«Տաշիրը» Իսահակյանի անվան գրադարանին նվիրաբերեց 25 համակարգիչ
Երևանի Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի առաջնային խնդիրներից  մեկը համարվում է Երևան քաղաքի ազգաբնակչության, նաև այլ տարածաշրջանների` Երևանում սովորող և աշխատող քաղաքացիների համար  անվճար արագ և մատչելի գրադարանային տեղեկատվություն տրամադրելը և այդ նպատակով մինչև տարեվերջ ծրագրել է ստեղծել Երևան քաղաքի տարբեր մասերում գործող գրադարանների միասնական էլեկտրոնային ավտոմատացված ցանց` ֆոնդերի միասնական օգտագործման համակարգով:
Այս մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեցին գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանը և ԱԺ պատգամավոր Կարեն Կարապետյանի գրասենյակի ղեկավար Արտակ Ճաղարյանը:
Հասմիկ Կարապետյանը նշեց, որ նշյալ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ համակարգչային տեխնիկա ձեռք բերելու նպատակով գրադարանը դիմել է տարբեր կազմակերպությունների և հիմնադրամների: Սակայն Ավ.Իսահակյանի անվան ԿԳ-ին օգնության ձեռք է մեկնել միայն «Տաշիր» բարեգործական   հիմնադրամը՝ Կարեն և Սամվել Կարապետյանների գլխավորությամբ, հայտնի կրթության, գիտության, մշակույթի և այլ բնագավառներում իր բարեգործական նախաձեռնություններով: Հիմնադրամը իսահակյանցիների մասնագիտական տոնի՝  «Գրադարանավարի օրվա » /հոկտեմբերի 7/  կապակցությամբ գրադարանին  է նվիրաբերել  25  միավոր նորագույն  համակարգչային  տեխնիկա`վերոհիշյալ  ծրագրի  իրականացման  նպատակով:
Կարեն Կարապետյանի գրասենյակի ղեկավար Արտակ Ճաղարյանը շեշտեց, որ ընթերցողների սպասարկման, ինչպես նաև ֆոնդերի օգտագործման միասնական էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը չափազանց կարևոր խնդիր է, ուստի Ավետիք Իսահակյանի անվան գրադարանի խնդրանքը՝ այդ նպատակով տրամադրել 20-25 համակարգիչ, Կարապետյանների ընտանիքի կողմից երկար չի քննարկվել: Ա. Ճաղարյանը նաև նշեց, որ այս նախաձեռնությունը ևս «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի գործունեության հավատամքի շրջանակներում է, այն է՝ աջակցել թե կոնկրետ գրադարանին, թե ընթերցողներին, թե պետությանը:

“Ташир” подарил библиотеке им. Исаакяна 25 новейших компьютеров
Одной из первичных задач ереванской центральной библиотеки им. Аветика Исаакяна уже многие годы является бесплатное предоставление необходимой информации населению города Ереван, а также студентам и работникам из других областей в быстрой и доступной форме. С этой целью до конца текущего года руководством библиотеки запланировано создание единой электронной автоматизированной сети с системой совместного использования фондов библиотек, находящихся в разных концах города.
Об этом было объявлено сегодня в течение совместной пресс-конференции директора библиотеки Асмик Карапетян и руководителя аппарата депутата НС РА Карена Карапетяна Артаком Чагаряном.
В своей речи Асмик Карапетян отметила, что для осуществления данных программ и покупки необходимой компьютерной техники библиотека обращалась к различным предприятиям и благодворительным организациям, однако, готовность помочь изъявил лишь благотворительный фонд “Ташир” во главе с братьями Кареном и Самвелом Карапетян, которые известны своей постоянной поддержкой сферам образования, науки, культуры и т.д.
Благотворительный фонд подарил центральной библиотеке им. Аветика Исаакяна 25 новейших компьютеров в связи с профессиональным праздником работников библиотеки “Днем библиотекаря” (7 октября).
Руководитель аппарата депутата НС РА Карена Карапетяна Артак Чагарян отметил, что создание фондов в единой электронной автоматизированной сети приведет к облегчению пользования библиотечными услугами, и именно поэтому просьба библиотеки им. А. Исаакяна об оснащении 25-ю компьютерами не стала обсуждаться союзом попечителей слишком долго. А. Чагарян также отметил, что данная инициатива продолжает традиции фонда “Ташир” и направлена на поддержку не только конкретной библиотеки, но и ее читателей и нашего государства.