ՀՌԱԿ նախկին ատենապետ Հարություն Առաքելյանը դատի կտա արդարադատության նախարարությանը
ՀՌԱԿ նախկին ատենապետ Հարություն Առաքելյանը նախաձեռնել է ՀՌԱԿ վերկանգման դատաիրավական գործընթաց և այդ առիթով հանդես է եկել կոչով՝ ուղղված ՀՌԱԿ անդամներին: Այս տեղակատվությունը «Հետքին» հայտնել է ՀՌԱԿ նախկին անդամներից մեկը: Պարզաբանումների համար «Հետքը» կապվեց Ստրասբուրգում գտնվող նախկին ատենապետի հետ:
-Պարոն Առաքելյան, դուք Եվրոպայում նախաձեռնել եք ՀՌԱԿ-ի վերականգման գոծընթաց, հավաստի՞ է այս տեղեկատվությունը:
-Հավաստին հավաստի է, ուղղակի ինձ զարմացնում է, թե ինչպես է ստացվում, որ կուսակցության ներքին շրջանառության փաստաթղթերը մամուլի սեփականությունն են դառնում... Չնայած մյուս կողմից էլ ես հատուկ գաղտնապահություն չեմ դրսևորել այս հարցում:
-Այսինքն՝ հաստատու՞մ եք տեղեկատվությունը:
-Այո, հաստատում եմ:
-Իսկ ինչու՞ հանկարծ որոշեցիք զբաղվել այդ հարցով և ու՞մ եք ընտրել այս անգամ որպես թիրախ:
-Գիտեք, սա այն հարցը չէ, որ հանկարծ որոշես ու քայլ անես, քանի որ դատի պետք է տաս ՀՀ արդարադատության նախարարությանը: Այսինքն՝ լուրջ իրավաբանական պատրաստավածություն պետք է ունենաս, և պատկերացրեք այն դատավորի վիճակը, որը պետք է վարի այս գործը, մեղք է այդ մարդը, հետեւաբար նրա ձեռքը այնպիսի փաստեր պիտի տաս, որ հետագայում իր բոսերին կարողանա հիմնավորել վարչակարգի պարտությունը: Այս պահին կարելի է ասել, որ ինձ հաջողվել է եվրոպական իրավապաշտպան կազմակերպությանը ներկայացնել ՀՌԱԿ-ի հանդեպ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրականացրած հակասահմանադրական քայլերի շարքը և ստանալ նրա պատրաստակամությունը դատական գործընթաց սկսելու առիթով:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում դրսի իրավապաշտպան կազամակերպության հնարավորությունները Հայաստանում դատական գործընթաց սկսելը և շահելը: Չե՞ք կարծում, որ դա աննպատակ գործընթաց է լինելու, եւ որեւէ արդյունքի չեք հասնելու, միաժամանակ ծախսվելու են մեծ գումարներ:
-Նախ նշեմ, որ իմ ընտրած իրավապաշտպան կազմակերպությունը ունի իր փաստաբանները Հայաստանում, երկրորդ՝ այն մասնագիտացած է նախկին խոհրդային երկրներում մարդու իրավունքների հարցերով ու ունի արդեն բազում հաղթանակներ, և երրորդ՝ կազմակերպությունը նախնական ֆինանսական հարցեր չի առաջացնում, այդ հարցին անդրադառնում են միայն դատական հայցը շահելուց հետո:
-Իսկ ինչպե՞ս են ընդունել Ձեր կուսակիցները ՀՌԱԿ-ի օրինական վերականգման կոչը:
-Ընդունել են նորմալ և պատրաստ են արդարության վերականգման գործում աջակցել փաստաբաններին բոլոր հնարավոր միջոցներով, որին ես չէի էլ կասկածում:

Бывший председатель ПРАА Арутюн Аракелян подаст в суд на Министерство юстиции РА
Бывший председатель правления партии Рамкавар Азатакан Армении Арутюн Аракелян инициировал судебно-правовой процесс восстановления партии ПРАА, в связи с чем обратился с призывом к членам партии. Об этом “Hetq”-у сообщил один из бывших членов ПРАА. Для получения объяснений ”Hetq“ связался с находящимся в Страсбурге бывшим председателем правления ПРАА Арутюном Аракеляном.
Господин Аракелян, Вы инициировали в Европе процесс восстановления ПРАА. Достоверна ли эта информация?
Информация-то достоверна, просто меня удивляет то, как партийный документ внутреннего обращения стал достоянием прессы. Хотя, с другой стороны, я сам специально не проявлял секретность в этом вопросе.
А почему Вы вдруг решили заняться этим вопросом и кого на этот раз избрали мишенью?
Знаете, это не тот вопрос, чтобы вдруг принимать решение об осуществлении каких-то шагов, поскольку нужно обращаться в суд на Министерство юстиции РА. То есть в юридическом плане нужно подготовиться очень серьезно. К тому же представьте состояние судьи, которому придется вести это дело. Поэтому судье нужно представить такие факты, которые в дальнейшем позволят ему доказать своим шефам порочность системы. В настоящий момент мне удалось представить европейской правозащитной организации ряд антиконституционных шагов, предпринятых Минюстом в отношении ПРАА, и заручиться ее готовностью начать судебный процесс.
Как Вы представляете возможности действующей за рубежом правозащитной организации начать судебный процесс в Армении и выиграть его? Вы не считаете, что это будет безрезультатный процесс, на который будут потрачены большие суммы?
Во-первых, отмечу, что выбранная правозащитная организация имеет в Армении своих адвокатов, во-вторых, она специализируется в вопросах прав человека в бывших советских республикаих и добилась многочисленных побед, в-третьих, организация не ставит сразу финансовый вопрос, этот вопрос поднимается после выигрыша судебного иска.
Как восприняли Ваши однопартийцы призыв к законному восстановлению ПРАА?
Они восприняли это нормально и готовы всеми возможными средствами оказать помощь адвокатам в деле восстановления справедливости, в чем я не сомневался.