«Լռեցնելու և ձայն տալու ռազմավարություններ». միջմշակութային գիտաժողով Երևանում
Ստորեւ ներկայացված է գիտաժողովի ծրագիրը, որին հաջորդում են մասնակիցների զեկույցներն ու կենսագությունները
ՆԻՍՏ I, ՈՒՐԲԱԹ, 26.10.12.
Կառուցելով և ապակառուցելով կայսրությունները. ազգային պատմությունների վերարժեքավորումը - Մոդերատոր և վարող՝ Վահան Բուռնազյան, իրավաբան և դասախոս
11:00 - 2:00
Ազատագրության հակամարտ տեսլականներ - Վարդան Ազատյան, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի արվեստի պատմության դոցենտ
Հարեմն օրիենտալիզմից մինչև ժողովրդական մշակույթ. հետ-օսմանյան կանանց նորաձևությունը - Էկատերինի Գեգիսյան, տեսողական արվեստագետ, Լոնդոն, ներկայացված Աթենքի Գալֆայան պատկերասրահի կողմից
Ազգային պատումներ և պատմողության ձևեր - Հրաչ Բայադյան, Երևանի Պետական համալսարանի մեդիայի և մշակութաբանության դասախոս
Հայկական ներկայացուցչությունը Թուրքիայում Երկրորդ աշխարհամարտից հետո - Թալին Սուճյան, Մյունխենի Լյուդվիգ Մաքսիմիլիան համալսարանի Մերձավոր և Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի հետազոտող դասախոս և գիտությունների թեկնածու
Մարդաբանական հետաքրքրություններ սահմանի վրա. Կարսը, Փամուկը և մյուսները - Ք. Զեյնեփ Սարըասլան, Ցյուրիխի համալսարանի սոցիալական և մշակութային մարդաբանության բաժնի հետազոտող դասախոս
7:30 - 9:00
ՀԻՄՆԱԿԱՆԶԵԿՈՒՑՈՒՄ
Առնչություններ ռազմագերիների միջև. հայերը և հնդիկները ՍիրիայիՄահվան ճամբարում” 1916-1918թթ. - Ամիտավ Գոշ, միջազգային ճանաչում ունեցող մրցանակակիր գրող, «Կակաչների ծովը» և «Ծխի գետը» վեպերի հեղինակ
ՆԻՍՏ II, ՇԱԲԱԹ, 27.10.12.
Բռնության և տրավմայի մասին լռելու և (ձայն վերցնելու) (ան) հնարինությունը
Մոդերատոր և վարող՝ Սիրանուշ Դվոյան, գրաքննադատ, Երևանի Պետական համալսարանի համեմատական գրականության դասախոս
Տեքստեր, լրտեսներ և հավատարմություն. օսմանյան հայկական տպագրական մշակույթի քաղաքականությունը - Նանոր Քեբրանյան, Քոլումբիայի համալսարանի Մերձավոր Արևելքի, Հարավային Ասիայի և աֆրիկյան հետազոտությունների բաժնի հայագիտության պրոֆեսորի ընթերակա
Տրավմատիկ անհավատարմություններ. փորձն ու նրա թարգմանությունները Մեյբլ Էլիոթի և Զապել Եսայանի ստեղծագործություններում - Շուշան Ավագյան, թարգմանիչ, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոս
Չարենց-Օշական. գոյաբանական անհամատեղելիության մի դեպքի մասին - Աշոտ Ոսկանյան, փիլիսոփայության դասախոս, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան և Աֆրիկայի վարչության պետ
Լուռ խոսք և ինտիմության քաղաքականությունը - Քեթլին ՄաքՔուին, արվեստաբան, գրող և քննադատ, Նյու Յորք
«Ոչ մի տեղ».Հատված գրության ընթացքում գտնվող վեպից - Վիգեն Բերբերյան, «Հեծանվորդը» (2002) և «Կապիտալը» (2007) վեպերի հեղինակ
ՆԻՍՏ III, ՇԱԲԱԹ, 27.10.12.
Երկփեղկումներ և փլատակներ. (վերա)պատկերացնելով կայսերական մնացորդները - Մոդերատոր և վարող Նիրի Մելքոնյանը «Լռեցնելու (և ձայն տալու) ռազմավարություններ» համաժողովի նախաձեռնողն է: Նյու Յորքաբնակ անկախ արվեստաբան, արվեստի համադրող Նիրի Մելքոնյանը նաեւ տնօրինում է ընթացիկ
Կույր Ժամադրություններ նախագիծը, որի առաջին մասը մեկնարկել է Փրեթթ Ինստիտուտում 2010թ.
3:00 - 6:00
Ճամփորդական ուղեցույց դեպի կայսրության արևելքը - Զյուլալ Նազան, Յուսթյունդաղ Բողազիչի համալսարանի պրոֆեսորի ընթերակա
Ավերակման ժամանակը. հայոց գեղագիտության կյանքը - Դեյվիդ Կազանջյան, Փենսիլվանիայի համալսարանի անգլերենի, համեմատական գրականության և գրականության տեսության պրոֆեսորի ընթերակա
Նոր բառարան կերպար-արվեստի համար. խորհրդային-հետխորհրդային դիմանկարչությունը - Արևիկ Արևշատյան, խառը մեդիայի տեսողական արվեստագետ, անկախ կուրատոր, բեմանկարիչ և էսսեիստ, Երևան Վիճելի քննադատականություն. լարվածությունը Ստամբուլի
ժամանակակից արվեստի ասպարեզում - Էրդեն Կոսովա, արվեստաբան, red-thread.org էլեկտրոնային ամսագրի խմբագիր, Ստամբուլ
Զետեղելով ռևանշիստական շարունակականությունը հետ-օսմանյան Թուրքիայում - Փոլ Բենջամին, Օսթերլունդ Սաբանջը համալսարանի թուրքագիտության ասպիրանտ
Լռեցնելու (և ձայն տալու) ռազմավարությունները  միջբնագավառային և միջմշակութային գիտաժողով է, որը նպատակ ունի հետազոտել փոխհատումները արվեստագիտական պրակտիկայի, գրականության և էթիկայի/իրավունքի միջև: Բացելով հարթակ այնպիսի սուբյեկտիվությունների համար՝ իրական թե երևակայական, որոնք հարմար չեն գալիս ազգ-պետության և ուրիշ հանրածանոթ ինստիտուցիոնալ ձևավորումների դասակարգումներին, մենք հույս ունենք ի հայտ բերել համընդհանուր բնույթ ունեցող թեմաներ, որոնք որպես կանոն լուսանցք են մղվել բոլոր ժամանակներում և վայրերում: Ջանալով ավելի լավ հասկանալ հայ-թուրքական բաժանման ներկա բարդությունները՝ այս համաժողովը ցանկանում է իր կողմը գրավել միջազգային համարում ունեցող նոր անհատների:
Մեր նպատակն է արձակել կապանքները ճնշված հիշողությունների, լռեցված պատմությունների և անուշադրության մատնված զգացմունքների/ընկալումների՝ զուգորդված տիրապետող պատումներին, որ հաստատուն են պահվում հակադրության հարացույցների կողմից (ինչպես Ներս/Դուրս, Մենք/Նրանք, Մենք/Ես, Մասնավոր/Հանրային և այլն): Որպես շարունակություն քննարկումների շարքի, որ սկսվել է Նյու Յորքում հիմնված Կույր ժամադրություններ. նոր հանդիպումներ նախկին կայսրության եզրերին համադրողական նախաձեռնության համատեքստում (այդ մասին՝ ստորև), գիտաժողովը քննության կառնի ժամանակին Օսմանյան կայսրության վիթխարի տարածքը կազմող մարդկային աշխարհագրության «հետքերըի՝ միևնույն ժամանակ տեղ բացելով համեմատությունների/հակադրությունների համար, երբ գործ ունենք ուրիշ նմանօրինակ խզումների «մնացորդների» հետ՝ ներառյալ այն, ինչ ժառանգվել է Խորհրդային վարչակարգից և Սառը պատերազմից։
Մեզ հետաքրքրող թեմաների թվում են. սահման, գաղթ, աշխատանք, տնտեսություն, էկոլոգիա, կրոն, ազգայնականություն, բռնություն, մարդու իրավունքներ, գիտելիքի արտադրություն, գեղարվեստական համակարգեր, լեզու, թարգմանություն, մեդիա, նոր տեխնոլոգիաներ, գաղտնիություն, ժողովրդավարություն, ազատություն, գենդեր, ընտանիք, ընկերություն, սեռականություն, սեր եւ այլն։ Եթե ամփոփենք՝ ողջունելի են նոր դիսկուրսային քարտեզագրումները, որոնք հիմնված են անհամատեղելի  կամ ֆրագմենտացված ձևավորումներում նշմարելի ընդհանուր նմանությունների վրա, ինչպես նաեւ մեկնաբանություններն այնպիսի միասնությունների, որոնք չեն ապավինում միաձեւությանը։
Գիտաժողովի մտհղացողներն  ու կազմակերպիչներն են`
արվեստի անկախ քննադատ/համադրող և Կույր ժամադրություններ նախագծի արտաքին տնօրեն Նիրի Մելքոնյանը, գիտաժողովի մոդերատորներն են՝ Երևանի պետական համալսարանի գրականության դասախոս Սիրանուշ Դվոյանը, մարդու իրավունքների պաշտպան, մանկավարժ և իրավաբան Վահան Բուռնազյանը, խորհրդատուն է` արվեստի քննադատ/համադրող Էրդեն Կոսովան:

Strategies of Un (Silencing): Yerevan Conference to Explore Complexities of Armenian/Turkish Divides
Conference in Yerevan-Armenia
Date: Friday and Saturday October 26th and 27th, 2012
Venue: American University of Armenia, Alex and Marie Manoogian Hall
PANEL ONE 26.10.12, FRIDAY
Constructing and Deconstructing Empires: National Narratives Reconsidered
Moderator/ Discussant: Vahan Bournazian, human rights attorney and educator
11:00 – 2:00
Conflicting Visions of Liberation – Vardan Azatyan , Associate Professor in art history at Yerevan State Academy of Fine Art;
The Harem from Orientalism to Popular Culture: Post-Ottoman Women’s Fashion – Aikaterini Gegisian, London based visual artist represented by the Kalfayan Gallery in Athens;
National Narratives and Narrative Forms – Hrach Bayadyan, lecturer in Media and Cultural Studies, Yerevan State University;
Armenian Representation in Turkey during the Post WWII Period – Talin Suciyan, PhD Candidate and Teaching Fellow, Ludwig Maximilians University of Munich;
Anthropological Curiosities at the Frontier: Kars, Pamuk and Others- Zeynep Sariaslan, research fellow, Social and Cultural Anthropology, University of Zurich
7:30 – 9:00
KEYNOTE ADDRESS
Bonds between Prisoners: Indians and Armenians in the ‘Death Camps’ of Syria, 1916-1918 – Amitav Ghosh, internationally renowned novelist and the award winning author of
Sea of Poppies and River of Smoke
PANEL TWO 27.10.12, SATURDAY
(Im)Possibilities of (Un) Silencing Violence and Trauma
Moderator/ Discussant: Siranush Dvoyan, litereary critic and comparative literature lecturer
Texts, Spies and Loyalty: The Politics of Ottoman-Armenian Print Culture - Nanor Kebranian, Assistant Professor of Armenian Studies at Columbia University;
Traumatic Infidelities: The Experience and its Translators in Mabel Elliott and Zabel Yesayan - Shushan Avagyan, translator and lecturer, American University of Armenia;
Charents-Oshakan: On a Case of Ontological Incompatibility- Ashot Voskanyan, PhD in Philiosophy and an advisor to Armenia’s Foreign Ministry Africa and Asia Division;
Silent speech and the politics of intimacy – Kathleen MacQueen, art historian and a writer based in New York;
Nowhere: An excerpt from a novel-in-progress – Viken Berberian is the author of  two novels The Cyclist and Das Kapital
PANEL THREE PANEL III, 27.10.12, SATURDAY
Ruptures and Ruins: (Re) Imagining Imperial Remnants
Moderator/Discussant: initiator, organizer and producer of the SoUS conference, Neery Melkonian, is a New York and Yerevan based independent critic/curator who serves as the external director of the Blind Dates Project, and with Defne Ayas she was the founding co-curator of the Pratt exhibition. The next edition, reformulated edition by an expanded curatorial team, is planned to migrate to Istanbul and Yerevan in 2013.
3:00 – 6:00
A Travel Guide to the East of the Empire- Zülal Nazan Üstündağ, Assistant Professor, Department of Sociology at Boğaziçi University;
Time for Ruination: The Life of Armenian Aesthetics - David Kazanjian, Associate Professor of English, Comparative Literature and Literary Theory, University of Pennsylvania ;
A New Dictionary for Image-Forming Art: Soviet/Post Soviet Portraiture - Arevik Arevshatyan, mixed media visual artist, stage designer and an essayist;
Disputed Criticality: Tensions within the Field of Contemporary Art in Istanbul – Erden Kosova, is an art critic based in Istanbul and editor of red-thread.org;
Locating a Revanchist Continuum in Post-Ottoman Istanbul- Paul Benjamin Osterlund, graduate student in Turkish Studies at Sabanci University
Strategies of (Un) Silencing (SoUS) is an interdisciplinary and cross-cultural conference that seeks to explore the intersections among artistic practice, literature, and ethics/law. By extending a platform for subjectivities, real or imagined, that do not fit neatly into existing taxonomies of nation-states and other mainstream institutional configurations, we hope to identify over-arching themes that have been marginalized across time and place. Striving to better understand the complexities of the current Armenian/Turkish divides, the gathering wishes to attract new research from international voices. The aim is to loosen the knots of repressed memories, silenced (hi)stories, and unresolved sentiments/perceptions associated with dominant narratives that are sustained by oppositional paradigms (such as  Inside/Outside, Us/Them, We/I, Private/Public etc.).  As continuation of a series of discussions that began in context of a New York based curatorial undertaking entitled Blind Dates: New Encounters from the Edges of a Former Empire (please see below), the conference will examine what ‘remains’ of the human geography that once constituted the vast territory of the Ottoman Empire, while also inviting comparisons/contrasts in tackling the ‘residues’ of similar or parallel ruptures, including those involving the Soviet regime and the Cold War. Topics of interest include: border, migration, labor, economy, ecology, religion, nationalism, violence, human rights, knowledge production, artistic systems, language, translation, media, new technologies, secrecy, democracy, freedom, gender, family, friendship, sexuality, love etc. In summary, new discursive cartographies based on shared affinities among the incongruent or the fragmented are welcome, as well as accounts of unities that do not resort to uniformity.
The Conference is conceived and organized by Neery Melkonian, Independent Art Critic/Curator and External Director of Blind Dates Project, with co-moderators Siranush Dvoyan, Literature Professor, Yerevan State University and Vahan Bournazian, Human Rights Advocate, Educator, and Attorney, and art critic/curator Erden Kosova as advisor