«Վրացական երազանք», ոչ թե «Վրաստանի». Իվանիշվիլիի հայտարարության մասին
«Բիձինա Իվանիշվիլին կարող է հազար անգամ հերքել իր ասածը, կամ հայտարարել, որ ուրիշ համատեքստում էր դա ասել և բոլորվին էլ դա ի նկատի չուներ, բայց դա, մեծ հաշվով, ոչինչ չի փոխում. Վրաստանի ընդդիմության առաջնորդի հայտարարությունը պատկերավոր ձևով ներկայացնում է վրացիների վերաբերմունքը իրենց բազմազգ երկրում ապրող այլ ազգերի հանդեպ: Պատահական չէ նաև այն, որ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմած կուսակցությունը, որի ղեկավարն Իվանիշվիլին է, կոչվում է «Վրացական երազանք» և ոչ թե «Վրաստանի երազանք», այնինչ, ինչպես բոլորս գիտենք, Վրաստանում ապրում են նաև այլ ազգեր, որոնց համար հայրենիք է համարվում այն վայրը, որտեղ նրանք ապրում են, այդ թվում նաև Ջավախքը հայերի համար, կամ Աբխազիան` աբխազների»,- այսպես արձագանքեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը Բիձինա Իվանաշվիլու` «New Times» թերթի միջոցով արած այն հայտարարությանը, որ ինքը զարմացած է, թե ինչո՞ւ են հայերն ապրում Վրաստանում, երբ ոչ շատ հեռու գտնվում է նրանց հայրենիքը:
Քաղաքագետը վստահ է, որ Վրաստանում ինտեգրացման անվան տակ իրականացվում է հայերի դանդաղ ձուլման գործընթաց, իսկ ահա Վրաստանում ապրող ոչ վրացի ժողովորդները, օրինակ, հայերն ու թուրքերը, չեն կարող միասնական ուժերով այդ գործընթացին ընդդիմանալ, քանի որ միմյանց հետ բարեկամական հարաբերություններ չունեն. վրացիներն էլ են դա գիտակցում և օգտագործում այդ հանգամանքը հօգուտ իրենց:
«Վրացիների մտածողության մեջ գոյություն չունի Վրաստանում բնակվող ոչ վրացական ազգ հասկացությունը»,- ասաց Լ. Շիրինյանը:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանի կազմում ընդգրկված հայ պատգամավորների դերակատարմանը Վրաստանում հայկական շահերը ներկայացնելու առումով, Լ. Շիրինյանը հայտարարեց, որ այդքան մեծ հույսեր չի կապում 2-3 պատգամավորի հետ՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ վերջիններս քաղաքական տարբեր բևեռներում են և չեն կարող, ըստ էության, միաձայն լինել:
Լ. Շիրինյանը կարծում է, որ Հայաստանն այժմ պետք է փորձի գոնե Ջավախքում հայկական քաղաքական գործոնը կայացնել, իսկ Բ. Իվանաշվիլու հայտարարությամբ պետք է զբաղվի ՀՀ արտգործնախարարությունը: Իսկ նմանօրինակ դեպքերը պետք չէ հրապարակայնացնել, որպեսզի չկրկնվի Սաֆարովի օրինակը, երբ արդյունքում գործընթացից բոլորը, բացի Հայաստանից, շահեցին:

"Bidzina Ivanishvili can deny what he said a thousand times, or say that he said it in a different context and he didn't mean that at all, but, to a great extent, it won't change anything. The Georgian opposition leader's statement figuratively represents Georgians' attitude toward the other ethnicities living in their multi-ethnic country. It's also no coincidence that the political party holding the majority in parliament, the leader of which is Ivanishvili, is called 'Georgian Dream' and not the 'Dream of Georgia' — as we all know, other ethnicities live in Georgia, for whom the place where they live is considered their homeland, including also Javakhq [Javakheti] for Armenians, or Abkhazia for the Abkhaz," said Armenian political analyst Levon Shirinyan in response to Ivanishvili's comment in an interview with New Times in which the Georgian politician said he's surprised why Armenians live in Georgia when their homeland is not so far away.
The Armenian analyst is sure that carried out in the name of integration in Georgia is the gradual process of Armenians being absorbed into the dominant culture, but the non-Georgian peoples living in Georgia — Armenians and Turks — don't combine their efforts to oppose this process because they don't have friendly relations with each other. According to Shirinyan, Georgians know this and use this to their advantage.
"The concept of non-Georgian peoples living in Georgia doesn't exist in Georgian thinking," he said.
As for the role of Armenian MPs in Georgia's parliament in representing Armenian interests in Georgia, Shirinyan said he isn't pinning great hopes on 2–3 parliamentary deputies, considering the fact that these deputies have different political orientations and basically cannot unanimous.
Shirinyan believes that Armenia has to now try to establish the Armenian political factor at least in Javakhq, while Armenia's foreign ministry should deal with Ivanashvili's statement. Furthermore, such incidents shouldn't be publicized so that what happened in the case of Ramil Safarov isn't repeated, when in the outcome, everyone — except for Armenia — benefited from the process.