17-ամյա աղջկան մեկ ամիս փակել են մութ սենյակում եւ ստիպել են կիսամերկ պարել
«2008 թվականի օգոստոսի 11-ին ես ու քույրս` Կարինեն, վիճեցինք: Ես ուզում էի տեղ զանգեի, ինքը չթողեց: Հետո ասեց` պապային կասեմ, որ զանգում ես: Կարինեն մի հատ ինձ խփեց, հետո էլ ես իրան մի հատ խփեցի, ու որ ինքը ասեց պապային կասեմ, մտածեցի` պապան կջղայնանա ու ինձ կպատժի, տնից փախա»,-«Հետքին» պատմեց Անահիտը:
Նրանց տունը Երեւան-Գյումրի ավտոմայրուղուց մի քանի մետր է հեռու: Աղջիկը դուրս է եկել փողոց, որպեսզի գնա Երեւան` քրոջ տուն: Անահիտի պատմելով` այդ ընթացքում սպիտակ գույնի «Նիվա» ավտոմեքենա է կանգնել: Վարորդը հարցրել է, թե ուր է գնում, նա էլ ասել է, թե Երեւան: Վարորդն էլ խոստացել է աղջկան անվտանգ տեղ հասցնել:
«Շատ լավ էր վարորդը հետս խոսում, ես էլ չվախեցա ու նստեցի ավտոմեքենան: 2 տղա էին` մեկի անունը Տիգրան էր, մյուսինը` Աղվան: Հասանք Երեւան, Տիգրանն ասաց` արդեն ուշ է, առավոտյան կգնաս: Չթողեցին մեքենայից իջնեի: Ինձ տարան մի անծանոթ բնակարան: Շատ փոշոտ ու կեղտոտ բնակարան էր, երեւում էր, որ այդտեղ մարդ չի ապրում, որովհետեւ լույս էլ չկար` մոմի լույսի տակ ենք նստել: Այդ բնակարանում հաց կերանք ու ես գնացել եմ առանձին սենյակ, որ իրանց հետ չնստեի: Հաց ուտելուց առաջ Տիգրանը գրպանից ինչ-որ կանաչ խոտ հանեց, մոմի կրակի վրա չորացրեց ու ծխեց: Այդ ծխած ծուխն անընդհատ իմ վրա էր փչում: Այդ ծխից ինձ վատ զգացի` գլուխս ցավում էր, մի տեսակ բժժած էի: Որ իրենցից առանձնացա, Տիգրանը եկավ իմ մոտ, ինձ ձեռք էր տալիս, քաշքշում էր, փաթաթվում էր ինձ, ես դիմադրում էի` թույլ չէի տալիս: Թեւիցս քաշեց, գցեց անկողնու վրա: Շորերս պատռեց ու բռնաբարեց ինձ: Առավոտյան արթնացա ու հասկացա, որ զրկվել եմ կուսությունից»,- պատմում է Անահիտը:
Առավոտյան Տիգրանի ու նրա միջեւ որեւէ խոսակցություն չի եղել: Անահիտը միայն նրանից հեռախոս է խնդրել` քրոջը զանգելու համար: Անահիտը տեսել էր, որ Տիգրանի մոտ բջջային հեռախոս կա, բայց նա խաբել է, թե հեռախոս չունի: Աղջկա հիշելով` Տիգրանը մի 23-24 տարեկան տղա է եղել, Աղվանը նույնպես երիտասարդ է եղել: Անահիտի ասելով` Տիգրանը խոսել է Ախալքալաքի եւ մեկ-մեկ էլ Գյումրու բարբառով: Նա վերջերս է խոսակցություններից լսել, որ Տիգրանը բարձրաստիճան ոստիկանի եղբայր է:
«Տիգրանն ինձ տարավ Հոկտեմբերյան, ասեց` ընդեղ տուն ունեմ, նորմալ կապրես: Ես էլ կատարվածից հետո չէի ուզում գյուղ վերադառնալ, որովհետեւ գիտեի, որ գյուղացիներն արդեն իմ մասին ինչ ասես խոսալու են, համ էլ հարազատներիս աչքերի մեջ նայել չէի կարող: Գնացինք Հոկտեմբերյան ու էլի չհասկացա, որ ինձ խաբում է: Ինձ տարավ իր ընկերների ձեռքը գցեց` մի 10-15 հոգի էին: Մի տղա կար, անունը Ռոբերտ էր, ասեց, որ ռեստորան ունեն ու այնտեղ ինձ ապրելու տեղ կտա»,- ասաց Անահիտը:
Նա հետո է իմացել, որ Ռոբերտ Բաղդասարյանը Նոր Արմավիր գյուղում գործող «Հին ամրոց» ռեստորանային համալիրի սեփականատեր Վարուժան Իշխանյանի քրոջ որդին է: Ռոբերտը Անահիտին ծանոթացրել է Վարուժանի հետ ու աղջկան թողել «Հին ամրոց» ռեստորանում` խոստանալով նրան անպայման տանել այդտեղից:
«Մի օր ռեստորանի մատուցողուհին` Գայանեն, ինձ ասեց` արի իրար հետ պարենք: Ես էլ պարել գիտեի, պարեցինք: Այդ ժամանակ Վարուժը իր սենյակից դուրս եկավ ու տեսավ մեզ: Ինձ թվում է` ինքն էր Գայանեին սովորացրել, որ ինձ պարացներ, որ ինքը տեսներ: Դրանից հետո Վարուժն ինձ շորեր էր առել ու ասաց, թե պիտի պարես: Բերած շորը կարճ շորտիկ էր, որն ավելի շատ ներքնաշորի էր նման ու կաշվից կրծկալ: Վարուժն ասեց, որ անպայման պիտի այդ շորերով պարեմ ու դրա համար փող կտա ինձ: Ինքը մի հսկա մարդ էր, ես էլ իրանից վախենում էի, եթե ասածը չանեի` վատ կլիներ իմ համար: Պարեցի, բայց ինքն ինձ փող չէր տալիս: Օր էր լինում` 10-15 հազար դրամ էի աշխատում, բայց ինքն ինձ 1500 դրամ էր տալիս: Սեյֆի մեջ բանկա էր դրած, այդ 1500 դրամը գցում էր բանկայի մեջ` իբր ես եմ իմ ձեռքով հավաքում փողերը»,- հիշում է Անահիտը:
Աղջկա ասելով` Վարուժանը հենց սկզբից հարցրել է իր տարիքը եւ իմանալով, որ 17 տարեկան է, նրան հորդորել է, որ ոչ մեկի չասի տարիքը ու ոչ մեկի հետ չխոսի: Անահիտին խորհուրդ է տվել իրեն համրի տեղ դնել ու ոչ մեկի հետ չխոսել` նույնիսկ կանանց:
«Մի օր էլ մի աղջիկ իր ընկերների հետ եկավ ռեստորան, ու նրա ընկեր տղաներից մեկը պարելու ժամանակ մոտեցավ ինձ, հարց ու փորձ արեց, ես էլ անունս ու տարիքս ասեցի: Բարմենը` Վաղինակը, տեսել էր, որ խոսում եմ այդ տղայի հետ ու Վարուժին ասել էր այդ մասին: Այդ օրը Վարուժը ջղայնացավ իմ վրա ու ջերմուկի շիշը շպրտեց վրես: Շիշը գլխիս կողքով անցավ, բարեբախտաբար չկպավ ինձ: Հետո սկսեց ձեռքերով խփել, ու քթիցս արյուն եկավ: Մատուցողուհի Գայանեն է շոր տվել, որ քթիս արյունը մաքրեմ: Ինձ ասեց` առավոտը գամ` ստեղ չլինես: Ու դուռը փակեցին վրես, գնացին»,- պատմում է Անահիտը:
Աղջկա ասելով` ռեստորանում իրեն պահել են մութ սենյակում: Անահիտի ու Վարուժանի վեճից հետո ռեստորանի տիրոջ հայրը մահանում է, ու որոշ ժամանակ նա ռեստորան չի գալիս: Անահիտը տեսել է, թե Վաղինակը որտեղ է դնում բանալիները, նրա գնալուց հետո չհրկիզվող պահարանից վերցրել է հավաքված 1500-ական դրամները, բանալիով բացել ետնամուտքի դուռն ու փախչել ռեստորանից: Աղջկա ասելով` մոտ մեկ ամիս ռեստորանի տիրոջ կողմից շահագործվելուց հետո մի քանի օր անցկացրել է տարբեր մարդկանց տներում:
Այդ ընթացքում նրան ոչ ոք չի նեղացրել: Հետո Անահիտը զանգել է Երեւանում ապրող քրոջը ու նրա հետ վերադարձել գյուղի իրենց տուն: Դրանից հետո սկսվել է իրավապահ մարմինների կողմից կազմակերպված մի ամբողջ «օպերացիա», որը շարունակվում է մինչ օրս:
Բռնաբարության դեպքի առիթով հարուցվել է քրեական գործ, սակայն մեղադրանք է առաջադրվել ոչ թե Տիգրանի, Ռոբերտի, ինչպես նաեւ աղջկան աշխատացնող Վարուժանի նկատմամբ, այլ Անահիտի հոր` Սաշա Դավթյանի:
Նրա փաստաբան Խանում Մկրտչյանը մեզ փոխանցեց, որ Տիգրանի մասով նախաքննությունը շարունակվում է, սակայն ոչ մի քննչական գործողություն չի իրականացվել:
«Սաշայի վրա գործը սարքեցին նրա համար, որ նա պահանջում էր գտնել եւ պատժել Տիգրանին, Ռոբերտ Բաղդասարյանին, Վարուժան Իշխանյանին: Այդ մարդկանց պատժելու փոխարեն գործ սարքեցին Սաշայի վրա: Իսկ եթե մեղադրանքը դատարանում հաստատվեր, նշածս մարդկանց գործը կարճվելու էր, եւ աղջկան բռնաբարելու համար պատասխան էր տալու աղջկա հայրը»,- նշեց պաշտպանը:
Այս տարվա դեկտեմբերի 17-ին Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, Սաշա Դավթյանին արդարացրեց` աղջկան բռնաբարելու մասով: Այժմ քննիչների «սարքած» գործը փլուզվել է, քանի որ չկարողացան բռնաբարության մեղադրանքը բարդել Անահիտի հոր վրա:
«Վարուժանի մասով թրաֆիկինգն ակնհայտ է: Նա 17 տարեկան աղջկան շահագործել է: Տիգրանի ու Վարուժանի նկատմամբ եթե քննիչները մի գործողություն կամ ակտ կայացրած լինեին նախաքննության ընթացքում, կմտածեի, որ գործողություն են իրականացրել, բայց փակուղի է: Այդ մարդիկ հիմա քննիչների համար զապաս տարբերակ են մնացել: Այս գործով շատ հանգամանքներ պարզվեցին: Ոչ մեկի նկատմամբ ոչ մի քննչական գործողություն չի իրականացվել: Պարզվեց, որ Տիգրանի ընկերը հարցաքննվել է սկզբում, բայց հիմա նա հանրապետությունում չէ եւ էլի շատ բաներ»,-ավելացրեց Խանում Մկրտչյանը:
Օրինակ` քննիչ Ռուբեն Վարդանյանն ի՞նչ պայմաններում է աղջկան բռնաբարելու մեղադրանքը բարդել հոր վրա: Ինչո՞ւ Սաշա Դավթյանը արդարացվելուց հետո չհայտնվեց ազատության մեջ: Ինչո՞ւ Անահիտը որոշեց վերջ տալ իր կյանքին, եւ ինչու՞ քննիչը ոստիկանների հետ միասին որոշեց հենց դատարանի դահլիճից գողանալ նրան: Ինչպիսի՞ դաժան մեթոդներով են Երեւանի կենտրոնի ոստիկանական բաժանմունքում քննել արդեն 18-ամյա Անահիտին, նրա 22-ամյա քրոջը` Կարինեին եւ Սաշա Դավթյանին: Ինչո՞ւ դատարանը չանդրադարձավ իրական հանցագործներին: Այս հարցերն անտեսվել կամ կոծկվել են ոստիկանության եւ դատախազության կողմից:

Official Cover-Up? Abduction and Rape Trial of 17 Year-Old Hits Dead-End
“I remember the date – August 11, 2008. Me and my sister Karineh had an argument. I wanted to make a phone call and she wouldn’t let me. Then, she threatened that she’d tell our father that I was making a call.
She hit me and I hit her back. When she said that she’d tell our dad, I get worried. He’d naturally get angry and punish me. So I left the house.” This is how Anahit described how the bizarre and frightening story to follow all started. The girl’s house lies not far from the Yerevan-Gyumri highway. Flustered, Anahit left the house and walked to the highway. She wanted to get to Yerevan; to her other sister’s house. She says that there was a white Niva parked on the shoulder. The driver asked her where she wanted to go. The girl answered, Yerevan. The driver told her he’d get her there safe and sound.
“He ripped off my clothes and raped me”
“He seemed like a normal guy and all and spoke politely. I saw nothing to be frightened of, so I got in the car. There were two young guys in the car, Tigran and Aghvan. It was already late at night when we arrived in Yerevan and Tigran said I should leave in the morning. They didn’t let me get out. I was taken to an apartment. It was filthy and musty and looked like no one lived there. There wasn’t even any electric light; just a candle. We had something to eat and I went to the other room to be alone. Before eating, Tigran pulled out some green grassy stuff from his pocket, dried it on the candle flame, and smoked it. He started to blow the smoke right at me. My head started to turn and I felt dizzy-like. Tigran followed me into the other room. He began to grope me but I resisted. He threw me on the bed and ripped off my clothes. He raped me. When I woke up the next morning, I realized that I had been stripped of my virginity,” Anahit recounted. That morning, no words were passed between Anahit and Tigran. The girl only asked for a phone so she could call her sister. She had noticed Tigran’s cell phone earlier but the boys said there was no phone available. The two of them, according to Anahit’s recollection were around 23-24 years old. Tigran spoke the Akhalkalak dialect with a bit of the Gyumri patois thrown in. “Tigran took me to the town of Hoktemberyan. He told me he owned a house there where I could live normally. After what had just happened I didn’t want to return to the village, fearing what the neighbors would say and ashamed to look into the eyes of my family and relatives. So we went to Hoktemberyan. I still was naive enough to believe I wasn’t being deceived. Tigran turned me over to his bunch of friends; about 10-15 guys in Hoktemberyan. One of them, Robert, said he owned a restaurant and that he’d give me a place to stay there,” Anahit continued.
Hot pants and a leather bra: Exotic dancing in a Nor Armavir restaurant
Anahit later found out that Robert Baghdasaryan was the son of the sister of Varuzhan Ishkhanyan, the owner of the “Hin Amrots” restaurant complex in Nor Armavir. Robert introduced Anahit to Varuzhan and left her at the restaurant, promising to take her away from the place later. “One day, Gayaneh, the waitress at the restaurant, said we should dance. I knew how to dance, so that’s what we did. Right then Varuzh came out of his room and saw the two of us. It seemed like he had taught Gayaneh how to dance and that he wanted her to teach me as well. Varuzh bought me some new clothes and said that I would be dancing at the restaurant too. What I had to wear was a pair of hot-pants and a leather bra. He said I’d get paid for prancing around in those clothes. He was a big bear of a man and I was scared too scared to talk back or not follow his orders. On some days, I’d make 10,000-15,000 in tips and stuff from the customers. Varuzh would take the cash and only let me keep 1,500. There was a jar in the safe. Varuzh would take the 1,500 AMD and stuff it into the jar himself; to make it look like it was me doing the saving,” Anahit added. Anahit says that Varuzh asked her right from day one how old she was. When he found out that she was seventeen, he told her not to divulge her age to anyone. She says that Varuzh even advised her not to speak to any of the customers; not even the women. That she should feign not being able to speak. “One evening a girl and some of her friends came to the restaurant. While I was dancing one of the guys came up and asked me who I was and where I was from, etc. I told him my name and age. Vaghinak, the bartender, saw what I was doing and told Varuzh. Later that night Varuzh called me into the office and started yelling at me an even tried to hit me with a water bottle. Luckily, it missed my head. But, he slapped me and my nose started to bleed. Gayaneh handed me a rag to wipe away the blood. Varuzh said that he didn’t want to see me at the restaurant when he returned the next morning,” the girl continued. Anahit claims that they kept her in a dark room at the restaurant. She says that after the quarrel with Varuzh his father passed away and the restaurant owner doesn’t show up at the joint for some time. Seeing where the bartender hid the keys, the girl grabbed them one night after Vaghinak had left. She opened the safe, took her jar of money and took off through the rear door. Anahit says that after her escape from the clutches of Varuzh, who exploited her for a month, she spent the next few days at the homes of different people. Anahit says that no one bothered her at the time. She later called her sister in Yerevan and they both returned to the village. The police were soon on the case and organized a massive “operation” that still continues.
Prosecutor levels rape charges against father
A criminal case has been launched surrounding the rape. Amazingly, it is not Tigran, Robert or even Varuzhan who are being charged but rather Anahit’s father, Sasha Davtyan.
Khanum Mkrtchyan, the father’s attorney, informed us that the pre-trial examination regarding the complicity of Tigran is on-going but that no real investigative measures have been taken. “They built this case around Sasha because he demanded that Tigran, Robert Baghdasaryan and Varuzhan Ishkhanyan be brought to justice. Rather than punishing these guys, they fabricated charges against Sasha, the girl’s father. Even if charges against these individuals had been substantiated, their cases would have been dropped and the father would have been made to answer for the rape of the girl,” noted the attorney. During the trial that took place on December 17 at the Aragatzotn Regional Court, Judge Ruzanna Barseghyan presiding, the court exonerated Shasha Davtyan of the rape-related charges.
Why aren’t those responsible being prosecuted
“That Varuzhan was complicit in trafficking is obvious. He exploited a seventeen year-old girl. Had the investigators taken any action against Tigran and Varuzhan during the pre-trial examination, I would have said that progress was being made. But we’ve hit a dead-end. The investigators are holding these guys in reserve. Many bizarre twists have come to light in this case. None of the participants has ever been investigated or interrogated. It turns out that Tigran’s friend was questioned early one but he’s no longer in the country. There are other such loose ends as well,” attorney Mkrtchyan added For instance, what were the circumstances that led Investigator Ruben Vardanyan to fabricate rape charges against the girl’s father, Sasha Davtyan? Why wasn’t Shasha Davtyan released after having been exonerated by the court? Why has Anahit decided to put an end to her life? Did the Yerevan Central Police Division use excessive force to examine Anahit, now 18, her 22 year-old sister, Garineh, and her father? More to the point, why has the court failed to pursue those actually responsible for the abduction and rape and Anahit. It would seem that the police and prosecutor’s office would rather not address these questions. Why not? More on the case in the next issue of “Hetq”