Օքսֆամի աջակցությամբ Վայոց Ձորում բացվեց առաջին գյուղական հյուրատունը. Հերմոնում նշեցին «Բերքի տոնը»
Վայոց Ձորի մարզի Հերմոն գյուղում երեկ տեղի ունեցավ գյուղական հյուրատան բացման, «Բերքի Տոնի» և «Վայոց Ձորի ավանդական խոհանոցի» տոնահանդեսը: Միջոցառումն իրականացվեց Օքսֆամի «Կայուն Կենսապահովման Ծրագրի» շրջանակներում` մարզային գործընկեր «Աշխատանք և հայրենիք» ՀԿ-ի կողմից:
«Բերքի Տոնի» և «Վայոց Ձորի ավանդական խոհանոցի» տոնահանդեսը տեղի ունեցավ Հերմոն գյուղի բնակիչ Սաhակ Հովհաննիսյանի տան հարակից այգում: Սահակը` Օքսֆամի կողմից իրականացվող «Կայուն Կենսապահովման Ծրագրի» շրջանակներում` «Նոր Հորիզոն» հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ կարողացել է վերանորոգել իր տունը և ծառայեցնել այն հյուրընկալության նպատակներով` դրանով իսկ նպաստելով Վայոց Ձորի գյուղական համայնքներում ագրոտուրիզմի զարգացմանը:
Միջոցառմանը կմասնակցեցին Եղեգիս, Հերմոն, Գոմք, Զեդեա և Ազատեկ շահառու գյուղերի 5 կանանց կոոպերատիվներից 30 ներկայացուցիչներ, ովքեր ներկայացրեցին իրենց գյուղերին բնորոշ բերքն ու բարիքը և ագրո-էկոտուրիզմի հնարավորություններն իրենց գյուղում: Յուրաքանչյուր գյուղ ներկայացրեց նաև տեղական խոհանոցին բնորոշ ճաշատեսակներ: Հյուրերը մասնակցեցին նաև ավանդական լավաշի թխման արարողությանը: Միջոցառումն ուղեկցվեց մանկական պարային խմբերի համերգով:

Harvest and Traditional Cuisine Festival in Vayots Dzor
“Harvest and Vayots Dzor Traditional Cuisine” festival and opening ceremony of the first bed &breakfast facility in rural area of Vayots Dzor was held on October 4th in Hermon village of Vayots Dzor Marz.
The event was organized by “Work and Motherland” NGO - the Oxfam’s partner in Vayots Dzor within the framework of Oxfam’s “Sustainable Livelihoods” Programme.
The “Harvest and Vayots Dzor Traditional Cuisine” festival was celebrated in the garden adjacent to Hermon’s resident Sahak Hovhannisyan’s house. Within the framework of Oxfam’s “Sustainable Livelihoods” Programme and with the financial support from the “New Horizon” Fund, Sahak Hovhannisyan was able to renovate his house and turn it into a hospitality facility thus contributing to the development of agro tourism in the rural communities of Vayots Dzor.
More than 30 representatives of 5 women’s cooperatives operating in the villages of Yeghegis, Hermon, Gomk, Zedea and Azatek targeted by the programme participated at the event and exhibited products and goods grown in their villages, as well as presented opportunities of agro tourism development in their villages. Each village presented a dish typical to their local cuisine. The guests enjoyed traditional lavash baking ceremony. Children’s dance ensembles performed at the event.