Երեք նոր կայան կտեղադրվի Քաշաթաղում եւ Նոր Շահումյանում
- Քաշաթաղի շրջանի տասնյակ գյուղեր զրկված են կապից: Բնակիչների հետ հանդիպումների ժամանակ հեռախոսակապի բացակայությունը միշտ նշվում է որպես կարեւորագույն խնդիրներից մեկը: Քաշաթաղի գյուղերից մեկում մի կին պատմեց, որ մոր մահվան մասին իմացել է միայն մեկ ամիս հետո: Ի՞նչ գործունեություն է ծավալում «Ղարաբաղ Տելեկոմն» այս տարածքում, ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում գյուղերը կապով ապահովելու ուղղությամբ:
- Այս տարվա մեջ Ղարաբաղում տեղադրելու ենք 11 նոր կայան, որոնցից մեկը տեղադրելու ենք Քաշաթաղի հյուսիսում, իսկ երկուսը` դեպի հարավ տանող ձորակներում: Դրանց շնորհիվ մեծ թվով գյուղեր կապ կունենան:
Բերդաձորի մոտ ենք այժմ տեղադրում, եւ շրջակա գյուղերը նույնպես կապ կունենան: Աստիճանաբար անում ենք, նախ տեղադրում ենք այնտեղ, որտեղ բնակչությունը խիտ է, այնուհետեւ սկսում ենք տարածվել: Քարվաճառում երեք տարի առաջ ենք կայան տեղադրել, այնտեղ եւ շրջակա մի քանի գյուղերում կապ կա: Նոր Շահումյանի շրջանում այսօր էլ ենք աշխատում, այժմ Դադիվանքի մոտերքում է կայան տեղադրվում, շուտով կավարտենք:
Քաշաթաղում` Սուս գյուղի մոտ, կայան ունենք, եւ այդ ձորակի բոլոր գյուղերը կապ ունեն:
Ամենակարեւոր ձեռքբերումն այն է, որ դրսից մասնագետներ չունենք, ղարաբաղցիներն արդեն մասնագետ են դարձել, եւ չենք ուզում դրսից մարդ տանենք այնտեղ աշխատելու համար:
- Իսկ Ղարաբաղում Ձեր ընկերությունը շահույթ ստանու՞մ է:
- «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը «ՎիվաՍելի» նման չէ, տեղեր կան` վնասով ենք աշխատում, տեղեր կան` օգուտով, բայց այդ օգուտով անմիջապես նոր սարքավորումներ ենք գնում ու տեղադրում: Այսօր 800 աշխատող ունենք, շատ բարեգործական ծրագրեր ենք անում` սոցապնախարարության հետ պայմանագիր ունեք, նպաստներ ենք տալիս բազմազավակ ընտանիքներին, ծնողազուկ երեխաներին, հատուկ կարիքներով երեխաների մանկապարտեզին ենք օժանդակում: Բոլոր շրջկենտրոններում կառուցել ենք խաղահրապարակներ: Ստեփանակերտում հինգ խաղահրապարակ ենք սարքել: Հադրութին այս տարի շտապօգնության մեքենա նվիրեցինք, Բերձորին` աղբահանման մեքենա:
Այսինքն` «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ն ինչ որ ստանում է, մի ձեւով հետ է տալիս հասարակությանը:
- Քանի՞ բաժանորդ ունի «Ղարաբաղ Տելեկոմ»-ը:
- 26-27 հազար բջջային հեռախոսի բաժանորդ ունի, 20 հազար էլ քաղաքային ցանցն է: Մենք անընդհատ ծավալվում ենք, աժմ Գանձասարի կայանը պետք է մեծացնենք, այնտեղ արդեն չի բավարարում, ցանցն անընդհատ հզորացնում ենք, ու սա շարունակական գործ է:
- Չե՞ք կարծում, որ Քաշաթաղն ավելի կարեւոր է, եւ Ձեր ընկերությունն առաջին հերթին այնտեղ պետք է աշխատի:
- Մեզ համար տարբերություն չկա, Ղարաբաղը Ղարաբաղ է, հայրենիքի մի մասն է, ես ինքս ինձ համարում եմ ղարաբաղցի, հայը հայ է` որտեղ որ գտնվի, խտրականություն չկա, ինչ որ անում ենք, բոլորի համար ենք անում: Բոլոր շրջաններն էլ կարեւոր են: Ես ձեզանից ավելի եմ կարեւորում, որ այդ շրջանները պետք է զարգանան, ավելի ուժեղանան, արագ վերաբնակեցվեն, եւ մեր ուշադրության կենտրոնում են այդ շրջանները, մենք արել ենք եւ շարունակում ենք անել: Օրինակ` Քաշաթաղում ինտերնետ կար, բայց այս տարի նոր հինգ սարքավորումներ ենք բերել, եւ նորմալ ինտերնետային կապ է լինելու: Դրանք տեղադրում են արդեն, եւ անելու ենք այնպես, որ անգամ հեռավոր գյուղերում հասանելիությունն ապահովված լինի: Կամաց-կամաց անում ենք, եւ ես գտնում եմ, որ Քաշաթաղը եւ Նոր Շահումյանը պետք է հատուկ ուշադրության արժանանան: Բացի կապից, մենք այդ համայնքներին այլ օժանդակություն էլ ենք ցուցաբերում: Այստեղի ռելիեֆը բարդ է, հետադարձ ալիքները շատ մեծ դեր են խաղում սարերում, երբեմն տեղադրում ենք, սակայն հետո ստիպված տեղափոխում ենք կայանը:

Three new phone stations will be installed in Kashatagh and Nor Shahumyan
- In Kashatagh a dozen of villages don't have landline phone services. In meetings with the village residents this is always mentioned as one of the most serious problems there. In one village in Kashatagh a woman told us that she found out about the death of her mother a month late. What work is “Karabakh Telecom” doing in this region, and what is being done to provide phone services to those villages?
During this year we will install 11 new stations in Karabakh. One station will be located in the northern part of Kashatagh and two more in the southbound gorges; these will provide services for a large number of villages. Currently we are in the process of installing a station in Berdadzor, which will also provide neighboring villages with phone services. We are working slowly, first equipping the places where the population is relatively dense and then starting to spread out from there. In Karvachar we installed a station 3 years ago, so there are services there and in several surrounding villages. Today we are also working in Nor Shahumyan and are currently installing a station near Dadivank that will be operational shortly. In Kashatagh the village Sus has a station and all the villages of the nearby valley are also provided with services. Our biggest achievement is that we do not have specialists from outside; Karabakhtsis have become these specialists and we do not intend to bring anyone from outside to work here.
-Is your organization profitable in Karabakh?
“Karabakh Telecom” is not like an Armenian organization; in some places we are working with profit, and in other places at a loss, but with that profit we are purchasing and installing new equipment. Today we have eight hundred employees; we participate in many charity programs and have an agreement with the Ministry of Social Security. We provide grants for families with many children and for children that are without parents; we also provide assistance to the kindergarten for children with special needs. We have constructed playgrounds in all regional centers: five of them in Stepanakert. This year we presented Hadrut with an Ambulance vehicle and Berdzor with a garbage truck. In other words “Karabakh Telecom” tries to give back to the community that supports it.
- How many customers does “Karabakh Telecom” have?
“Karabakh Telecom” has 26-27 thousand cellular customers and 20 thousand landline customers and we are constantly expanding. We need to extend the Gandzasar station since it already doesn't meet current demand, we are also strengthening the network and this is a continuous job.
- Don't you consider Kashatagh to be highly important and that your organization has to make work there a priority?
For us there is no difference, Karabakh is Karabakh, it's a part of our homeland and I personally consider myself a Karabakhtsi. An Armenian is an Armenian wherever he is, so there is no difference; we do what we do for everyone. All the regions are important and I consider it as important as anyone that these regions need to develop, become stronger, repopulate more quickly and that these regions remain in our sight, as they have throughout our work. For example, Kashatagh had some Internet access but this year we installed five new pieces of equipment and reliable Internet service will be available. They are being installed already and will be placed in such a way that the service can reach deep into the villages as well. Gradually we are working and I'm realizing that Kashatagh and Nor Shahumyan need to be paid special attention. Besides phone service we are providing those communities with other assistance. The topography there is complex so the waves reflecting in the mountains play a large role, thus when we install stations, we are sometimes forced to move them elsewhere.