՞ւմ եք: Իսկ... Մեկ էլ ես զեկուցել եմ մեր դատախազություն, դատախազությունն արդեն գրավոր ցուցում է տվել՝ մերժել քրեական գործի հարուցումը»: Այնուհետեւ քննիչն անդրադառնում է քննչական գործողություններին եւ կատարված աշխատանքը գնահատում «2», քանի որ «սխալ աշխատանք ստացվեց»: Իսկ րոպեներ անց արդեն քննչական բաժնի պետ Վարդանյանը հորդորում է. «Թող 5 օր անցնի, դիմեք դատարան՝ նյութերի մերժման որոշման դեմ: Թող որոշումը վերացնեն, ուղարկեն ստեղ, մենք հարուցենք (քրեական գործ): Ես դրան կողմ եմ»:
Պարոնյանի փաստաբան Վարդան Զուռնաչյանը նշում է, որ ոչ միայն գործի նյութերից է երեւում, այլեւ վերոնշյալ ձայնագրությունն է փաստում՝ «քրեական գործ հարուցելու հիմքերը բավարար են, եւ քննիչն ինքը այդ մասով ունի ներքին համոզմունք»: Սակայն Նոր Նորքի քննչականում չեն հանդգնել գործը հսկող դատախազ Նարեկ Թոփուզյանի ցուցումին հակառակվել, այնինչ «քննիչը պետք է դատախազի ցուցումը բողոքարկեր՝ ելնելով հենց իր ներքին համոզմունքից»:
Փաստաբան Զուռնաչյանը դատարանի միջոցով գործի նյութերն արդեն ստացել է եւ պատրաստվում է փաստաթղթերի հետ կապված համապատասխան փորձաքննություններ անցկացնելու միջնորդություն ներկայացնել: Միաժամանակ նա դատական կարգով բողոքարկում է քննիչ Գագիկ Ավագյանի՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը:

Признание следователя: “Нашу работу я оцениваю на “2”
Педагог Надежда Паронян пришла в редакцию “Hetq” с аудизаписью, сделанной скрыто в отделении полиции ереванского административного района Нор Норк. В полицию она отправилась по следам своей жалобы и в кабинет следователя Гагика Авакяна зашла с уже включенным диктофоном.
«Я пошел в управление докладывать. Мой шеф, мой начальник дал мне устное поручение: пойдешь и в срочном порядке возбудишь уголовное дело. Если даже в ходе следствия не выяснится, можешь снова закрыть (уголовное дело. – А.Д.), но обязательно возбуди»,- слышится голос следователя Авакяна.
То, что произошло с Надеждой Паронян, не единичный случай, аналогичные истории происходят очень часто. Дело в том, что учительница истории, географии и права может лишиться своей квартиры.
Гегануш Егиян обратилась в суд общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен, где рассказала, что, взяв в залог квартиру, дала в долг Надежде Паронян без процентов сперва 10 млн драмов, а затем – 1650 долларов. Однако Паронян под различными предлогами не возвращала деньги. Несмотря на это, Гегануш Егиян отнеслась к Паронян с доверием и передала ей дополнительную сумму – на этот раз 13 тысяч долларов. Судья Владимир Асланян поверил в эту историю и в отсутствие Н. Паронян взыскал с нее сумму, эквивалентную 41 тыс. 550 долларам плюс проценты, рассчитанные по установленной Центробанком процентной ставке.
Между тем, как уверяет сама Надежда Паронян, деньги – около 15 тысяч долларов – она взяла у Гегануш Егиян под проценты с условием вернуть через год 26 тысяч 900 долларов.
“Я вернула даже больше основной суммы – 17 тысяч 400 долларов. Когда срок истек, я не смогла выплатить остальную сумму, но и не отказывалась от нее. Просила вернуть мне свидетельство о собственности на квартиру, чтобы заложить ее и взять в банке деньги для выплаты процентов. Однако она (Гегануш Егян. – А.Д.) обратилась в суд и выиграла дело”,- говорит Надежда Паронян. Она уверяет, что судебное решение было принято на основе фальшивых документов, поскольку подписи (ее, мужа и дочери), поставленные под документом о задолженности в размере 41 тыс. 550 долларов, были подделаны. Однако экспертиза показала обратное.
“Они подкупили эксперта. Каким образом подписи могут быть подлинными, если в тот период мой муж отсутствовал из страны? Я попросила Гагика Авакяна предоставить материалы дела, в том числе этот документ, чтобы провести повторную экспертизу. Однако никаких бумаг он мне не дал”,- сказала Надежда Паронян.
После того, как Гегануш Егян обратилась в суд, Паронян обратилась в полицию с сообщением о ростовщичестве, а также передала правоохранителям расчеты подлежащих выплате процентов, которые были сделаны рукой Егян. “Была назначена экспертиза, которая показала, что это ее почерк”,- отметила Паронян.
Спустя 4 месяца после представления сообщения о ростовщичестве педагог Надежда Паронян в кабинете следователя узнала о том, что по поручению начальника следственного отдела полиции Нор Норка М.Варданяна наконец должно быть возбуждено уголовное дело. От радости 51-летняя женщина прослезилась, однако следователь сразу сказал ей: “Рано обрадовались, не надо (плакать), отказано, понимаете?.. Я доложил прокуратуре, а прокуратура дала письменное распоряжение: в возбуждении уголовного дела отказать”. Затем следователь, касаясь проделанной ими работы, оценил ее на “2”. “Неправильно работали” ,- заявил он. А через несколько минут уже начальник следственного отдела посоветовал Надежде Паронян: “Дней через пять обратитесь в суд с жалобой на решение об отклонении материалов. Пусть отменят решение, направят сюда, и мы возбудим (уголовное дело)”.
Адвокат Н.Паронян Вардан Зурначян отмечает, что “наличие достаточных оснований для возбуждения уголовного дела видно не только по материалам дела, но и по вышеупомянутой аудиозаписи, и “внутренне следователь в этом убежден”. Однако в следственном отделе полиции Нор Норка не осмелились пойти против указания осуществляющего надзор над делом прокурора Нарека Топузяна. “Между тем следователь, исходя из своего внутреннего убеждения, должен был обжаловать указание прокурора”,- отметил адвокат.
Вардан Зурначян уже получил через суд материалы дела и собирается представить ходатайство о проведении соответствующих экспертиз. Одновременно он в судебном порядке обжалует решение следователя Гагика Авакяна об отказе в возбуждении уголовного дела.