«Լակոտ» բառն արժե 200 հազար դրամ. Արզաքանցյանի հայցն ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի բավարարվեց մասնակի
Քիչ առաջ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը կայացրեց «Տիգրան Արզաքանցյանն ընդդեմ «Երկիր խմբագրություն» ՍՊԸ-ի» գործով վճիռը: Դատավոր Ռ. Ափինյանը պատգամավորի հայցը բավարարեց մասնակի: Դատարանը օրաթերթին պարտավորեցրեց վճարել 200.000 դրամ տուգանք` օրաթերթում տպագրված, անձի պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորող «լակոտ» բառի համար, 80.000 դրամ` փաստաբանական ծախսերի համար, 8.000 դրամ` պետտուրքի համար, ինչպես նաև օրաթերթում հրապարակել վճռի եզրափակիչ մասը: Հայցը մնացած մասով մերժեց:
Հիշեցնենք, որ Տ. Արզաքանցյանը դատարանից պահանջել էր ՀՀ Քաղ. օր.-ի 1087.1-րդ հոդվածի 7-րդ եւ 8-րդ մասերի հիմքերով պարտավորեցնել «Երկիր» օրաթերթին լրիվ կամ մասնակի հրապարակել այս գործով դատարանի վճիռը եւ պատգամավորի ներկայացրած պատասխանը, «Երկիր» օրաթերթից բռնագանձել 3 մլն դրամ որպես վիրավորանքի եւ զրպարտության հետեւանքով նրա պատվին ու արժանապատվությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում (1 մլն վիրավորանքի, 2 մլն` զրպարտության համար), ինչպես նաեւ օրաթերթից բռնագանձել 568 հազար դրամ` որպես կատարված դատական ծախսեր, որից 500 հազար դրամ` փաստաբանական ծառայության վճարը, 68 հազարը` վճարված պետական տուրքի գումար:
Վճռի ուժի մեջ մտնելուց հետո կհանվի նաեւ «Երկիր օրաթերթ» ՍՊԸ-ի հաշիվների վրա դրված արգելանքը: Արզաքանցյանի փաստաբան Վահե Հովսեփյանը չցանկացավ լրագրողներին որեւէ մեկնաբանություն տալ վճիռը բողոքարկելու վերաբերյալ` պատճառաբանելով, որ դեռ պիտի ծանոթանա դրան: Իսկ օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Եսայանը նշեց, որ բողոքարկելու մասով իրենք վերջնական որոշում կայացնելու համար դեռ մեկ ամիս ժամանակ ունեն:
Բագրատ Եսայանն ասաց, որ իրենք մեջբերել էին Հրանտ Բագրատյանի խոսքը, որտեղ նա է «լակոտ» անվանել Արզաքանցյանին, իսկ հետո պարտաճանաչորեն հրապարակել էին նաև նրա հայտարարությունը, որ նման բան չի ասել: Դա զետեղելով թերթում` մտածել են, որ այդպիսով ամեն ինչ սպառված է: «Վճռի հրապարակման մասով մենք արդեն իսկ տպել էինք այն տեղեկանքը, որը ներկայացվել էր խմբագրություն: Եվ այդ մասով մենք իրավաբանի հետ միգուցե խորհրդակցելու կարիք ունենք»,- ասաց Եսայանը եւ խոստացավ վերջնական որոշման մասին տեղեկացնել ավելի ուշ:
Նա նաեւ հիշեցերեց, որ նախօրոք էլ ասել էին, որ վճիռը գումարային մասով թեկուզ մեկ դրամով բավարարելու դեպքում իրենք բավարարված չեն լինելու. «Կարող եմ ասել, որ մասնակի բավարարված ենք, կամ կարող եմ նույն ձեւով ասել, որ մասնակի բավարարված չենք»:

Слово “щенок” стоит 200 тысяч драмов: иск Арзаканцяна против газеты “Еркир” удовлетворен частично
Суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш вынес решение по делу “Тигран Арзаканцян против ЗАО “Редакция газеты “Еркир”. Судья Р.Апинян удовлетворил иск депутата частично. Суд обязал газету выплатить штраф в размере 200 тысяч драмов за публикацию оскорбляющего честь и достоинство слова “щенок”, 80.000 драмов – в качестве оплаты адвокатских расходов и 8.000 – в качестве госпошлины, а также напечатать заключительную часть судебного решения.
Напомним, что Т. Арзаканцян требовал от суда в соответствии с чч.7 и 8 ст.1087.1 УК РА обязать газету “Еркир” опубликовать полностью или частично решение суда по данному делу и представленный депутатом ответ, взыскать с газеты 3 млн драмов в качестве компенсации морального ущерба, причиненного его чести и достоинству вследствие оскорбления и клеветы (1 млн – за оскорбление, 2 млн – за клевету), а также 568 тысяч драмов на судебные расходы, из коих 500 тысяч драмов – за услуги адвоката, 68 тысяч – в качестве госпошлины. После вступления в силу решения суда будет снят также арест, наложенный на счета ЗАО “Газета “Еркир”.
Адвокат Арзаканцяна Ваге Овсепян не захотел отвечать на вопрос журналистов об обжаловании решения, заявив, что должен еще ознакомиться с решением. В свою очередь главный редактор “Еркира” Баграт Есаян отметил, для принятия окончательного решения по части обжалования у них есть еще месяц.
По словам Баграта Есаяна, в газете они процитировали слова Гранта Багратяна, который назвал Арзаканцяна “щенком”, после чего добросовестно опубликовали и заявление депутата о том, что ничего подобного не было. Напечатав заявление в газете, редакция посчитала конфликт исчерпанным. “По части публикации мы уже напечатали представленную в редакцию справку. Возможно, что по этому вопросу нам нужно проконсультироваться с юристом”,- сказал Есаян, пообещав позже проинформировать об окончательном решении.
Он также напомнил о сделанном ранее заявлении о том, что в случае удовлетворения иска даже на один драм, газета не будет удовлетворена. “Могу сказать, что мы удовлетворены частично. Точно так же могу сказать, что мы частично не удовлетворены”,- добавил Баграт Есаян.