Հուլիս ամսվա հոբելյարները
«Ավելի լավ ա Սեթոյի հետ ծանոթանաս ... Էսօր իրա ծնունդն ա»,- միաձայն համաձայնվեցին Գավառի մանկատան սաները, երբ հարցրի, թե ում հետ ծանոթանամ:
Հոբելյարն անմիջապես գտնվեց ու ներկայացվեց, բայց 6-13 տարեկան երեխաների՝ մոտ մեկ տասնյակի հասնող խումբը շարունակում էր հետեւել ինձ` խնդրելով, որ իրենցից էլ հարցնեմ անունը, տարիքը, դասարանը : Գավառի մանկատանը տվյալ ամսվա հոբելյարների ծննդյան տոները նշվում են ամսվա վերջում: Հուլիս ամսին ծնվածները 4-ն են: Ամսվա վերջում ճաշարանի սեղաններին կդրվեն տորթեր, կվառվեն մոմերը, եւ բոլորը կշնորհավորեն հոբելյարներին: Եվ որպեսզի տոնի գլխավոր դերակատարներն առանձնանան խմբից, նրանց հասանելիք տորթի կտորները կլինեն վարդով:
Սեդրակի ծննդյան օրը հուլիսի 11-ն էր: Լրացավ նրա 11 տարին, որից 5-ը նա ապրել է մանկատանը: Նրա անկողնու կողքի սեղանիկին դրված էին նվեր ստացած խաղալիքները: Միանգամից երեւում էր, որ նոր չեն` համարյա մաշված, բայց Սեդրակի համար շատ հաճելի էր դրանք ստանալ իր խմբի ընկերներից: «Գիտե՞ս, ես եմ էս փիսոն նվիրել»,- ասաց Կարենը, որն իր հերթին այդ խաղալիքը ստացել էր իր ծննդյան կապակցությամբ: Արդեն պարզ էր, որ «ծննդյան տոնի խաղալիքները» էստաֆետայի նման փոխանցվում են տվյալ ամսվա հոբելյարներին:
«Այստեղ լավ ա, հարմար ա, մենք ապահովված ենք»,- չէր հոգնում բացատրել Կարեն Քերիմյանը, որին հաստատ ինչ-որ մեկը համոզել էր դրանում: «Ես եկա մանկատուն 2005 թվականի նոյեմբերի 5-ին: Անունս Կարեն է, 6 տարեկան եմ, բայց ինձ Քերիմ ասա, իմ մականունն ա, որովհետեւ խմբում էլի երկու Կարեն կա: Մեկը՝ ես, մեկը՝ էն մյուս Կարենը, մեկը՝ էն մյուս»,- պարզաբանում էր Կարենը:
Ամսվա հոբելյարներից էր նաեւ Արտակը. հուլիսի 8-ին լրացավ նրա 11-ամյակը: «Ես Սեդրակին եմ նվեր տվել, Սեդրակը` ինձ»,- պատմում էր Արտակը, որը շատ գոհ էր նվերների փոխանակությունից. նրան բաժին էր հասել թռչող մարդու կերպարանքով զինվորիկը: Զգացվում էր, որ այն մանկատան տղաների խմբի ամենացանկալի նվերն է:
«Բայց ամենաշատը կուզեի սպիտակ ֆուտբոլի գնդակ ստանալ, որը 400 դրամով ծախում են մանկատան կողքի խանութի խաղալիքների բաժնում»,- ակնարկեց Սեդրակը, որն արդեն հասցրել էր նախօրոք տեղեկություններ հավաքել գնդակի վերաբերյալ: Մնում էր սպասել հարմար պահի:
«Մեր մյուս հոբելյարները հիմա ճամբարում հանգստանում են, բայց մինչեւ ամսվա վերջ կգան,- բացատրում էր Կարենը,- իսկ, օրինակ, իմ ծնունդը ապրիլի 24-ին է, գիտե՞ս, ես բանկում փող ունեմ»: Մինչ ես համոզում էի ամսվա հոբելյարներին մի փոքր պատմել իրենց մասին, 6-ամյա Կարենը ներկայացրեց իր կյանքի պատմությունը: «Պապաս ու ախպերներս Հրազդանում են, մամաս մահացավ, երբ ես ծնվեցի, ես բանկում փող ունեմ, բայց հլա չեմ որոշել, թե ինչ անեմ, կարեւորը ստեղ լավ ա, հարմար ա, մենք ապահովված ենք»:
Ինձ հանդիպած մանկատան փոքրիկները գրեթե միշտ խուսափում են խոսել իրենց ծնողների մասին, կամ էլ ասում են, որ ծնողներն այցելում են իրենց, բայց հետո մոռանում են իրենց անմեղ ստերի մասին եւ բռնվում` շփոթելով տարեթվերն ու իրադարձությունների հաջորդականությունը: Թեպետ Սեդրակն ամենից շատ երազում էր «լիքը զինվորիկներ ու ֆուտբոլի գնդակ» ստանալ, բայց խոստովանեց, որ կուզեր այս օրն իր տանը լիներ` Վարդենիսում, «մամայի հետ»:
Իսկ Կարենը, մեկ րոպե անգամ չլռելով, շարունակում էր. «Մեզ մոտ Հրանտ Դինքի կինն է եկել, «Unicef»-ը, ԱրմենՏելն ու ՎիվաՍելը, «Մեր հին ընկեր Դաշնակցությունը», Գրանդ Քենդին, Էջմիածնից հոգեւորականներ, Պոնչոն, Սամվել Բաղդասարյանը, Բելլա Քոչարյանը, ֆրանսիացիններ, իտալացիներ, չինացիներ ... Կարեւորը` ստեղ ապահովված ենք »:

When I asked the children living in the Gavar orphanage who I should talk to, they all agreed. “You ought to meet Sedo. It's his birthday today.”
The birthday boy was immediately found and brought to me, but a dozen children, ages six to thirteen, stuck close by, begging me to ask them their names and ages, and what grade they were in. At the orphanage, the birthdays of all children in a given month are celebrated at the month's end. Four children were born in July. At the end of the month, there will be cakes on the tables in the cafeteria, candles will be lit, and birthday boys and girls will be congratulated. And to distinguish them from the others, their pieces of cake will have roses on them.
Sedrak's birthday was on July 11. He turned eleven. He has spent five of his eleven years in the orphanage. On the small table next to his bed there were toys given to him as gifts. It was obvious that these weren't new toys, all were used, but Sedrak was happy to receive them from his friends in the group. “You know, I gave him this cat, “ said Karen, who had himself received the toy as a birthday present. It was clear that the birthday presents were passed around like to the birthday boys and girls of that month.
“Here everything is good, it's nice, we are safe and well-fed,” Karen Kerimyan tirelessly explained, sounding as if he had been persuaded of this himself. “I came to orphanage on November 5, 2005. My name is Karen, I'm six years old, but call me Kerim, it's my nickname, there are two other Karens in the group. One is me, the second is the other Karen, and the third is another one,” he explained.
One of the birthday boys was Artak, who turned eleven on July 8. “I gave a present to Sedrak, and he gave me one too, “ said Artak, who was very satisfied with the exchange – he received a Superman toy. It seemed to be the most popular gift among the boys.
“What I really wish for is a soccer ball, which they sell for 400 drams in the store next to the orphanage, “ said Sedrak. He had already managed to gather information about the ball; now he had to wait for the right moment.
“Our other birthday boys have gone to camp, but they'll be back by the end of the month. For example my birthday is April 24, you know I have money in the bank.” As I was trying to persuade the birthday boys for that month to tell me a little bit about themselves, six-year-old Karen told me his life story “My father and brothers are in Hrazdan; my mother died when I was born. I have money in the bank. I haven't decided what to do with it yet. The important thing is it's nice here, comfortable, we are well-fed and safe.”
The children I met in the kindergarten almost always avoided talking about their parents, or said that their parents visited them, but then later on forgot, and got caught in their innocent lies, when they confused the years and order of events. Even though Sedrak wished most of all to receive “toy soldiers and a soccer ball”, he confessed that he'd like to spend the day in his Vardenis home, with “Mama”.
And Karen, who hadn't stopped talking for a minute, added, “Hrant Dink's wife came here. Also Unicef, Armentel and Vivacell, “Our Old Friend the ARF”, Grand Candy, priests from Echmiadzin, Poncho, Samvel Baghdasaryan, French, Italians, Chinese. The most important thing is that we are taken care of here…”