«Հարավկովկասյան երկաթուղին» սկսել է ածուխի փոխադրումները Երևանի ՋԷԿ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն սկսեց ածուխի փոխադրումները Երևանի ՋԷԿ-ի համար Վարդենիս կայարանից: Հոկտեմբերի 6-ին ուղարկվեց առաջին 26 վագոնը՝ 1,6 հազար տոննա ընդհանուր քաշով: Մինչև 2012 թ. ավարտը, համաձայն «ՀԱՍԱ» ընկերության հետ փետրվարի 13-ին կնքված պայմանագրի, փոխադրվելու է 700 հազար տոննա ածուխ, իսկ ածուխի տարեկան փոխադրումների ծավալը կկազմի 1,5 մլն տոննա:
Վարդենիսից Երևան բեռնափոխադրումների տևողությունը կազմում է 8 ժամ: Գնացքի ընդհանուր քաշը ներկայում կազմում է 2,2 հազար տոննա, իսկ մոտակա ժամանակ այն կկազմի արդեն 2,5 հազար տոննա:
Այս ծրագրի իրականացման համար «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի ներդրումները կազմեցին 120 մլն դրամ, որոնք ուղղվեցին Վարդենիս կայարանի վերանորոգմանը, ուղիների կառուցմանը, ածուխի բեռնման և բեռնաթափման համար նախատեսված հրապարակի ձևավորմանը: Նաև վերանորոգվեց Վարդենիս կայարանի ուղևորային շենքը, ստեղծված են սպասարկող անձնակազմի աշխատանքի համար բարեպաստ պայմաններր: Ներկայում կառուցվում են վագոնային կշեռքներ, որոնք նախատեսված են բեռնվող հումքի ճիշտ քաշը որոշելու համար:
Ծրագրի իրագործումը նախատեսում է նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծում. ավելանալու է գխավոր կոնդուկտորների, ընդունող-հանձնող անձնակազմի, գանձապահների և վագոններ զննոզների թիվը:

CJSC "South Caucasian Railway" started transporting coal from Vardenis station to Yerevan TPP. On October 6 from Vardenis station the first 26 wagons of coal were sent weighing 1.6 tons. Until the end of 2012 according to an agreement signed in February with "HASA", 700 tons of coal will be transported, and the annual volume of coal shipments are planned to be 1.5 million tons.
The delivery of coal from Vardenis station to Yerevan TPP will take 8 hours with all the technical stops. Currently train weight is about 2.2 tons, which will be further increased to 2.5 tons.
For this project CJSC "SCR" spent 120 million drams, which were sent to repair Vardenis station, to build driveways, construction of platforms for loading and unloading of coal. The passenger station building of Vardenis was also repaired, favorable conditions were created for the operation of the service officers. Currently the construction of wagon scales is in the process to more accurately determine the weight of loaded material.
The project includes the creation of new jobs: the number of the main conductors, checking officers, cash tellers and car officers is going to grow.