«Հարավկովկասյան երկաթուղին» սկսել է ածուխի փոխադրումները Երևանի ՋԷԿ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն սկսեց ածուխի փոխադրումները Երևանի ՋԷԿ-ի համար Վարդենիս կայարանից: Հոկտեմբերի 6-ին ուղարկվեց առաջին 26 վագոնը՝ 1,6 հազար տոննա ընդհանուր քաշով: Մինչև 2012 թ. ավարտը, համաձայն «ՀԱՍԱ» ընկերության հետ փետրվարի 13-ին կնքված պայմանագրի, փոխադրվելու է 700 հազար տոննա ածուխ, իսկ ածուխի տարեկան փոխադրումների ծավալը կկազմի 1,5 մլն տոննա:
Վարդենիսից Երևան բեռնափոխադրումների տևողությունը կազմում է 8 ժամ: Գնացքի ընդհանուր քաշը ներկայում կազմում է 2,2 հազար տոննա, իսկ մոտակա ժամանակ այն կկազմի արդեն 2,5 հազար տոննա:
Այս ծրագրի իրականացման համար «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի ներդրումները կազմեցին 120 մլն դրամ, որոնք ուղղվեցին Վարդենիս կայարանի վերանորոգմանը, ուղիների կառուցմանը, ածուխի բեռնման և բեռնաթափման համար նախատեսված հրապարակի ձևավորմանը: Նաև վերանորոգվեց Վարդենիս կայարանի ուղևորային շենքը, ստեղծված են սպասարկող անձնակազմի աշխատանքի համար բարեպաստ պայմաններր: Ներկայում կառուցվում են վագոնային կշեռքներ, որոնք նախատեսված են բեռնվող հումքի ճիշտ քաշը որոշելու համար:
Ծրագրի իրագործումը նախատեսում է նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծում. ավելանալու է գխավոր կոնդուկտորների, ընդունող-հանձնող անձնակազմի, գանձապահների և վագոններ զննոզների թիվը:

«Южно-Кавказская железная дорога» начала перевозку угля для Ереванской ТЭС
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» начало осуществление перевозок угля для Ереванской ТЭС со станции Варденис. 6 октября были отправлены первые 26 вагонов угля весом в 1,6 тыс. тонн. До конца 2012 года, согласно заключенному в феврале соглашению с компанией «ХАСА», будет перевезено 700 тыс. тонн угля, а ежегодные объемы перевозок угля запланированы в размере 1,5 млн. тонн.
Время доставки угля со станции Варденис на Ереванскую ТЭС составит 8 часов со всеми техническими остановками. В настоящее время вес поезда составляет 2,2 тыс. тонн, который в дальнейшем будет увеличен до 2,5 тыс. тонн.
На реализацию данного проекта ЗАО «ЮКЖД» было затрачено 120 млн. драмов, которые были направлены на ремонт станции Варденис, строительство подъездных путей, обустройство площадки для погрузки и выгрузки угля. Также было отремонтировано пассажирское здание станции Варденис, созданы благоприятные условия для работы обслуживающего операции контингента. В настоящее время в процессе находится строительство вагонных весов для более точного определения веса погружаемого сырья.
Реализация проекта предусматривает и создание новых рабочих мест: будет увеличено число главных кондукторов, приемосдатчиков, товарных кассиров и осмотрщиков вагонов.