Հայաստանում կզարգանան նաև փոքր ջերմատները
Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոնը (ՀԲԱԿ) նախաձեռնել է Հայաստանում փոքր ջերմոցների զարգացման գործընթաց, որի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել անհատ գյուղացիներին և ֆերմերային տնտեսություններին, փոքրածավալ ներդրումներով կառուցել ու շահագործել նոր տեխնոլոգիաներով, ջերմախնայող, համեմատաբար բարձր բերքատվություն ապահովող թաղանթապատ ջերմոցներ:
Այս ուղղությամբ ՀԲԱԿ-ը աշխատանքներ է տանում ֆրանսիական, հոլանդական, իսրայելական և այլ երկրների ջերմոցներ արտադրող ընկերությունների հետ: Ընկերությունն արդեն ստացել է 400 քմ և ավել տարածքով մի քանի տիպի ջերմոցների կառուցման առաջարկներ: Կախված ջերմոցի տեսակից և չափերից ջերմոցի 1 քմ արժեքը կկազմի 12-30 ԱՄՆ դոլար:
Աշխատանքներ են տարվում նաև այդ ջերմատներում մատչելի պայմաններով կաթիլային ոռոգման, ջեռուցման արդյունավետ, ինչպես նաև այլընտրանքային ջեռուցման համակարգերի ներդրման ուղղությամբ, ինչը կնվազեցնի ջեռուցման, ոռոգման և պարարտանյութերի օգտագործման համար կատարվող ծախսերը՝ դրանով իսկ բարձրացնելով ջերմատների արդյունավետությունը և մրցունակությունը: Նշված համակարգերը կարող են ներդրվել նաև ավելի վաղ կառուցված ջերմոցներում:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսան Առաքելյանը նշեց, որ ՀԲԱԿ-ը պատրաստ է աջակցել, թե' արդեն կառուցված ջերմոցներում կաթիլային ոռոգման և ջեռուցման արդյունավետ համակարգերի ներդրմանը, թե' նոր ջերմոցների կառուցմանը:

В Армении будут развиваться также малые теплицы
Центр продвижения армянского урожая (ЦПАУ) инициировал процесс развития малых теплиц в Армении. Целью инициативы является предоставление возможности отдельным фермерам и фермерским хозяйствам, при небольших инвестициях, построить и эксплуатировать теплосберегающие пластиковые теплицы, используя новые технологии, обеспечивающие относительно высокую доходность.
В этом направлении ЦПАУ ведет работы с французскими, голландскими, израильскими и другими компаниями-производителями теплиц. Компания уже получила предложения строительства нескольких видов теплиц площадью 400 и более квадратных метров. В зависимости от вида и размера, строительствo 1кв метра теплицы обойдется от 12 до 30 долларов.
Также ведутся работы по снабжению теплиц эффективными системами капельного орошения и отопления, а также внедрению альтернативных систем отопления, что позволит снизить затраты на тепло, воду и удобрение, повышая тем самым эффективность и конкурентоспособность теплиц. Перечисленные системы могут использоваться также для теплиц построенных раннее.
Генеральный директор компании Алексан Аракелян заявил, что ЦПАУ готов поддержать, как внедрение эффективных систем отопления и капельного орошения в уже построенных теплицах, так и строительство новых теплиц.