Երևանում բացվեց սիրիահայ երեխաների համար սիրիական ծրագրով հիմնական հանրակրթական դպրոցը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է քաղաքապետարանի աջակցությամբ և «Կիլիկյան Բարեսիրական Միության» հովանավորությամբ Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 դպրոցում սիրիահայ երեխաների համար սիրիական ծրագրով կազմավորված հիմնական հանրակրթական դպրոցի բացմանը:
«Կիլիկյան» դպրոցում կրթություն կստանան 1-9 րդ դասարանների սիրիահայ աշակերտներ, որոնց թիվն այսօր արդեն հասնում է 220-ի:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, վստահեցրել է, որ այսուհետ նույնպես քաղաքապետարանն անելու է հնարավորը, որ սիրիահայ ընտանիքները Երևանում իրենց զգան հարմարավետ:
«Այսօր արդեն ավելի քան 200 սիրիահայ երեխա կհաճախի նորաբաց այս դպրոցը: Քաղաքապետարանը առաջին իսկ օրից եղել է սիրիահայ ընտանիքների կողքին և շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակում օժանդակել այդ ընտանիքներին: Երևանի ավագանու որոշմամբ մենք լուծեցինք նաև նախադպրոցական տարիքի սիրիահայ երեխաների կրթության խնդիրը, որի շրջանակում այսօր 58 երեխա արդեն իսկ անվճար հաճախում է մանկապարտեզ»,- նշել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը շրջել է դասասենյակներում, ծանոթացել երեխաների համար ստեղծված պայմաններին, զրուցել երեխաների և նրանց ծնողների հետ:

В Ереване открылась общеобразовательная школа для армянских детей из Сирии
Мэр Еревана Тарон Маркарян принял участие в открытии общеобразовательной школы «Киликян», где обучение организовано по сирийской образовательной программе. Школа, созданная при содействии ереванской мэрии и при финансовой поддержке Киликийского благотворительного союза, будет действовать в школе номер 14 им. Нар-Доса.
Обучение в школе «Киликян» предусмотрено с 1-го по 9-й классы. На сегодняшний день здесь зарегистрировано 220 учеников.
Тарон Маркарян, отвечая на вопросы журналистов, заверил, что впредь мэрия Еревана будет делать все возможное, чтобы армянские семьи из Сирии чувствовали себя здесь комфортно.
Мэр также сообщил, что совет старейшин мэрии решил также вопрос приехавших из Сирии детей дошкольного возраста: на сегодняшний день 58 детей уже бесплатно посещают детсады. Об этом сообщает мэрия Еревана.