Կարեն Թումանյան. ոստիկանապետը անվստահություն է առաջացնում դատարանի և իրավապահ մարմինների նկատմամբ
«Հետքի» տեղեկություններով՝ սեպտեմբերի 19-25-ն ընկած ժամանակահատվածում Լոռու մարզում կատարվել է 40-ից ավելի խուզարկություն, 36-37-ը՝ միայն Վանաձոր քաղաքում: Զանգվածային խուզարկությունների վերաբերյալ «Հետքը» փորձեց պարզաբանումներ ստանալ մարզի իրավապահ մարմիններից:
Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետ Անուբաղ Համբարյանը զարմացավ, թե ինչու ենք այդ հարցով իրեն դիմում՝ փոխանակ դիմելու քննչական բաժնին և դատարանին: Նշեցինք, որ ճիշտ է, խուզարկության վերաբերյալ որոշումները նախաքննական մարմնի միջնորդությամբ ու դատարանի որոշմամբ են կայացվում, բայց իրականացվում են ոստիկանության կողմից, այսինքն՝ խուզարկության ու արդյունքերի վերաբերյալ անմիջական պատասխանատվություն է կրում ոստիկանությունը:
Ուստի խնդրեցինք ոստիկանապետին մեկնաբանել՝ ինչպես է, որ մեծ թվով խուզարկությունների արդյունքում, ինչպես մեզ է հայտնի, մեծ մասամբ ոչինչ չի հայտնաբերվել, արդյո՞ք դրանք այլ նպատակ չեն հետապնդել: «Եղել է որոշում, կատարվել է խուզարկություն»,- նշեց Ա. Համբարյանը՝ ուղղակիորեն չհերքելով զանգվածային խուզարկությունների վերաբերյալ մեր հարցադրումները:
Լոռու մարզի քննչական բաժնի պետ Թաթուլ Շուշանյանին էլ նախ զարմացրեց Ա. Համբարյանի զարմանքը, որ զանգվածային խուզարկությունների վերաբերյալ դիմել էինք նրան՝ որպես ոստիկանապետի: Իր մասով էլ քննչական բաժնի պետն ասաց, որ այդ հարցի վերաբերյալ արդեն պարզաբանումներ է ներկայացրել «02»-ին:
Ոստիկանության լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը, սակայն, չփոխանցեց քննչականի պետի պարզաբանումները՝ բավարարվելով միայն օրենքից արված մեջբերումով, որ «ոստիկանությունը իր իրավասության սահմաններում կատարում է որոշակի գործողություններ, այդ թվում՝խուզարկություններ»: Հարցին՝ զանգվածային խուզարկությունների թվում քանի՞ խուզարկություն է կատարվել Վանաձորում և նո՞ւյն, թե՞ տարբեր գործերի շրջանակում, Աշոտ Ահարոնյանն ասաց, որ նախաքննության մարմինը տեղեկատվություն տրամադրում է իր հայեցողությամբ, իսկ տվյալ դեպքում նպատակահարմար չի համարում նման տեղեկատվություն տրամադրել:
Մեր այն դիտարկմանը, որ հաշվի առնելով հարցի հանրային նշանակությունը, ինչպես նաև այն, որ մամուլում արդեն շրջանառվում է «մասսայական խուզարկություն» արտահայտությունը, նախաքննական մարմինը տվյալ դեպքում չպետք է առանջնորդվի հայեցողական սկզբունքով, Աշոտ Ահարոնյանը պնդեց իր դիրքորոշումը: Խնդրեցինք տրամադրել գոնե վերջին 1 ամսվա ընթացքում Վանաձորում կատարված խուզարկությունների թիվը կոնկրետ գործերով, լրատվության վարչության պետը սա էլ մերժեց՝ ասելով, որ տվյալ պահին չի տիրապետում նման տեղեկատվության, դիմենք գրավոր կարգով:
Ինչպես փաստաբան Կարեն Թումանյանն է նշում, մարզի ամբողջ օպերատիվ տեղեկատվությունը տնօրինում ու համակարգում է ոստիկանության վարչության պետը: Եվ եթե մեծ թվով իրականացված խուզարկությունների արդյունքում գրեթե ոչինչ չի հայտնաբերվում, նշանակում է՝ ոստիկանապետը չի տիրապետում իր ենթակայության տակ գտնվող ոլորտին:
«Մյուս պարագայում, եթե թերություն է թույլ տալիս, իսկ դատարանից թույլտվություն ստանալով՝ պայմանականորեն 15 խուզարկությունից 13-ում ոչինչ չգտնելը թերություն է, սրանով՝ իր ոչ ճիշտ աշխատանքով, նա ինչպես իր, այնպես էլ դատարանի և մնացած իրավապահ մարմինների նկատմամբ բացասական վերաբերմունք է ստեղծում: Մարդիկ սկսում են չհավատալ ոչ ոստիկանությանը, ոչ դատարանին: Ոստիկանապետը իր վարքագծով անվստահություն է առաջացնում առաջին հերթին դատարանի նկատմամբ»,- ասում է փաստաբան Կարեն Թումանյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ մասսայական խուզարկություններն իրականացվում են ինչպես առանձին մարդկանց նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու նպատակով, այնպես էլ կոնկրետ իրավիճակներում ցույց տալու, որ իրավապահներն իրենց ուզած եղանակով կարող են մարդկանց տները մտնել:

Карен Туманян: начальник полиции вызывает недоверие к судам и правоохранительным органам
По сведениям “Hetq”, в период с 19 по 25 сентября в Лорийской области было проведено более 40 обысков, из них 36-37 только в городе Ванадзоре. Объяснения относительно массовых обысков мы решили получить в правоохранительных органах.
Начальник управления полиции Лорийской области Анутах Амбарян удивился тому, что по данному вопросу мы обратились к нему, а не в следственный отдел или суд. Мы пояснили, что обыски проводит полиция, следовательно именно она несет ответственность за эти действия.
В связи с этим мы попросили начальника полиции ответить, почему в ходе массовых обысков в основном ничего не обнаруживается и не преследуют ли эти действия иные цели. “Было принято решение, в соответствии с которым был проведен обыск”,- сказал А.Амбарян, не опровергнув наши сведения о массовых обысках.
У начальника следственного отдела полиции Лорийской области Татула Шушаняна удивление Амбаряна тем, что по вопросу о массовых обысках мы обратились к нему, вызвало недоумение. По своей же части начальник следственного отдела сказал, что уже дал объяснения в программе “02”.
Между тем пресс-секретарь полиции Ашот Агаронян отказался представить объяснения начальника следственного отдела, ограничившись лишь ссылками на закон. На вопрос, сколько обысков было проведено в Ванадзоре и были ли эти действия осуществлены в рамках одного или нескольких дел, Ашот Агаронян ответил, что орган предварительного следствия предоставляет информацию по собственному усмотрению и в данном случае не считает целесообразным сообщать какие-либо сведения.
В ответ на замечание о том, что с учетом общественной значимости этого вопроса следственный орган в данном случае не должен руководствоваться концептуальным принципом, А.Агаронян еще раз изложил свою позицию. Мы попросили назвать хотя бы количество обысков, проведенных за последний месяц по конкретным делам в Ванадзоре, однако руководитель пресс-службы отказался предоставить и эту информацию, посоветовав представить письменный запрос.
Адвокат Карен Туманян отметил, что всю оперативную информацию по области координирует начальник управления полиции. И если в ходе многочисленных обысков ничего не обнаруживается, то это значит, что он не владеет сферой, которую курирует.
“С другой стороны, если в ходе 13-ти из проведенных по санкциям суда15-ти обысков ничего не обнаруживется, то это уже недостаток, следовательно начальник полиции своей плохой работой вызывает отрицательное отношение как к себе, так и к судам и правоохранительным органам. Люди перестают доверять полиции и суду”,- отметил К.Туманян.
По словам адвоката, массовые обыски проводятся как с целью оказания давления на отдельных лиц, так и для того, чтобы в конкретных ситуациях показать, что правоохранители могут входить в дома людей так, как они хотят.