Արտակ Բեգլարյանը հայց է ներկայացնելու ընդդեմ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի
Վճռաբեկ դատարանը, դատավոր Ելենա Սողոմոնյանի նախագահությամբ, վերադարձրել է հայցվոր Արտակ Բեգլարյանի բողոքը և անփոփոխ թողնել վարչական վերաքննիչ դատարանի վճիռը: Գործով պատասխանող կողմ են արտաքին գործերի և ֆինանսների նախարարությունները:
Արտակ Բեգլարյանը վարչական դատարանից պահանջում էր վերացնել իր դիմումը մերժելու ԱԳՆ-ի որոշումը, որպես իրենց պատճառված բարոյական վնասի մասնակի փոխհատուցում՝ ՀՀ-ից բռնագանձել 1 դրամ, վերացնել ԱԳՆ-ի կառավարման ներքո գործող Դիվանագիտական դպրոց ընդունվելու հնարավորության ապօրինի սահմանափակումը, պարտավորեցնել ԱԳՆ-ին իրականացնել իր ընդունելության քննությունը կամ իրեն ընդունված համարել Դիվանագիտական դպրոց:
Ավելին, պատասխանող կողմը, այս գործով պատասխանող լինելու պարագայում, հայցվորի դիմումի մերժման հիմքում կարող էր դնել կառավարության 2002թ. փետրվարի 13-ի որոշումը, ըստ որի՝ սահմանված են այն սահմանափակումներն ու հիվանդությունները, որոնք խոչընդոտում են ծառայողական պարտականությունների ու լիազորությունների կատարմանը: Այդ սահմանափակումների ու հիվանդությունների ցանկում ներառված է նաև կուրությունը:
2011թ. հոկտեմբերին վարչական դատարանը մերժել էր Արտակ Բեգլարյանի հայցը: 2012-ի հունիսին վարչական վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ էր թողել վարչական դատարանի վճիռը:
Վճռաբեկ դատարանին ուղղված հայցում Արտակ Բեգլարյանը պատճառաբանել է, որ ոչ ինքը, ոչ էլ իր ներկայացուցիչը չեն ստացել վերաքննիչ դատարանի որոշումը, իսկ այդ որոշման բովանդակությանը ծանոթացել են datalex.am կայքում տեղադրված այդ որոշման ոչ պաշտոնական տեքստից դրա հրապարակման պահից 2 շաբաթ անց: Ուստի հայցվորը Վճռաբեկ դատարանից պահանջում էր հարգելի ճանաչել վարչական վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք բերելու համար սահմանված ժամկետը բաց թողնելու պատճառը, վերականգնել բաց թողնված ժամկետը և բեկանել վերաքննիչ դատարանի որոշումը:
Մինչդեռ Վճռաբեկ դատարանը նշել է, որ վերաքննիչ դատարանի՝ 2012թ. հունիսի 4-ի որոշումն ուղարկելու վերաբերյալ գործում առկա գրությամբ և այդ որոշումը ստանալու վերաբերյալ փոստային ծանուցագրով հաստատվում է, որ վերաքննիչ դատարանի որոշումն Արտակ Բեգլարյանին է ուղարկվել հունիսի 5-ին և ստացվել հունիսի 12-ին: Ուստի Վճռաբեկը համարել է, որ Արտակ Բեգլարյանը որևէ հիմնավոր ապացույց չի ներկայացրել, որ այդ ժամկետը բաց է թողել հարգելի պատճառով:
Արտակ Բեգլարյանը «Հետքին» հայտնեց, որ պատրաստվում է նոր հայց ներկայացնել դատարան՝ այս անգամ Դիվանագիտական դպրոցի դեմ:
Արտակ Բեգլարյանը գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի բակալավրիատը: Իր կուրության պատճառով՝ Հայաստանի արտգործնախարարի կառավարման ներքո գտնվող Դիվանագիտական դպրոցում սովորելու հնարավորությունից զրկվելուց հետո Արտակը մեկ տարի ուսանել է Անգլիայում:
Դիվանագիտական դպրոցի՝ տեսողությունը կորցրած ուսանողի դիմումը մերժելու դեպքին է անդրադարձել նաև 2011թ. Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցը:

Артак Бегларян подаст иск против Дипломатической школы МИД РА
Кассационный суд под председательством судьи Елены Согомонян вернул жалобу истца Артака Бегларяна и оставил неизменным решение административного Апелляционного суда. Ответчиками по данному делу выступали министерства иностранных дел и и финансов.
Напомним, что истец Артак Бегларян, который в раннем возрасте лишился зрения, подал заявление для сдачи экзаменов и обучения в Дипломатической школе, действующей в ведении министра иностранных дел. Однако истцу сообщили, что министр ИД в лице Дипломатической школы отказал ему в приеме заявления в связи с его слепотой.
А.Бегларян потребовал от Административного суда отменить решение МИД об отклонении его заявления, взыскать с РА 1 млн драмов в качестве частичного возмещения морального ущерба, устранить незаконное ограничение на возможность поступления в Дипломатическую школу, обязать МИД обеспечить его приемный экзамен либо считать его принятым в Дипломатическую школу.
По утверждению ответчика, МИД не может выступать в этом деле ответчиком, так как не принимал каких-либо правовых актов в отношении истца и не несет ответственность за действия, связанные с его участием в конкурсе на поступление в Дипломатическую школу.
Более того, ответчик в случае выступления ответчиком по данному делу мог бы положить в основу решения об отказе истцу в приеме заявления решение правительства от 13 февраля 2002 г., которым установлены ограничения и болезни, препятствующие выполнению служебных полномочий и обязанностей. В перечень этих ограничений и болезней включена также слепота.
В октябре 2011 г. Административный суд отклонил иск Артака Бегларяна. В июне 2012 г. административный Апелляционный суд оставил неизменным решение Административного суда.
В поданном в Кассационный суд иске А.Бегларян отметил, что ни он, ни его представитель не получали решение Апелляционного суда, о содержании которого узнали из размещенного на сайте datalex.am неофициального текста этого решения спустя 2 недели после его принятия. В связи с этим истец требовал от Кассационного суда признать уважительной причину упущения срока, установленного для подачи кассационной жалобы на решение административного Апелляционного суда, восстановить просроченный срок и отменить решение Апелляционного суда.
Между тем Кассационный суд отметил, что запиской от 4 июня 2012 г., имеющейся в деле об отправлении решения Апелляционного суда, и почтовым уведомлением относительно получения данного решения подтверждается, что решение Апелляционного суда было отправлено Артаку Бегларяну 5 июня и получено им 12 июня. В связи с этим Кассационный суд посчитал, что А.Бегларян не представил каких-либо обоснованных доказательств упущения данного срока по уважительной причине.
В беседе с “Hetq”-ом Артак Бегларян сообщил, что собирается подать новый судебный иск, на этот раз против Дипломатической школы.
Артак Бегларян с отличием окончил бакалавриат факультета международных отношений Ереванского государственного университета. После того, как Артак из-за своей слепоты лишился возможности учиться в Дипломатической школе МИД, он год проучился в Англии.
Случай отклонения Дипломатической школой МИД РА заявления потерявшего зрения студента был включен также в доклад госдепартамента США о правах человека за 2011 г.