Ինչպե՞ս արժանապատվորեն հաղթահարել «Սիվիլիթասի» գործը
Մայիսի վերջերից, երբ հայտնի դարձավ, որ «Սիվիլիթասի» և նրա հիմնադիր Վարդան Օսկանյանի դեմ «գործ» է սարքվել, անցել է արդեն ավելի քան չորս ամիս: Այս ընթացքում ես, որպես լրագրող, ավելի քան հիսուն հոդված եմ գրել հայկական մամուլում, պատրաստել ռադիոռեպորտաժներ, որպես փորձագետ հարցազրույց տալու նպատակով մի քանի անգամ հրավիրվել հեռուստաընկերություններ:
Այս ընթացքում ես ոչ մի անգամ չեմ խոսել «գործի» մասին մեկ հիմնական պատճառով. որքան էլ դու հավասարակշիռ և օբյեկտիվ լինես (սա բացառապես ի´մ կարծիքն է՝ իմ մասին), միևնույնն է, ընթերցողի և հանրության ընկալումը այլ է լինելու միայն այն պատճառով, որ դու «Սիվիլիթասի» մաս ես կազմում:
Երեկ իմ 9-ամյա որդին մտահոգվեց, թե հնարավոր է ինձ հեռացնեն աշխատանքից: Նա նաև ասաց, որ ուսուցչուհիներից մեկը հարցրել է՝ քո հայրը դեռ աշխատում է՞ «Սիվիլիթասում»:
Այսպիսով, արտագաղթից արյունաքամ լինող Հայաստանում թիվ մեկ թեման «Սիվիլիթասն» ու Վարդան Օսկանյանն են:
Ես այս կարճ գրության մեջ էլ չեմ անդրադառնա «գործին», թեև ներսից գիտեմ ավելին, քան թեմայով գրող լրագրողները:
Ինձ մտահոգում է այլ բան. ինչպե՞ս է հնարավոր հաղթահարել ոտից գլուխ փչված «գործը»: Հաղթահարել այնպես, որպեսզի ոչ գործ «սարքողները» զրկվեն աշխատանքից և արտագաղթեն Հայաստանից, ոչ էլ «Սիվիլիթասն» ու Վարդան Օսկանյանը «հաղթանակած» դուրս գան: Ինչպե՞ս է հնարավոր պայթեցնել վտանգավոր բաղադրությամբ այս փուչիկը, որպեսզի վնասը լինի նվազագույն Հայաստանի միջազգային վարկի, Հայաստանի իշխանությունների, Վարդան Օսկանյանի, «Սիվիլիթասի» և իմ 9-ամյա որդու համար:
Ես կարծում եմ, որ win-win (անգլերենից թարգմանաբար՝ երբ որևէ գործում կողմերը շահած են դուրս գալիս) իրավիճակ ունենալու համար պետք է այս «գործը» լռելյայն, առանց պայմանավորվածության սառեցնել: Դեպքերի մյուս բոլոր զարգացումների դեպքում ունենալու ենք lose-lose (անգլերենից թարգմանաբար՝ երբ որևէ գործում կողմերը պարտված են դուրս գալիս) իրավիճակ:
Հիմա շատերը, այդ թվում իմ գործընկեր լրագրողների մի մասը, այս «գործի» մասին գրելիս հղում են անում իրավունքին ու օրենքներին: Եղբա´յր, ի՞նչ իրավունք ու օրենք, երբ «գործը» սարքված է և սարքված է քաղաքական նպատակներով: Հասկանալի է նաև, որ երկրի բարձրագույն իշխանական վերնախավի և ՀՀԿ-ի մի մասը հոգեկան բավարարություն են ստանում: «Սարքված» քաղաքական գործը հաղթահարելու համար պետք է քաղաքական կամք, տվյալ դեպքում. առաջին՝ «պատերազմի» դադարեցում լրատվամիջոցներում, երկրորդ՝ անլուր պայմանավորվածություն «գործը» անժամկետ սառեցնելու մասին:
Իսկ եթե իշխանության ամենավերին օղակներում որոշել են, որ «գործը» հասցնելու են իրենց համար հաղթական ավարտի և Օսկանյանը պետք է «նստի», ապա սա խոսակցության այլ թեմա է:
լրագրող, «Սիվիլիթասի» փորձագետ
Հ. Գ. 1- Այս գրությունը շարադրելու ընթացում բովանդակության և որևէ այլ մանրամասներ չեն քննարկվել ոչ Վարդան Օսկանյանի, ոչ էլ «Սիվիլիթասի» տնօրեն Սալբի Ղազարյանի հետ:
Հ. Գ. 2- Հայաստանի գլխավոր դատախազին քրիստոնեաբար (քանի որ նրան հաճախ եմ տեսնում եկեղեցիների մոտ) խնդրում եմ այլևս իմ շահերը չպաշտպանել Վարդան Օսկանյանի «ոտնձգություններից»:

Как достойно преодолеть дело “Сивилитаса”?
С конца мая, когда стало известно, что против фонда “Сивилитас” и его основателя Вардана Осканяна сфабриковано “дело”, прошло уже четыре месяца. За это время я как журналист опубликовал в армянской прессе более пятидесяти статей, поготовил радиорепортажи, несколько раз приглашался телекомпаниями для того, чтобы дать интервью в качестве эксперта.
За это время я ни разу не говорил о “деле” по одной основной причине: каким бы ты объективным и взвешенным ни был (это исключительно мое мнение о себе), все равно восприятие читателя и общественности будет другим только потому, что ты составляешь часть “Сивилитаса”.
Вчера мой 9-летний сын с тревогой поинтересовался, могут ли меня уволить с работы. Он также сказал, что одна из учительниц спросила его: твой отец еще работает в “Сивилитасе”?
Итак, в истекающей кровью из-за эмиграции Армении темой номер один являются “Сивилитас” и Вардан Осканян.
В этой небольшой заметке тоже я не буду касаться “дела”, хотя знаю изнутри больше, чем пишущие на эту тему журналисты.
Меня беспокоит другое: как преодолеть дутое от начала до конца “дело”? Преодолеть так, чтобы ни сфабриковавшие дело лица не лишились работы и не эмигрировали из Армении, ни “Сивилитас” и Вардан Осканян не вышли из всего этого “победителями”. Как взорвать этот мыльный пузырь с опасным содержимым с минимальным для международного имиджа Армении, властей страны, Вардана Осканяна, “Сивилитаса” и моего 9-летнего сына ущербом?
Я думаю, что для создания ситуации win-win (в английском это означает, что в каком-либо деле стороны остаются в выигрыше) необходимо уладить это “дело” молча, заморозить его без договоренностей. При любом другом развитии событий мы будем иметь ситуацию lose-lose (в английском это означает, что в каком-либо деле стороны остаются в проигрыше).
Сейчас многие, в том числе часть моих коллег-журналистов, касаясь этого “дела”, ссылаются на право и законы. Но позвольте, какое право и какие законы, если “дело” сфабриковано и сфабриковано в политических целях? Понятно также, что высшая властная элита и часть РПА испытывают душевное удовлетворение. Для преодоления сфабрикованного политического “дела” нужна политическая воля: в данном случае это, во-первых, прекращение “войны” в СМИ, во-вторых – молчаливая договоренность о бессрочном замораживании “дела”.
Если же в высших звеньях власти решили довести это “дело” до победного для себя конца и обязательно “посадить” Осканяна, то это уже другой разговор.
Татул Акопян
журналист, эксперт фонда “Сивилитас”
P.S В ходе изложения этой заметки какие-либо детали, в том числе детали содержания, не обсуждались ни с Варданом Осканяном, ни с директором “Сивилитаса” Салби Казарян.
P.P.S. Генерального прокурора Армении я по-христиански (поскольку часто вижу его возле церквей) прошу впредь не защищать мои интересы от “посягательств” Вардана Осканяна.