Հրանտ Բագրատյան. «Վարչապետը մինչեւ նախագահին, ժողովրդին չկործանի, չի գնա»
ՀՀ կենտրոնական բանկի 2011 թվականի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը բավականին կոպիտ ելույթ ունեցավ: Նա «կատարյալ աղբ» որակեց այդ հաշվետվությունը եւ դրա համար բերեց մի շարք փաստարկներ:
Ըստ պատգամավորի՝ Կենտրոնական բանկը լկտիացել է այն բանից հետո, երբ Սահմանադրության 83.3 հոդվածով կենտրոնական բանկի հիմնական խնդիրների մեջ մտավ գների կայունացման ապահովումը:
Հրանտ Բագրատյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին գները իրականում չեն կայունացել, քանի որ միջին գնաճը 7.7 % է, իսկ կենտրոնական բանկի 12-ամսյա գնաճը 4.7% է: «Բայց նույնիսկ այդ 7.7 %-ը վստահելի չէ եւ հավատ չի ներշնչում»,-ավելացրեց պատգամավորը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այսօրվա բանկային համակարգը ծանրացել է տնտեսության վրա, առեւտրային բանկերը բավականին գերշահույթներ են ստանում: Հրանտ Բագրատյանի ասելով՝ բանկերը վարկերը տալիս են դոլարով եւ տոկոսադրույքները պահանջում են դրամով, չհաշված, որ տոկոսադրույքն էլ բավականին բարձր է: «Եթե ուզում եք բանկիր դառնալ, ընդունվեք գյուղինստիտուտ կամ անասնաբուժական ֆակուլտետ: Կենտրոնական բանկը թարախապալարի նման խոչընդոտում է տնտեսության զարգացմանը»,-ավելացրեց նախկին վարչապետը:
Հրանտ Բագրատյանը բավականին կոպիտ արտահայտվեց նաեւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հասցեին: Ըստ նրա՝ վարչապետը մինչեւ երկրի նախագահին, ժողովրդին չկործանի, պաշտոնից չի հեռանա:
Հրանտ Բագրատյանը կոչ արեց գլխավոր դատախազությանը զբաղվել Կենտրոնական բանկի միջոցով միլիարդավոր դրամների անհետացման գործերով, ոչ թե ընկնել Վարդան Օսկանյանի հետեւից, թե ինչպես ծախսի իր գումարները:

Грант Багратян: “Пока премьер не угробит президента и народ, он не уйдет со своего поста”
В ходе обсуждения отчета о выполнении программы денежно-кредитной политики Центрального банка за 2011 г. довольно жестко выступил депутат оппозиционной парламентской фракции Армянского национального конгресса, бывший премьер-министр Грант Багртян. Он назвал этот отчет “настоящим мусором” и в доказательство своих слов привел несколько аргументов.
По словам Багратяна, Центробанк обнаглел после того, как в соответствиии со ст.83,3 Конституции РА в перечень основных задач ЦБ было включено обеспечение стабилизации цен.
На самом деле в последние годы цены не стабилизировались, поскольку средний показатель роста цен составляет 7,7%, а 12-месячный показатель ЦБ – 4,7%, отметил депутат, добавив, что “даже эти 7,7% не внушают доверия”.
Грант Багратян отметил, что сегодняшняя банковская система – тяжелое бремя для экономики, коммерческие банки получают сверхприбыли. Банки, по словам экс-премьера, выдают кредиты в долларах, а проценты требуют в драмах, не говоря уже о высоких процентных ставках. «Центральный банк, как гнойник, препятствует развитию экономики»,- заявил Г.Багратян.
Достаточно резко он высказался и в адрес главы правительства Тиграна Саркисяна. «Пока премьер не угробит президента и народ, он не уйдет со своего поста»,- сказал депутат-оппозиционер.
Грант Багратян также призвал Генпрокуратуру заняться делами об исчезновании посредством ЦБ миллиардов драмов, а не следить за тем, как Вардан Осканян тратит свои деньги.