«Սարդարապատ» շարժումն արձագանքել է Անդրանիկի արձանի ապամոնտաժմանը
Ռուսաստանի հարավային Սոչի քաղաքի Լազարեւյան շրջանի Վոլկոնկա գյուղում տեղի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ` մայիսի 28-ին պետք է տեղի ունենար լեգենդար գեներալ, Արևմտյան Հայաստանում հայկական ազգային ազատագրական շարժման ղեկավարներից մեկի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի արդեն իսկ տեղադրված արձանի բացման արարողությունը: Արձանի հեղինակն էր քանդակագործ, Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Մարատ Մինասյանը:
Արձանի ստեղծման նախաձեռնությունը Սոչիի հայերինն է, որոնցից շատերի նախնիները եղել են Անդրանիկի զինակիցներն ու զինվորները, և այս փաստը կարևորելով, չորս տարի առաջ հանգանակություն կատարելով` պատվիրել էին մոտ 4 մետրանոց զորավար Անդրանիկի արձանը:
Արձանի տեղադրումից հետո Սոչիի քաղաքապետի հրահանգով հայերին պարտադրվում է ապամոնտաժելու արձանը և մայիսի 27-ի երեկոյան այն ապամոնտաժվում է: Իր հրամանը չկատարելու դեպքում քաղաքապետ Անատոլի Պախոմովը հոխորտում է և խոստանում, որ բուլդոզերով կքանդի ոչ միայն Անդրանիկի, այլ նաև մինչ այդ տեղադրված Ցեղասպանության զոհերին հիշատակին և Մեսրոպ Մաշտոցին նվիրված արձանները, ինչպես նաև մի քանի խաչքարեր:
«Կտրականապես արգելվում է նման քայլ անել, թուրքերն ասել են` եթե Անդրանիկի արձանը տեղադրեք, մենք կտապալենք Սոչիի 2014 թ. կայանալիք օլիմպիադան, նկատի ունենալով, որ թուրքական մի շարք ընկերություններ շինարարական աշխատանքներ են կատարում քաղաքում, դրա համար կարծում ենք, որ Սոչիում այդ արձանը չի կարող տեղադրվել»,- ասել է քաղաքապետ Անատոլի Պախոմովը:
2010թ. Հայաստանի Հանրապետություն ՌԴ Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի պաշտոնական այցի ժամանակ մեծ շուքով տեղի ունեցավ Օսմանյան կայսրության դեմ մարտնչած և զոհված հայ և ռուս զինվորների աճյունի` «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացումը, որին մասնակցեց նաև Դմիտրի Մեդվեդևը: Հայաստանում այսպես են հիշում և պատվում զոհված ռուս զինվորներին, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունո±ւմ... Միգուցե Ռուսաստանի քաղաքական ղեկավարությունը ցանկանում է, որ ՀՀ-ում և հայաշատ աշխարհի տարբեր վայրերում համարժեք վերաբերմունք ցուցաբերվի ռուս զինվորների, զորավարների հիշատակին և աճյունների նկատմամբ:
Այն, որ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական իշխանությունները և տեղական ինքնակառավարման մարմինները գործում են համաձայնեցված, կասկածի տեղիք չի թողնում և զորավար Անդրանիկի արձանի ապամոնտաժումը Ռուսաստանի և Թուրքիայի քաղաքական մերձեցման դրսևորման հերթական ապացույցն է։
Պետք է արձանագրել, որ ՀՀ իշխանությունները կրկին անգամ գտնվեցին իրենց ցածրության վրա և կատարվածին իրապես որևէ արձագանք չտվեցին, բացառությամբ ապամոնտաժման փաստին չորս օր ուշացմամբ արձագանքած Ռուսաստանի հարավում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանի, որն ընդամենը դատապարտեց քաղաքապետի որոշումը: ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը ինչպես կար, այնպես էլ մնաց իրեն հոգեհարազատ ամորֆ վիճակում, իսկ հայ «քաղաքական գործիչները» զբաղվում են ամեն ինչով, բացի քաղաքականությամբ: Եվ տեղի ունեցածի վերաբերյալ նրանք չհամարձակվեցին ընդունել նետված մարտահրավերը և ասել ճշմարտությունը սեփական ժողովրդին։
Հայությունը ստացավ հերթական ապտակը, առաջին հերթին ոչ նրա համար, որ առկա է ռուս–թուրքական նոր սիրախաղ, այլ քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն չունի իրապես պետություն, չկան նպատակին ծառայող պետական ինստիտուտներ, և որ Հայաստանը ներկայացնող պետական կոչվող այրերը բացի օտարին լիուլի քծնելուց, շողոքորթելուց և անձնական բարեկեցության համար պետական շահը զոհաբերելուց, այլ խնդիր չեն լուծում։ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական ղեկավարության նման կեցվաքը հետևանք է նաև Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի հարցի կարգավորման և հայ–թուրքական հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ վարվող ապիկար արտաքին քաղաքական վտանգավոր խաղերի։
Կատարված փաստի կապակցությամբ կոչով դիմում ենք ՀՀ-ում, ՌԴ-ում և արտերկրի այլ վայրերում բնակվող մեր հայրենակիցներին, իրենց վրդովմունքի և բողոքի ձայնը բարձրացնելու Սոչիի իշխանությունների կողմից հանիրավի ապօրինի և քաղաքական կարճատեսության ու տգիտության վրա հիմնված որոշման դեմ, և անհողդողդ մնալ, մշտապես պաշտպանելով հայ ազգի արժանապատվությունը:

Движение “Сардарапат” отреагировало на демонтаж памятника Андранику
28 мая по случаю Дня Первой Республики Армения в селе Волконка Лазаревского района города Сочи на юге России должна была состояться церемония открытия уже установленного памятника легендарному генералу, одному из руководителей национально-освободительного движения в Западной Армении, полководцу Андраник Озаняну. Памятник создал скульптор, заслуженный художник Армении Марат Минасян.
Инициатива установления памятника принадлежала армянам Сочи, предки многих из которых были соратниками и солдатами Андраника. Придавая важность этому факту, четыре года назад местные армяне организовали сбор пожертвований и заказали почти 4-метровый памятник полководцу Андранику.
После установления памятника мэр Сочи отдал распоряжение о демонтаже памятника. И вечером 27 мая памятник был демонтирован. Мэр Анатолий Пахомов пригрозил в случае невыполнения своего приказа снести не только памятник Андранику, но и установленные до этого мемориал жертв Геноцида, памятник Месропу Маштоцу и несколько хачкаров.
“Этот шаг категорически запрещен. Турки сказали, что если памятник Андранику будет установлен, они сорвут предстоящую в 2014 г. Олимпиаду в Сочи, имея в виду то обстоятельство, что многие турецкие компании осуществляют в городе строительные работы. Поэтому мы считаем, что этот памятник не может быть установлен в Сочи“,- сказал Анатолий Пахомов.
В ходе состоявшегося в 2010 г. визита в Армению президента РФ Дмитрия Медведева состоялось торжественное открытие мемориального комплекса Холм почета, посвященного русским воинам, погибшим в войне с Османской империей. Так в Армении чтят память погибших русских солдат, а в Российской Федерации... Может, политическое руководство России хочет, чтобы аналогичное отношение в РА и других армянонаселенных городах мира было проявлено к памяти и останкам русских солдат и полководцев?
То, что политические власти и органы местного самоуправления Российской Федерации действуют согласованно, не вызывает сомнений, и демонтаж памятника Андранику – очередное проявление политического сближения России и Турции.
Следует констатировать, что власти РА в очередной раз оказались не на высоте и никак не отреагировали на произошедшее, за исключением запоздавшей на 4 дня реакции на факт демонтажа со стороны генконсула Армении на юге России Арарата Гомцяна, который всего лишь осудил решение мэра. Министерство Диаспоры осталось в свойственной ему аморфном состоянии, а армянские “политические деятели“ заняты всем, кроме политики. В связи с призошедшим они не осмелились принять брошенный им вызов и сказать правду собственному народу.
Общественность получила очередную пощечину, но не потому, что имеет место новый российско-турецкий флирт, а потому что в Республике Армения нет истинного государства, нет служащих своим целям государственных институтов, а представляющие Армению государственные мужи никакой другой задачи, кроме угодничества и лести в адрес внешних сил и принесения государственных интересов в жертву личному благополучию, не решают.
Подобное поведение политического руководства Российской Федерации является также следствием бездарных и опасных внешнеполитических игр в направлении урегулирования проблемы Арцаха и улучшения армяно-турецких отношений.
В связи с произошедшим мы обращаемся ко всем нашим соотечественникам, проживающим в РА, РФ и других зарубежных странах, с призывом выразить возмущение и поднять свой голос протеста против незаконного и основанного на политической близорукости и безграмотности решения и не переставать защищать достоинство армянской нации.