Առանձին քրեական գործ` Վարդենիսի հոգեբուժարանի հիվանդներին շահագործելու դեպքի առթիվ (լրացված)
Գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ' Վարդենիսի տուն-ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 հիվանդներին շահագործելու դեպքի առթիվ հարուցվել է առանձին քրեական գործ՝ 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով:
Գլխավոր դատախազությունը հաղորդում է, որ հոդվածի ստուգմամբ պարզվել են նաեւ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 անձանց շահագործման դեպքեր: Ըստ նախապատրաստված նյութերի՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, աշխատանքային թերապիայի անվան տակ 2012 թվականի մայիսի 16-ից նյարդահոգեբանական տուն ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող, ծանր հիվանդությամբ տառապող, հոգեկան հիվանդության հետևանքով իրենց արարքի բնույթն ու նշանակությունը մասամբ գիտակցող 4 անձանց մինչև 2012 թվականի սեպտեմբերի 18-ը շահագործել է: Մասնավորապես՝ ամիսներ շարունակ նրանց ներգրավել է' տուն ինտերնատից շուրջ 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ներքին Շորժա գյուղում սեփական, ինչպես նաև տուն-ինտերնատին պատկանող շուրջ 70 գլուխ խոշոր և շուրջ 130 գլուխ մանր եղջերավոր անասուններ արածացնելու, նրանց կթելու, անասնագոմը մաքրելու և այլ հարկադիր աշխատանքներ կատարելու մեջ:
«Նկատի ունենալով, որ տվյալ պարագայում ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գործողություններում առկա են պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով մի քանի անձանց աշխատանքային շահագործման ենթարկելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա.Թամազյանի որոշմամբ 03.10.12թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով: Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանություն՝ նախաքննություն իրականացնելու»-հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:
Հիշեցնենք, որ ևս մեկ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի (Յուրացնելը կամ վատնելը) 2-րդ մասի առաջին եւ երրորդ կետերով: ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության և Վարդենիսի բաժնի ծառայողները հոկտեմբերի 3-ին պարզել են նաև, որ տուն-ինտերնատի տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանը ս/թ. ապրիլից մինչև սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում յուրացրել է կազմակերպությանը հատկացված 3.100 լիտր բենզինը' նշված ՊՈԱԿ-ին պատճառելով 1.302.000 դրամի նյութական վնաս:

Возбуждено уголовное дело по факту эксплуатации больных психиатрической больницы Вардениса
Решением заместителя Генпрокурора РА по факту эксплуатации четырех больных, находящихся на попечении варденисского дома-интерната, возбуждено отдельное уголовное дело по пп. 1 и 3 ч.2 ст.132.2 УК РА. Об этом “Hetq” сообщила пресс-секретарь Генеральной прокуратуры РА Сона Трузян.
По сообщению Генпрокуратуры в результате проверки изложенных в статье фактов выявлены также случаи эксплуатации директором ГНКО четырех лиц, находящихся на попечении интерната. Согласно подготовленным материалам, директор ГНКО “Варденисский психоневрологический дом-интернат” Министерства труда и по социальным вопросам РА, используя свое должностное положение, с 16 мая 2011 г. до 18 сентября 2012 г. под предлогом трудовой терапии эксплуатировал четырех лиц, страдающих тяжелым заболеванием и вследствие душевной болезни частично осознающих характер и значение своих действий. В частности, на протяжении многих месяцев в селе Неркин Шоржа, расположенном почти в 30 км от дома-интерната, их привлекали к уходу за 70 головами крупного и 130 головами мелкого рогатого скота – выпасу, дойке, чистке хлева и выполнению других принудительных работ.
«В связи с тем, что в данном случае в действиях директора ГНКО присутствуют признаки преступления – трудовой эксплуатации нескольких лиц путем использования должностного положения, по решению заместителя Генерального прокурора РА А.Тамазяна 03.10.12 г. было возбуждено уголовное дело по пп.1 и 3 ч.2 ст.132.2 УК РА. Уголовное дело направлено в Полицию РА для проведения предварительного следствия»,- сообщает Генпрокуратура РА.
Напомним, что еще одно уголовное дело было возбуждено по пп. 1 и 3 ч.2 ст. 179 УК РА (хищение или растрата). 3 октября Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА и сотрудники отделения полиции Вардениса выяснили также, что с апреля по сентябрь с.г. директор дома-интерната Нвер Ованнисян присвоил 3.100 литров бензина, причинив вышеупомянутой государственной некоммерческой организации материальный ущерб на сумму 1.302.000 драмов. Нвер Ованнисян задержан.