Երկու կոնգրեսականներ պայքարում են ամերիկահայերի ձայների համար
Սա երկրորդ մասն է երկու դեմոկրատ կոնգրեսականներ Հովարդ Բերմանի և Բրեդ Շերմանի միջև ծավալված բանավեճի, որը կայացել էր Էնսինո քաղաքի Ֆերահյան դպրոցի Ավետիսյան դահլիճում սեպտեմբերի 29-ին: Բանավեճը կազմակերպել էր Արևմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Կոնգրեսական Շերման. «Մենք պետք է ճանաչենք Ցեղասպանությունը ոչ միայն Հայաստանի համար, ոչ միայն Ամերիկայի համար, այլև թուրքական պետության համար, որը երբեք ժամանակակից պետություն չի դառնա, քանի դեռ չի առերեսվել իր սեփական պատմության հետ»: Դատապարտելով Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը դժկամորեն կիրառելու համար, կոնգրեսական Շերմանն ասաց. «Սա ի՞նչ գերտերություն է, որ դողդողում է պատմության առաջ: Սա ի՞նչ գերտերություն է, որ անհանգստանում է Թուրքիայի սպառնալիքներից: Ամբողջ աշխարհում տասնյակ խորհրդարաններ են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ճիշտ ժամանակն է, որ Կոնգրեսը նույնչափ քաջություն ցուցաբերի»:
Ի պատասխան այն հարցին, թե ինչ կանեն երկու կոնգրեսականները Իսրայելի նման Ամերիկայի դաշնակիցներին քաջալերելու համար, որպեսզի նրանք ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, կոնգրեսական Բերմանը հայտարարեց, որ «հանդգնություն է մի պետության համար, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սկսել թելադրել այլ պետությունների, թե նրանք ինչ պետք է անեն: Ուստի, նախ՝ պետք է այս [ցեղասպանության] բանաձևը անցկացնել, և մղել ու համոզել գործադիր իշխանությանը՝ նեցուկ կանգնել նրան, ինչ Կոնգրեսն է ընդունել, և հետո, դուք ցանկանում եք այն վերածել միջազգային համաձայնության: Սակայն, մենք լրջորեն չենք կարող մի այլ կառավարության ասել, թե նրանք պետք է որևէ բան անեն, որը մենք դեռևս չենք արել….»:
Կոնգրեսական Շերման. «Ես հպարտանում եմ, որ Երուսաղեմի Հոլոքոստի «Յադ Վաշեմ» թանգարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը. հպարտանում եմ, որ Վաշինգտոնի Հոլոքոստի թանգարանը ևս նույնն է արել: Մենք պետք է ճանաչենք Հայոց ցեղասպանությունը Միացյալ Նահանգների կառավարության մակարդակով, սակայն ես համարձակվում եմ իմ իսրայելցի ընկերներին կոչ անել ավելի շուտ ճանաչել այն՝ նույնիսկ մինչև մենք դա կանենք: Նաև, Իսրայելի քաղաքականությունը մի փոքր տարբեր է: Այստեղ, դեռևս պատրանքներ են տածում, որ Թուրքիան ամերիկյան կարևոր դաշնակից է: Իսրայելում այդ պատրանքները քիչ թե շատ վերջերս փշրվեցին, այդ իսկ պատճառով մի օր կհայտնաբերենք, որ Իսրայելը կարող է կանխել Միացյալ Նահանգներին՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում: Եվ, հաշվի առնելով Իսրայելի պատմությունը, ինչպես նաև հրեա ժողովրդի պատմությունը, կարծում եմ, որ շատ կարևոր մի բան է դա անել: Ուստի, ես օրինակ, չեմ համարում, որ մենք պետք է սպասենք Իսրայելին կոչ անելու համար, որ մեզանից առաջ անցնի, այլ պետք է ինքներս մեզ ոգևորենք՝ հնարավորինս արագ առաջ շարժվելու համար»:
Բանավեճը վարող Հարութ Սասունյան. «Ի գիտություն, կցանականայի որոշ պարզաբանումներ անել ձեր երկուսի տված պատասխանների առնչությամբ: Նախքան Իսրայելին խուսավարելու հնարավորություն ընձեռելը, որ սպասի այս հարցի վերաբերյալ մեր որոշում կայացնելուն, կարծում եմ, լավ կլինի հիշել, որ երկու անգամ՝ 1975 և 1984 թվականներին, Ներկայացուցիչների պալատը` լիագումար նիստերում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևեր է ընդունել: Ուստի, Իսրայելը ստիպված չէ սպասել, որ Ամերիկան դա առաջինը կանի: Մենք երկու անգամ արդեն ճանաչել ենք, այնպես որ այդ ընթացքում նրանք կարող են առնվազն մեկ անգամ անել դա»:
Կոնգրեսական Բերման. «Պատմական նկատառումներից ելնելով Իսրայելը պետք է ճանաչի, հատկապես Իսրայելը պետք է դա անի»:
Կոնգրեսական Շերման. Իսրայելը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը «որովհետև դա բարոյական է ու ճիշտ, նաև, քանի որ առկա է պատմական փաստը»:
Այն հարցին, թե՞ արդյոք Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնի վարձակալության համար վճարել թուրքական կառավարությանը՝ բռնազավթված հայկական տարածքների վրա տեղակայված Թուրքիայի Ինջիրլիքի ռազմաօդային բազայի համար, այլ այդ գումարները վճարի հայազգի սեփականատերերի ժառանգներին, կոնգրեսական Շերմանը հայտարարեց. «Ես անհամբեր սպասում եմ այնպիսի արտաքին քաղաքականության մշակման, որտեղ մենք ավելի քիչ կախվածություն ունենանք Թուրքիայում տեղակայված բազաներից, որովհետև տեսնում եմ, որ նրանք փորձում են քարոզչություն ծավալել Պենտագոնում և Կոնգրեսում՝ Ցեղասպանությունը չճանաչելու համար՝ հիմնվելով այն տեսության վրա, որ «Օ՜, դուք մեր բազաների կարիքն ունեք»: Մենք կարող ենք և պետք է աշխատենք Հարավարևելյան Ասիայի ՆԱՏՕ-ի մեր այլ դաշնակիցների հետ` այնպիսի բազային կառուցվածք ունենալու համար, որը չի պահանջում վարձակալության գումարներ վճարել թուրքական պետությանը…. Սակայն, քանի դեռ մեր բազան այդ հողերի վրա է, այն դառնում է մի հիանալի փաստարկ՝ հայկական պետությանը լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու համար, քանի որ մենք այդ տարածքների վրա ենք»:
Կոնգրեսական Բերման. «… Կոնգրեսում հնչած հայտարարություններից մեկն ընդդեմ Ցեղասպանության բանաձևի հետևյալն է «Օ՜հ, թուրքերը մեզ դուրս կքշեն Ինջիրլիքից»: Թուրքերը մեզ Ինջիրլիքից վռնդելու մտադրություն չունեն: Նրանք ուզում են, որ մենք այնտեղ լինենք, նրանք բուռն փափագ ունեն, որ մենք այնտեղ լինենք: Սա մի ծխածածկույթ է: Սա մի առարկություն է, որով թուրքական դիրքորոշումը սատարող մարդիկ վախեցնում են Կոնգրեսին` մտածել տալով, որ մեծ վտանգներ կլինեն մեր ազգային անվտանգության համար»:

This is the second part of the debate between two Democratic Congressmen, Howard Berman and Brad Sherman, held at the FerrahianSchool’s Avedissian Hall in Encino,California, on Sept. 29. The debate was organized by the Armenian National Committee of America, Western Region.
Cong. Sherman: “We need to recognize the Genocide not only for Armenia, not only for America, but the Turkish state will never be a modern state until it comes to grip with its own history.” Criticizing US government’s reluctance to use the term Armenian Genocide, Cong. Sherman asked: “What kind of superpower cowers before history? What kind of superpower worries about Turkish threats? Dozens of parliaments around this world have recognized the Genocide. It is about time for Congress to have the same level of courage!”
In response to a question on what the two Congressmen would do to encourageAmerica’s allies such asIsraelto recognize the Armenian Genocide, Cong. Berman stated that “it is audacious for a country that itself hasn’t recognized the Armenian Genocide, to start telling other countries what they should be doing. So number one: get this [genocide] resolution passed, and push and persuade the Executive Branch to support what the Congress has done, and then you do want to make it into an international consensus. But, we are not effectively going to tell a government that they should do something that we haven’t yet done. …”
Cong. Sherman: "I’m proud that Yad Vashem, theHolocaustMuseuminJerusalem, recognizes the Armenian genocide; proud that theHolocaustMuseuminWashingtondoes the same. We need to recognize the Armenian genocide at theU.S.government level, but I for one have the chutzpah to urge my Israeli friends to do it even before we do it. And the politics inIsraelare a little different. Here, there is still this mirage that somehowTurkeyis the critical American ally. InIsrael, that same mirage was more or less shattered recently, and so we may indeed find thatIsraelis able to beat theUnited Statesin recognizing the first genocide of the 20th century. And given the history ofIsraeland the history of the Jewish people, I think it’s an important thing to do. So I for one don’t believe we should wait to urgeIsraelto move forward, but we should be inspired to move forward ourselves as quickly as possible.”
Panelist Harut Sassounian: “I would like to clarify something for the record based on the answers that you both gave. Before we give any wiggle room forIsraelto wait for us to pronounce judgment on this issue, I think we would do well to remember that in 1975 and in 1984, twice, the House of Representatives, the full House, adopted resolutions recognizing the Armenian genocide. SoIsraeldoesn’t have to wait for theUSto do it first. We’ve already done it twice, so they can do it once at least, in the meantime."
Cong. Berman: “For historical reasonsIsraelshould do it, particularlyIsrael, should do it.”
Cong. Sherman:Israelis going to recognize the Armenian Genocide “because it is the moral and right thing to do and because the historical record is there.”
In response to a question on whether the United States should stop paying rent to the Turkish government for the Airbase in Incirlik, Turkey -- located on occupied Armenian territories -- and pay that money to the heirs of original Armenian owners, Cong. Sherman stated: “I look forward to developing a foreign policy where we are less dependent upon the use of bases in Turkey, because I’ve seen them try to lobby the Pentagon, to lobby Congress not to recognize the Genocide on the theory that, ‘oh, you need our bases.’ We can and should work with our other southeast Asian NATO allies to have a basing structure that does not require us to be paying rent to the Turkish state. …However, as long as our base is on that land, that becomes an excellent argument for additional aid to the Armenian state because we’re on that territory.”
Cong. Berman: “…One of the arguments made in Congress against the genocide resolution is ‘Oh the Turks will kick us out of Incirlik.' The Turks have no intention of kicking us out of Incirlik. They want us there; they’re desperate to have us there. This is a smokescreen. This is an argument that people who are fronting for the Turkish position use to scare Congress into thinking there’ll be great dangers to our national security.”