Իշխան Հովհաննիսյանը ութ տարի է Նոր Շահումյանի շրջանի Վերին Շենի գյուղապետն է:
Նա պատմում է, որ երբ տասը տարի առաջ գյուղի խմելու ջուրը քաշեցին, նախատեսված էր տասնութ ընտանիքի համար: Իսկ այժմ գյուղում ջուրը չի բավարարում: Թաղամասեր կան, որ ջուր չեն ստանում:
«Ջուրը գյուղի հիմնական խնդիրն է: Ակունքները 2 հազար մետր հեռավորության վրա են, ինքնահոս կարելի է հասցնել գյուղ: Մեր միջոցներով չենք կարող անցկացնել, եթե խողովակները եւ ջրամբարի շինանյութը տան, ես գյուղի ժողովրդին կհավաքեմ ու էդ աշխատանքները մենք կանենք»,- ասում է գյուղապետը:
Վերին Շենում ապրում են նաեւ քսան պայմանագրային զինծառայողների ընտանիքները: Գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են անասնպահությամբ եւ մեղվաբուծությամբ: «Վարկ եթե տան, շատ չէ` ասենք ամեն մեկիս մի հազար դոլարի չափով, տեղներիցս կշարժվենք, անասուն կառնենք, որովհետեւ չենք հասցնում մի բան առաջ գցել»,- ասում է մեզ շրջապատած երիտասարդներից մեկը:
Այնուհետեւ ցույց տալով դպրոցի նոր շենքը` գյուղապետն ասում է, որ այն կառուցել են Շահումյանի շրջանի Վերին Շեն գյուղի` Սարատովում ապրող գործարար եղբայրներ Ջլավյանների միջոցներով` ի հիշատակ իրենց հոր: «Էդքան լավ դպրոց ունենք, սակայն դահլիճ չունենք, էդքան փոքր երեխաներ կան գյուղում, մանկապարտեզ չունենք,- ասում է գյուղապետը:- Այս տարի երկու երիտասարդ ուսուցիչներ ունենք, մեր գյուղից են գնացել սովորել, ետ են եկել: Գյուղում երկու ազատ տուն կա, նրանց ենք հատկացնելու, երկուսն էլ որոշել են ամուսնանալ»:
Վերին Շենը Նոր Շահումյանի շրջանի ամենամեծ գյուղն է, ունի 224 բնակիչ: Դպրոցում 62 աշակերտ է սովորում, իսկ նախադպրոցական տարիքի 34 երեխա կա:
Գյուղում վեց բազմազավակ ընտանիք կա: Ամենից շատ երեխաներ՝ 11-ը, ունի դպրոցի տնօրեն Շահեն Մարգարյանը: Կինը` Գայանեն, ասում է, որ շուտով ծնվելու է իրենց տասներկուերորդ զավակը: Նրանց ընտանիքը տեղափոխվել է Մարտունու շրջանի Վաղաշեն գյուղից: Գայանեն փախստական է:
«Դժվարը դպրոցի ժամանակ է, ութ երեխա պիտի ուղարկեմ դպրոց, էդքան կոշիկ, հագուստ, պայուսակ, տետր, չենք հասցնում, դժվարությունը շորերի մեջ է: Կոշիկները չենք հասցնում, երեխեքը շատ են վազվզում, դուրսն են անընդհատ, ու կոշիկ չի դիմանում, մի կոշիկը մի ամիս չի դիմանում: Երեխեքս խելոք են բոլորն էլ, օգնում են, ամեն մեկը մի բան անում է՝ փայտ բերել, անասունի հետեւից գնալ»,- ասում է Գայանեն:
Երբ 1995 թ.Գայանեն ամուսնու հետ Վարդենիսից տեղափոխվեց Նոր Շահումյան, վեց երեխա ունեին: Հինգ երեխաներն այստեղ են ծնվել: Ընտանիքը 84 հազար դրամ է ստանում երեխաների համար, Շահենի եւ Գայանեի աշխատավարձերն էլ հետը նրանք հասցնում են:
«Ամիսը երեք-չորս պարկ ալյուր ենք օգտագործում միայն, նայած՝ եթե սնունդը պակաս է լինում, չորս պարկ ենք օգտագործում: Երկու կով, երկու հորթ ունենք, երեխաների կաթը հերիքում է»,- շարունակում է Գայանեն:
Հարցնում եմ՝ ամենից շատ ինչի՞ց է նեղվում: «Կոշիկներից, շորերից երեխեքի, ինձ ու ամուսնուս էլ հաշվեք հետները, մի կերպ հասցնում ենք, ապրում ենք, էլի, լավ է»,- ժպտալով ասում է Գայանեն: Ութերորդ դասարանցի Արմինեն ընտանիքի ավագ երեխան է: Նա ասում է, որ որոշել է տարրական դասարանների ուսուցչուհի դառնալ եւ իրենց գյուղի դպրոցում դասավանդել:
Գայանեն եղբոր եւ երկու քույրերի հետ տեղահանվել է Ադրբեջանի Խանլարի շրջանից: «Այնտեղ մենք որբ էինք ութսունվեց թվականից: Քույրերիցս մեկը հիմա Կրասնոսելսկում է, մեկը՝ Տաշիրում, եղբայրս` Վարդենիսում: Քույրերիցս մեկին 1995 թվից չեմ տեսել»,- ասում է Գայանեն, ու աչքերը թրջվում են: Ստիպված փոխում եմ զրույցի թեման՝ տարբեր հարցեր տալով: Մինչ այդ, տանը մոտենալիս բանջարանոցում տեսել էի կարտոֆիլի մարգերը ու հարցնում եմ. «Ինչու՞ եք էսքան քիչ ցանել»:
«Էս տարի սերմ չունեցանք, սերմի պատճառով քիչ ցանեցինք»:
«Այս գյուղը սիրու՞մ եք»,- հարցնում եմ:
«Հա, մի քիչ մեր բնությանը մոտ է, հարմարվել ենք, տուն ունենք, աշխատանք ունենք: Որ ապրում ենք, լավ է, լավ է»,- ասում է նախկին փախստականը:
«Իսկ չե՞ք ուզում տեղափոխվել»:
«Չէ, ու՞ր տեղափոխվենք, ինչ ունենք՝ էս է, ոչ մի տեղ չենք գնա: Ինչքան ապրենք, էստեղ ենք ապրելու, երեխեքը սիրում են գյուղը»,- պատասխանում է Գայանեն:

For eight years Iskhan Hovannisyan has been the village mayor of Verin Shen in the region of Nor Shahumyan. He recounts that when water was piped into the village ten years ago it was forcasted to serve the needs of eighteen families. Today, the amount of water isn't sufficient. There are certain neighborhoods that receive no water at all.
The Mayor states that, “ Water is our main problem. Our two springs are located some 2,000 meters away and the water can be delivered through natural flow. We can't pipe the water in given our limited resources. If we were given the pipes and materials to build a reservoir, I'd gather up all the villagers and we'd get the job done.”
There are also twenty families with military contracts who live in Verin Shen. The villagers are mostly engaged in animal husbandry and bee-keeping. “ If they gave us a loan, not much, say about $1,000 monthly, we'd get busy and buy some livestock.Otherwise, there's no real chance to advance,” says one of the young people who have gathered around us.
Afterwards, the mayor shows us the new school building and points out that it was funded by the Jlavyan brothers, residents of Saratov in the village of Verin Shen, in the region of Shahumyan, in memory of their father. “We have a wonderful school but no auditorium. And there's no kindergarten for all the young children of the village,” notes the mayor. We have two teachers in the village. They left here for further schooling but have now returned. There are two vacant houses in the village that we'll allocate to them. Both have decided to get married,”the mayor continues.
With a population of 224, Verin Shen is the largest village in the Nor Shahumyan region. The school has 62 pupils. There are 34 children of pre-school age.
There are six families in the village with more than one child. With eleven kids, the family of school principal Shahen Margaryan is the largest. His wife Gayaneh tell us she's expecting her twelfth child very soon. The family relocated from the village of Vaghashen in the Martuni region. Gayaneh is a refugee.
Gayaneh says that, “ It's a real problem getting the kids ready for school; all the shoes, clothes, school bags, notebooks, we can't keep up with it all. The kids are outside all day, running around...the shoes only last for a month. But they're all good kids. They help out with chores, look after the animals, collect firewood.” When she moved to Nor Shahumyan from Vardenis with her husband she had six children, five were born here. The family received a stipend of some 84,000 drams for the children. This, coupled with their two incomes, helps them get by.
“We only use three to four sacks of flour per month...four if other food is scarce. The two cows and two calves we keep provide enough milk for the children”, continues Gayaneh.
When I ask what they find most bothersome Gayaneh answers with a smile,” Shoes and clothes for the kids and for me and my husband as well. But somehow we get by.” Armineh, an eighth-grade student is her eldest child. She tells us she wants to become an elementary school teacher and work in the village school.
Gayaneh, along with her brother and two sisters were evicted from the Khanlar region of Azerbaijan. “ We were orphans there from 1986 onwards. One of my sisters now lives in Krasnoselsk, the other in Tashir and my brother in Vardenis. Tears come to Gayaneh's eyes when she says that she hasn't seen one of her sisters since 1995. I'm compelled to switch the direction of the conversation and notice the potato bed in the nearby garden. “Why have you sown so few potatoes?” I ask.
“ This year we had no seed and could only plant a few”
“ Do you like this village?” I ask.
“ Yes, the countryside is similar to our own and we've gotten used to it. We have a house and work. Things are good, we are able to cope.” says the former refugee.
“ Would you like to move away from here?”
Gayaneh answers, “No, where would I go? Whatever we have is here. We're not going anywhere. Here is where we'll spend the rest of our lives. Our children really like the village.”