Գոմեշի մսի գործով մեղադրյալը Կապանի մսի կոմբինատի տնօրենն է
«Հետքի» աղբյուրի փոխանցմամբ՝ բանակում հայտնաբերված գոմեշի մսի հայտնի քրեական գործով մեղադրյալը կապանցի գործարար Ալբերտ Օհանջանյանն է՝ «Ա. Օհանջանյան» ՍՊԸ-ի ղեկավարը: Նա առավել հայտնի է իբրեւ Կապանի մսի կոմբինատի տնօրեն: Հետաքրքիր է, սակայն, որ պետռեգիստրի տվյալներում ՍՊԸ-ի հիմնադիր է նշված Ալբերտ Օհանյանը: Ընդ որում՝ իրավաբանական անձը նախկինում կոչվել է «Ա. Օհանջանյանի «միս»» ԱՁ: Ընկերությունը զբաղվում է տարբեր տեսակի պահածոների (ընկույզ, ծիրան, կեռաս), օշարակների, մարինադների արտադրությամբ:
Ի դեպ, օգոստոսին «168 ժամը» գրեց, որ մսի կոմբինատի շենքերը, ըստ լուրերի, գնել է գործարար, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը, ով պատրաստվում է այդտեղ տեղափոխել Քաջարան գյուղի բնակիչներին: Խոսքը Կապան մտնող մայրուղու ձախ կողմում գտնվող կոմբինատի մասնաշենքերի մասին է: Իսկ «Ա. Օհանջանյան» ՍՊԸ-ին պատկանող մյուս կառույցները գտնվում են քաղաքի մուտքի մոտ:
Մեր աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Օհանջանյանը բանակի հետ համագործակցել է մսի ոլորտում: Չնայած նախկինում ընկերությունը զինված ուժերին նաեւ մսամթերք՝ երշիկեղեն է մատակարարել:
Ասում են՝ Օհանջանյանը հարգված ու ճանաչված անձնավորություն է հարազատ քաղաքում, Կապանի հարուստներից մեկն է, ու նրան ճանաչողները զարմացել են, երբ տեղեկացել են, որ գործարարի անունը կապվում է քրեական պատմության հետ: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ 57-ամյա Օհանջանյանը երբ իմացել է, թե իրեն պետք է կալանավորեն, սրտի կաթված է ստացել եւ տեղափոխվել հիվանդանոց: «Հետքի» կապանյան աղբյուրներն էլ տեղեկացնում են, որ գործարարը սրտի վիրահատության էր ենթարկվել, բայց դա եղել է վաղուց:
Նա զբաղվել է Ուկրաինայից տավարի մսի ներկրմամբ, սակայն ՊՆ-ին վաճառել է հնդկական գոմեշի միս: Դա եղել է երկու անգամ, մի անգամ՝ 12.000 տ, մեկ այլ անգամ՝ 8.000: Տավարի միս ներկրողի կողմից գոմեշի միս վաճառելը կարող է մի փոքր տարօրինակ թվալ, սակայն պարզվում է, որ Օհանջանյանը քավոր-սանիկական հարաբերությունների մեջ է «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ-ի տերերի հետ, որոնք գոմեշի միս են ներկրում Հնդկաստանից: Այս ՍՊԸ-ն վերջին 21 ամսում ներկրել է 1.914 տ միս, սակայն գոմեշի մսի գործում նորեկ չէ: Մասնավորապես, 2008-ին եւ 2009-ի առաջին կիսամյակում «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ընկերությունը Հայաստան է բերել 732 տ գոմեշի միս: «Արմեն-Համիկ եղբյարներ» ընկերության տերերը, ըստ պետռեգիստրի, երեք հոգի են՝ Էդիկ Հովհաննիսյանը, Հայկ Մարգարյանը, Վահե Շխրտմյանը: Այս անունները ոչինչ չեն ասում: Նախ նշենք, որ ընկերությունն առավել հայտնի է «Օրիգինալ» սուրճով, ինչպես նաեւ մետաղե կղմինդրների ու պրոֆիլների արտադրությամբ: Ու պատահական չէ, որ Կոտայքի մարզի Գեղաշեն գյուղում գործող ընկերության իրական տիրոջը ճանաչում են իբրեւ «Կոֆեի» Արթուր: Վերջինիս «տանիքն» էլ հայտնի նախկին գեներալներից մեկն է (բայց ոչ Արշալույս Փայտյանը):
Այդուհանդերձ, Օհանջանյանի կողմից ՊՆ-ին վաճառած գոմեշի մսի ծավալը բավականին մեծ է՝ 20.000 տ, եթե համեմատության համար ասենք, որ, ըստ վերջերս կառավարությունում ՍԱՊԾ պետ Աբրամ Բախչագուլյանի հնչեցրած թվերի, 2011-ին եւ 2012-ի առաջին 9 ամսում ներկրվել է 15.610 տ գոմեշի միս: 2008-ին եւ 2009-ի առաջին կիսամյակում էլ, ՊԵԿ-ի տվյալներով, Հնդկաստանից ներկրվել է 19.812 տ միս: Այսինքն՝ Օհանջանյանը բանակին վաճառել է այնքան միս, որքան 1,5 տարում ներկրում են գոմեշի մսով զբաղվող ընկերությունները: Այստեղ մի քանի տարբերակ կարող է լինել: Օրինակ՝ այն, որ ներկրողները ավելի փոքր թվեր են ներկայացնում, քան իրականում անցկացնում են մաքսային սահմանով: Այս համատեքստում հետաքրքիր է այն, որ նախաքննություն իրականացնող ՊՆ քննչական ծառայության աշխատակից Մերի Սարգսյանը վերջերս հայտնել էր «Հետքին». «Քրեական գործով կատարվում է բազմակողմանի, լրիվ քննություն: Եվ ոչ միայն այն ուղղությամբ, ինչի կապակցությամբ (ստուգումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումների) քրեական գործը հարուցվել էր, այլ նաեւ, օրինակ, հարկերից ու պարտադիր այլ վճարումներից խուսափելու»: Ի՞նչ հարկերի եւ այլ վճարումների մասին է խոսքը. նախաքննական մարմինը գերադասում է չբացել փակագծերը: Այդուհանդերձ, մեր աղբյուրը հայտնում է, որ այս պատմությունը բավականին խորն է ու կազմված է մի քանի դրվագներից:
Հիշեցնենք, որ գոմեշի մսի գործի՝ հասարակական հնչեղություն ստանալուց հետո սեպտեմբերի 6-ին երկրի ղեկավարի հրամանագրով պաշտոնանկ արվեց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը, ով պատասխանատու էր բանակի սպառազինության եւ գնումների համակարգի համար: Հետո նախագահը նաեւ նշեց, որ Փայտյանը 200.000 դոլար «պարտք» է վերցրել մատակարարից: Արժե հիշել, որ Փայտյանը 2003-2005 թթ. եղել է ԶՈւ առաջին բանակային կորպուսի հրամանատարը: Այս միավորումը ներառում է նաեւ Կապանում տեղակայված ստորաբաժանումները: Գեներալ Փայտյանի ու կապանցի գործարար Օհանջանյանի հնարավոր կապը թերեւս երկրորդական դեր չի խաղացել հենց «Ա. Օհանջանյան» ՍՊԸ-ից մեծածավալ գնումներ կատարելու հարցում:

Обвиняемый по делу о буйволином мясе – директор капанского мясокомбината
По сообщению источников “Hetq”, обвиняемым по нашумевшему делу о поставках армии буйволиного мяса является предприниматель из Капана, руководитель ООО “А.Оганджанян” Альберт Оганджанян. Он больше известен как директор капанского мясокомбината. Примечательно, однако, что по данным госрегистра учредителем ООО указан Альберт Оганян. При этом ранее юридическое лицо называлось “ИП “Мясо А.Оганджаняна”. Компания занимается производством различных консервов, сиропов, маринадов.
Отметим, что в августе газета “168 жам” сообщила, что по слухам принадлежащие комбинату здания приобрел директор Зангезурского медно-молибденового комбината Максим Акопян, который собирается переселить туда жителей села Каджаран. Речь идет о корпусах комбината, находящегося по правую сторону от ведущей в Капан автомагистрали. А принадлежащие ООО “А.Оганджанян” остальные строения находятся у входа в город.
По сообщению нашего источника, Оганджанян сотрудничал с армией в вопросе поставок мяса. Ранее компания поставляла вооруженным силам колбасные изделия.
Говорят, что в родном городе Альберт Оганджанян – известная и уважаемая всеми личность, один из самых состоятельных людей. И когда стало известно, что имя предпринимателя связано с криминальной историей, многие знающие его люди были крайне удивлены. По нашим сведениям, когда 57-летний Оганджанян узнал, что его должны задержать, он получил инфаркт и был госпитализирован. Нам также стало известно, что ранее предприниматель уже перенес операцию на сердце.
Оганджанян занимался импортом говядины с Украины, однако армии он дважды продал индийскую буйволятину: один раз – 12.000 т, второй раз – 8.000 т. То обстоятельство, что занимающаяся поставками говядины компания продала буйволиное мясо, может показаться странным. Однако, как выяснилось, Оганджанян находится в родственных связях с владельцами ООО “Братья Армен-Амик”, импортирующим из Индии буйволиное мясо. За последние 20 с лишним месяцев ООО импортировало 1.914 т мяса и в вопросе буйволятины не является новичком. В частности, в первом полугодии 2008 и 2009 гг. компания “Братья Армен-Амик” ввезла в Армению 732 т буйволиного мяса. Согласно госрегистру, владельцами ООО являются трое – Эдик Ованнисян, Айк Маркарян и Ваге Шхртмян. На первый взгляд, эти имена ничего не говорят. Однако ООО больше известно своим кофе “Оригинал”, а также металлическими профилями и черепицей. Неслучайно, реального владельца действующей в селе Гехашен (Котайкская область) компании знают по кличке Кофеи Артур. Его “крышей” является один из бывших известных генералов (но не Аршалуйс Пайтян).
Тем не менее, объем буйволиного мяса, проданного Оганджаняном Министерству обороны, довольно велик – 20.000 т. Для сравнения отметим, что в соответствии с озвученными недавно в правительстве цифрами за первые 9 месяцев 2011 и 2012 гг. в Армению было ввезено 15.610 т буйволиного мяса. По данным КГД, в первом полугодии 2008 и 2009 гг. из Индии было поставлено 19.812 т буйволятины. То есть Оганджанян продал армии столько мяса, сколько занимающиеся поставками буйволиного мяса компании импортируют за 1,5 года. Здесь возможно несколько вариантов. Во-первых, по сравнению с теми объемами мяса, которые поставщики провозят через таможню, представленные ими цифры занижены. Примечательно, что недавно сотрудница следственной службы МО Мери Саркисян сообщила “Hetq”: “Проводится многостороннее полное расследование уголовного дела. И не только в том направлении (выявленные в ходе проверок нарушения), по которому оно было возбуждено, но и, скажем, в направлении уклонения от налогов и других обязательных выплат”.
О каких налогах и выплатах идет речь, орган предварительного следствия не говорит. Тем не менее, наш источник сообщил, что эта история состоит из нескольких эпизодов.
Напомним, что 6 сентября, после того, как дело о буйволином мясе получило широкий общественный резонанс, заместитель начальника Генштаба ВС РА, генерал-лейтенант Аршалуйс Пайтян, отвечавший за систему вооружений и закупок для армии, указом президента РА был отстранен от занимаемой должности. Президент также указал на то обстоятельство, что Пайтян взял в долг у поставщика 200 тысяч долларов. Стоит напомнить, что в 2003-2005 гг. Аршалуйс Пайтян командовал 1-м армейским корпусом ВС. Это объединение включало в себя и дислоцированные в Капане подразделения. Так что в вопросе выбора именно ООО “А.Оганджанян” для осуществления крупномасштабных закупок возможная связь между генералом Пайтяном и капанским предпринимателем Оганджаняном сыграла, пожалуй, не последнюю роль.