Ի՞նչ են հայտարարագրել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամները
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամները «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով եւս գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնող սուբյեկտ են: Ներկայացնում ենք նրանցից մի քանիսի գույքի ու եկամուտների, դրամական միջոցների վերաբերյալ տեղեկություններ:
Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովի կազմում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն առաջարկել էր Լիլիթ Պետրոսյանին, ՀՀ վարչապետը` Արմեն Խուդավերդյանին, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահը` Արեգ Շուշանյանին, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահը` Էմիլ Բաբայանին, իսկ գլխավոր դատախազը` Արտակ Սարգսյանին:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահը Էմիլ Բաբայանն է: Մինչ այս պաշտոնը, նա արդարադատության փոխնախարար է եղել: Էմիլ Բաբայանը իր 2011 թ.-ի հայտարարագրում որպես եկամուտ նշել է միայն մեկ տարվա երեք տարբեր աշխատավարձեր` 2 մլն 741 հազար 187 դրամ, 910 հազար 333 եւ 247 հազար 300 դրամ: Նույն թվականի հարկային տարվա սկզբում Էմիլ Բաբայանն ունեցել է 1 մլն 200 հազար դրամ, իսկ տարեվեւջին գումարի չափը ավելացրել է հասցնելով 2 մլն 200 հազար դրամի:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահի կնոջ` Աննա Շահնազարյանի եկամուտները դարձյալ գոյանում են միայն աշխատավարձից` 1 մլն 668 հազար 572 դրամ: Աննա Շահնազարյանը տարեսկզբին ունեցել է 1 մլն 200 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին` 1 մլն 450 հազար:
Արեգ Շուշանյանը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալն է: Նա պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ ունի երկու ավտոմեքենա` «Մերսեդես E320» եւ «Շկոդա Օկտավիա» մակնիշի: Արեգ Շուշանյանն ունի նաեւ բնակարան, ավտոտնակ եւ հողակտոր:
Պաշտոնը ստանալու օրվա դրությամբ Ա. Շուշանյանը ունեցել է 47 մլն 300 հազար դրամ, 48 հազար դոլար եւ 39 հազար եվրո:
Դարձյալ պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ, հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խուդավերդյանը, հայտարարել է համատեղ սեփականություն հանդիսացող 2 բնակարան: Նա ունի նաեւ երկու փոխառություններ` 25 մլն դրամ եւ 50 հազար դոլար: Այդքան են կազմում նաեւ նրա դրամական միջոցները, որոնք հավանաբար գոյացել են ստացված փոխառություններից:
Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Պետրոսյանը պաշտոնը ստանձնելու օրվադրությամբ ոչ բնակարան է ունեցել, ոչ հողակտոր, ոչ էլ շարժական գույք: Նրա միակ «ունեցվածքը» 15 հազար 500 դոլարն է:
Գլխավոր դատախազի առաջարկով հանձնաժողովի անդամ դարձած Արտակ Սարգսյանն ունի 2010 թ. արտադրության «Հունդաի Սոնատա» մակնիշի ավտոմեքենա: Նա ունի 20 հազար դոլար արժեքով 40 տոկոս բաժնեմաս, իսկ հաշվեհամարում պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա է եղել 13 մլն դրամ:

Что задекларировали члены Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц?
В соответствии с законом РА “Об общественной службе” члены Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц также обязаны представлять декларации об имуществе и доходах. Представим сведения, содержащиеся в декларации об имуществе и доходах некоторых из них.
Напомним, что в состав Комиссии вошли Лилит Петросян (по предложению спикера Национального Собрания), Армен Худавердян (по предложению премьер-министра), Арег Шушанян (по предложению председателя Конституционного суда), Эмиль Бабаян (по предложению председателя Кассационного суда) и Артак Саркисян (по предложению генпрокурора).
Председателем Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц является Эмиль Бабаян. Ранее он занимал пост заместителя министра юстиции. В своей декларации 2011 г. Бабаян в качестве дохода указал три годовые зарплаты в размерах 2 млн 741 тыс.187 драмов, 910 тыс. 333 драма и 247 тыс. 300 драмов. В том же году Эмиль Бабаян в начале налогового года имел 1 млн 200 тыс., а к концу года – уже 2 млн 200 тыс. драмов.
Доходы жены председателя Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Анны Шахназарян тоже образуются только за счет зарплаты в размере 1 млн 668 тыс. 572 драма. В начале года Анна Шахназарян имела 1 млн 200 тыс., а к концу года – 1 млн 450 тыс. драмов.
Арег Шушанян является заместителем председателя Комиссии. По положению на день вступления в эту должность Шушанян имел два автомобиля – “Мерседес E320“ и “Шкода Октавия”. В его декларации были также указаны квартира, гараж и земельный участок, а на расчетном счете имелось 47 млн 300 тыс. драмов, 48 тыс. долларов и 39 тыс. евро.
Член Комиссии Армен Худавердян, опять-таки по положению на день вступления в должность, задекларировал две квартиры, являющиеся совместной собственностью. Худавердян имеет и два займа на сумму 25 млн драмов и 50 тыс. долларов. Столько же составляют его денежные средства.
У члена Комиссии Лилит Петросян на момент вступления в должность не было ни квартиры, ни земельного участка, ни движимого имущества. Единственное, что она задекларировала, - это 15 тыс. 500 долларов.
Артак Саркисян, вошедший в состав Комиссии по предложению генпрокурора, по положению на 2010 г. имел автомобиль “Хендай Соната”. Он также владеет 40 процентами акций на сумму 20 тыс. долларов. На момент вступления в должность на расчетном счете А.Саркисяна было 13 млн драмов.