ԵՄ պատվիրակությունն ու Գերմանիայի դեսպանությունը շարունակում են մարդու իրավունքների թեմայով ֆիլմի ցուցադրությունը
ԵՄ պատվիրակությունն ու Գերմանիայի դեսպանությունը մեկնարկում են «Parada» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ֆիլմը կցուցադրվի հոկտեմբերի 17-ին և 18-ին՝ ժամը 19:30-ին, «Կոնգրես» հյուրանոցի շքասրահում:
Ֆիլմը Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ հասարակության իրազեկմանն ուղղված ԵՄ գործողությունների մի մասն է և այն վերաբերվում է լեսբուհիների, գեյերի, երկսեռականների և փոխսեռականների (ԼԳԵՓ) նկատմամբ խտրականության բացառմանը: Հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում ծրագրված ցուցադրությունները հետձգվեցին, երբ հասարակական ճնշումների հետևանքով, ցուցադրության համաձայնությունըտված վայրերը,  հրաժարվեցին ցուցադրել  ֆիլմը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Ռաներ Մորելը նշեցին, որ «Parada» ֆիլմը հանդուրժողականության մասին է, և այն  նպատակ չունի  վիրավորել որևէ մեկին կամ  կարծիք պարտադրել: Հոկտեմբերի 9-ին կայացած մամլո-ասուլիսի ընթացքում դեսպանները հաստատեցին, որ ֆիլմը դիտել ցանկացողներին պետք է տրվի այդ հնարավորությունը, մինչդեռ նրանք, ովքեր դեմ են՝ ունեն իրենց կարծիքն արտահայտելու իրավունքը:
Ֆիլմի ցուցադրությունը մասն է կազմում այն միջոցառումների, որոնք Եվրամիությունն անցկացնում է  2012թ. Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա շրջանակներում՝ հանդուրժողականության և ոչ խտրականվերաբերմունքի թեմայով: Այն կարևորում է քննարկումներ նախաձեռնելու և կանխակալությանն ու կարծրացած տեսակետներին դիմագրավելու արվեստի  առանձնահատուկ դերը:
«Parada» ֆիլմը սերբական դրամա է, որն արծարծում է Սերբիայում միասեռականների իրավունքների նուրբ խնդիրը: Ֆիլմի առանցքային թեման Բելգրադում միասեռականների շքերթ կազմակերպելու երկրորդ փորձն է այն բանից հետո, երբ առաջինը 2001 թ. ավարտվել էր բռնությամբ: Ֆիլմը միջազգային ճանաչում ձեռք բերեց`  էկրան բարձրանալով 2011 թ. հոկտեմբերին: Այն հաջողությամբ ցուցադրվել է 2012 թ. «Բեռլինալե» կինոփառատոնում`  շահելով հանդիսատեսի մրցանակը լավագույն գեղարվեստական ֆիլմի համար:

EU Delegation and German Embassy Continue Human Rights Film Screenings in Armenia
The EU Delegation to Armenia and the German Embassy in Yerevan will launch public screenings of the film Parada on 17 and 18 October at Congress Hotel Ballroom starting from 19:30. The film is part of the European Union activities for promoting human rights awareness in Armenia, and relates to non-discrimination of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender (LGBT) persons. The screenings, initially planned for the second week of October, were postponed when the agreed venues were cancelled the events due to public pressure.
Traian Hristea, the Head of the EU Delegation to Armenia and Reiner Morell, the Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia noted that Parada is a film about tolerance, which does not offend anyone, nor impose opinions. During a press conference on 9 October, the Ambassadors asserted that those who want to watch the film should have the opportunity to do so, while those who stand against it, have the right to express their opinion.
The film screening is part of the EU activities related to Human Rights Day 2012 on the topic of non-discrimination and tolerance. It draws on art's important function to open discussions and confront prejudice and pre-conceived opinions.
The film Parada is an internationally acclaimed Serbian drama dealing with the delicate subject of LGBT rights (the rights of the LGBT community to enjoy universal human rights). The film focuses on an attempt to organise the Belgrade gay pride parade, after a first attempt in 2001 ended violently. Parada gained international attention after its release in October 2011. It was successfully shown at the 2012 Berlinale film festival where it won the Audience Award for the Best Feature Film.